Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Startuje Festiwal Drozdowo-Łomża

Główne zdjęcie
Jarek Cholewicki (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, organizator Festiwalu, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego), Maria Dziekońska (wicestarosta łomżyński), Marek Olbryś (wicemarszałek województwa podlaskiego, mecenas Festiwalu), Jacek Szymański (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Lech Szabłowski (starosta łomżyński)

Wspólny koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz festiwalowych solistów rozpocznie XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Do 10 lipca włącznie w siedmiu miejscowościach, przede wszystkim w Łomży i w Drozdowie, odbędzie się łącznie 18 koncertów i projekcja filmu. – W tym roku na koncertach festiwalowych usłyszą i zobaczą państwo bardzo dużo nowych twarzy, jednak wśród artystów znajdą się również znani śpiewacy, śpiewacy czy instrumentaliści – podkreślał Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. Będą wśród nich koreańska sopranistka Yeyoung Sohn, wybitny organista Andrzej Chorosiński i baryton Rafał Songan, owacyjnie przyjęty podczas swego ostatniego łomżyńskiego występu w minioną niedzielę. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

29 odsłona festiwalu potrwa od 30 czerwca do 10 lipca, obejmując szereg koncertów w Łomży, Drozdowie, Łapach, Jedwabnem, Stawiskach, Dąbrówce Kościelnej i po raz pierwszy w Szczepankowie, w XVI-wiecznym kościele pw. św. Wojciecha. Jak podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego festiwal Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, jego tegoroczny budżet jest o 30% mniejszy niż w latach wcześniejszych, co nie mogło pozostać bez wpływu na ostateczny kształt wielodniowej, wymagającej wiele pracy imprezy.

Wśród szeregu pomniejszych koncertów warto wyróżnić ten inauguracyjny 30 czerwca, będący jednocześnie zakończeniem tak owocnego dla Filharmonii Kameralnej sezonu. Z okiestrą pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaśpiewa, często goszcząca w Łomży i na festiwalu, pochodząca z Korei Południowej sopranistka Yeyoung Sohn, mieszkająca w Warszawie i pracująca na UMFC.

Solistami-instrumentalistami będą młodziutka skrzypaczka Julia Majewska i pianista Rafał Lewandowski. Wybitny organista Andrzej Chorosiński zagra w łomżyńskiej katedrze 1 lipca, nie będzie to jednak wyłącznie jego występ, ale koncert organowo-wokalny z udziałem Jacka Szymańskiego i barytona Liang Yu z Chin. Chiński śpiewak, wraz ze swą rodaczką, sopranistką Zhu Jin (oboje to absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) będą głównymi gwiazdami sobotniej inauguracji festiwalu w drozdowskim muzeum. Niedzielny wieczór 3 lipca należeć będzie do Rafała Songana, który na patio Centrum Katolickiego przy parafii Krzyża Świętego wykona program „New York, New York”, to jest najsłynniejsze przeboje musicalowe. Tradycję festiwalowych projekcji podtrzyma poniedziałkowy pokaz rejestracji opery „Sic itur ad Deum” o św. Wojciechu w Hali Kultury. Autorem libretta i wykonawcą głównej roli jest Dariusz Wójcik, występują też inni śpiewacy znani z festiwalu, z Jackiem Szymańskim na czele.

Koncert 5 lipca również odbędzie się w Hali Kultury. Wystąpi w niej wenezuelska, ale od 40 lat mieszkająca w Polsce, mezzosopranistka Beatriz Blanco. Wykona autorskie kompozycje oraz pieśni ludowe, a towarzyszyć jej będą łomżyńscy gitarzyści Rafał Paweł Adamczak i  Dariusz Boguski.
Lokalnego akcentu nie zabraknie również podczas zaplanowanego na dzień następny koncertu „Od baroku do współczesności” w łomżyńskiej katedrze, dzięki udziałowi skrzypaczki Żakliny Olchowik; pozostali wykonawcy to goszcząca już w Łomży organistka Katarzyna Olszewska i sopranistka Zhu Jin.
Ciekawie zapowiada się również sobotnia celebracja w auli Akademii Nauk Stosowanych 100 rocznicy urodzin wybitnego śpiewaka Andrzeja Hiolskiego (1922-2000); zrealizowana w międzynarodowej obsadzie, z programem wypełnionym ariami z oper Wagnera, Verdiego, Bizeta, Rossiniego czy Pucciniego.

_MG_1695.JPG

Finałem festiwalu będzie drozdowska „Wielka gala w pałacu” w niedzielę 10 lipca. Wystąpią Jacek Szymański i jego goście, 17. śpiewaków, pianistów i gitarzystów, w tym Beatriz Blanco, Zhu Jin i Liang Yu. 

Wojciech Chamryk

 

Pełny program festiwalu

230804070022.gif
Foto: Jarek Cholewicki (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, organizator Festiwalu, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego), Maria Dziekońska (wicestarosta łomżyński), Marek Olbryś (wicemarszałek województwa podlaskiego, mecenas Festiwalu), Jacek Szymański (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Lech Szabłowski (starosta łomżyński)
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę