Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Flaga polska i flaga łomżyńska mają ubogą sąsiadkę

Ponad 9 lat temu uroczyście otwarto bulwar nad Narwią i Port Łomża, które przez prawie dwa lata zbudowano kosztem "tylko" 16 milionów złotych. Na mini rondzie u wylotu ulicy Żydowskiej nad rzeką stanęły wówczas dumnie trzy wysokie maszty, na których wiewały flagi. A co jest tam teraz?

70 procent kosztów budowy bulwaru z mariną to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu, powstało po obu stronach kapitanatu ponad 500 metrów bulwaru z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Ten historyczny fakt - jak określił ówczesny prezydent Mieczysław Czerniawski - oznaczał powstanie nowej atrakcji, czegoś więcej niż plaża do kąpieli przy nowym moście. Dlatego otwarcie bulwaru i mariny portowej w maju 2013 miało symboliczny akcent. Na trzech masztach wciągnięte trzy flagi: Miasta Łomża (żółto-niebiesko-czerwona), Polski (biało-czerwona) i Unii Europejskiej (granatowa z 12-oma złotymi gwiazdami) przypominały o jedności, solidarności, zgodnej współpracy narodów.

Przez te 9 lat nad Łomżą, Polska i Europą wiały w różne strony wiatry historii, nie omijając Doliny Narwi. Ocieplał się klimat globalny, zmieniały rządy i samorządy, wybuchały wojny, ale 3 maszty na rondzie nadrzecznym w pobliżu bulwaru z widokiem na Piątnicę i portu przetrwały zawieruchę dziejową. Wichury albo jakieś nieznane czynniki nie oszczędziły jednak jednej z flag, w miejscu po której trzeba samemu domyślić się symbolicznej treści. A może Czytelnicy 4lomza.pl podpowiedzą władzom Miasta i dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, co począć w zaistniałej sytuacji.

Pięć lat temu prezydent i urzędnicy w ratuszu wiedzieli, co zrobić na Starym Rynku, aby 12 gwiazd na granatowym tle nie drażniło wtedy wiceministra z PiS Jarosława Zielińskiego. Wykopali maszt. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

  

Święto Konstytucji 3 Maja

Flaga biało-czerwona - brudna czy wypłowiała

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę