Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Weekend z szantami, dniem ziół i rekonstrukcją walk z 1920 roku

Weekend 22-24 lipca upłynie w Łomży i w regionie pod znakiem dużych imprez i licznych koncertów. Wsobotę na na łomżyńskich bulwarach odbędą się wyścigi pychówek, a podczas festiwalu „Szanty nad Narwią” zagrają znane zespoły Stara Kuźnia, Flash Creep i Mechanicy Shanty. W niedzielę Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na rodzinny festyn „Dni ziół narwiańskich”, a na terenie Fortu III w Piątnicy odbędzie się impreza FORToMANIA 2”, obejmująca rekonstrukcję walk z roku 1920, piknik i liczne koncerty. To tylko niektóre z atracji zaczynającego się dzisiaj weekendu. Wstęp na powyższe wydarzenia jest bezpłatny, bądź kosztuje symboliczną złotówkę, tak jak w przypadku drozdowskiej imprezy.

W piątek o godzinie 21:30 w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma będzie można obejrzeć kolejny film w ramach Letniego Kina Plenerowego, dramat „Proxima” produkcji francusko-niemieckiej z roku 2019.

Sobota oferuje znacznie więcej wydarzeń, nie tylko w Łomży. Główne wydarzenie tego dnia to dwie imprezy na łomżyńskich bulwarach, przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemia Łomżyńska we współpracy z MOSiR Łomża.

„Wyścigi pychówek o tytuł mistrza nurtu pradoliny Narwi – 2022” rozpoczną się o godzinie 13:00 i potrwają dwie godziny. Wystartuje w nich sześciu zawodników, biorących udział  w dwóch konkurencjach indywidualnych i jednej zespołowej, polegającej na wiezieniu deski parami. Finałem będzie emocjonujący wyścig na dystansie 500 metrów, podzielonym na dwa równe odcinki: z prądem i pod prąd.
O godzinie 17:00 na scenie w pobliżu Portu Łomża przy ulicy Rybaki zacznie się trzecia edycja festiwalu „Szanty nad Narwią”. Impreza potrwa pięć godzin, a wystąpią: Stara Kuźnia (17:15-18:45), Flash Creep (18:45-20:15) i legendarni, istniejący od połowy lat 80. Mechanicy Shanty (20:15-22:00). Podczas festiwalu będą zbierane pieniądze na leczenie chorego na SMA Filipka Nowackiego, warto więc zabrać ze sobą gotówkę. 

W tym samym czasie w parku miejskim w Kolnie trwać będzie, rozpoczynający się o godzinie 16:00, „Festyn Jana z Kolna”. W programie atrakcje dla dzieci, występy zespołów lokalnych, dziecięcych i młodzieżowych, a głównymi atrakcjami będą koncerty The BL Blues Band, Don Vasyla (19:30) i zespołu MIG (21:30). Ta impreza również będzie miała wymiar charytatywny, z racji przeprowadzania zbiórki na leczenie Wiktora z SMA. 

Z kolei o 20:30 w łomżyńskim Garage Grill&Bar zagra Knedlove; Eliza Sicińska i Kacper Chmura łączą folk i bluesa z elementami jazzu, bazując na wokalnym duecie i oszczędnych aranżacjach.

Niedziela upłynie pod znakiem trzech dużych imprez w Drozdowie, Piątnicy i w Nowogrodzie.

O godzinie 13:00 na terenie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie rozpocznie się festyn rodzinny „Dni ziół narwiańskich” (wstęp złotówka od osoby). Część wykładowa potrwa dwie godziny: Marta Rożniata (Akademia Nauk Stosowanych w Łomży) przedstawi dietę wspomagająca pamięć i koncentrację, brat Jan z Dukli Ścieranka zioła adaptogenne, Teresa Grużewska (Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie) zapomniane rośliny lecznicze stosowane w czasach Jakuba Wagi i Lutosławskich, a Anna Szpura – zioła używane w kuchni dworskiej. W godzinach 15:00-19:00 zaplanowano rodzinny festyn ziołowy, na który złożą się różnego rodzaju warsztaty, w tym kulinarne, obejmujące przygotowanie ciasteczek lawendowych czy naleśników z kawą żołędziową, polanych sosem z czarnej morwy oraz pokaz z degustacją wegańskiej zupy pokrzywowej i bezglutenowych podpłomyków ziołowych.

Również o godzinie 13:00 na terenie Fortu III w Piątnicy Poduchownej rozpocznie się impreza „FORToMANIA 2”. Pierwszy punkt programu to inscenizacja bitwy o piątnickie forty w roku 1920, przygotowana przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”. O godzinie 14:00 rozpocznie się forteczny piknik, obejmujący liczne atrakcje dla młodszych i starszych, od warsztatów historyczno-edukacyjnych i możliwości skosztowania lokalnych przysmaków do koncertów. Wystapią: Projekt Artystyczny Meandry, seniorzy z zespołu Piątniczanie, zespół Tutorial, kapela Zarażeni Folkiem oraz ludowy zespół Chemlon ze Słowacji – ten występ odbędzie się w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur 2022. Podczas imprezy odbędzie się również premiera mobilnej gry terenowej„Gra o cud nad Narwią – Forty 1920”, aby jednak w nią zaagrać trzeba mieć zainstalowaną na smartfonie aplikację Action Track.

Najpóźniej, bo o godzinie 20:00, rozpocznie się w niedzielę taneczna impreza pod wiatą na terenie hotelu Kurpia Arte w Nowogrodzie (wstęp i parking płatne) z udziałem Kizo i Mr. Polska. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę