Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Na razie bez kar za brak deklaracji

30 czerwca minął ustawowy termin zgłoszenia źródeł ciepła do bazy SEED.  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że w dalszym ciągu można złożyć deklaracje, a brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie powoduje automatycznie kar.

Średnio z 65,2 % punktów adresowych złożono przynajmniej jedną deklarację w Łomży i powiecie łomżyńskim. Przed pozostałymi ciągle jeszcze czeka wypełnienie tego obowiązku.

Do 30 czerwca 2022 r.  właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że w dalszym ciągu  deklarację można złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. „Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej złóż szybko deklarację do CEEB.”

Deklaracje można złożyc na dwa sposoby: 

- w formie elektronicznej, czyli przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie https://ceeb.gov.pl – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, umożliwiający oszczędność czasu i pieniędzy, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jej wypełnienie w aplikacji nie zajmie dłużej niż kilka minut.

- w formie papierowej - wypełniony dokument należy  wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy/miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).

Pamiętaj, obowiązek złożenia deklaracji nadal z nami pozostaje: dla nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia, dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia, dla wszystkich zapominalskich – natychmiastowe złożenie deklaracji.

Z opublikowanych 1 lipca danych wynika, że najwięcej deklaracji złożono w Łomży – 70%. Na drugim miejscu jest Piątnica (69%), a na trzecim Wizna (69%). Kolejne miejsca zajmują: gmina Łomża (68%), Przytuły (68%), Śniadowo (66%), Jedwabne (63%), Nowogród (61%), Zbójna (60%), i Miastkowo (58%). Najwięcej w systemie deklaracji z terenu województwa podlaskiego złożono w Szczuczynie – 97%.

GUNB zwraca jednak uwagę, że urzędnicy w gminach mają 6 miesięcy na wprowadzenie deklaracji papierowych. Z tego powodu do końca roku jeszcze mogą wpływać dane do systemu CEED. 

 

Ci co nie złożyli w ogóle powinni jak najszybciej to uczynić. Jak zapewnia GUNB upływ wyznaczonego czasu automatycznie nie powoduje kar, ale ustawodawca takowe przewidział i mogą w pewnym momencie być naliczane. 

 

Ostatni dzień na złożenie deklaracji czym grzejemy


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę