Uchwała w sprawie opłat targowych z błędami
Kolegium Izby Obrachunkowej w Białymstoku uznało, że przyjęta w maju uchwała w sprawie opłat targowych, została podjęta z naruszeniem prawa. Nie skutkuje to jednak jej zawieszeniem.
Regionalne izby obrachunkowe są organami nadzoru w zakresie spraw finansowych nad bieżącą działalnością jst. Dlatego też Kolegium Izby Obrachunkowej w Białymstoku 9 czerwca 2022 roku zajmowało się uchwałą 515/LV/22 z 25 maja 2022 roku, w której podwyższono opłatę targową. Przeciwko tym podwyżkom stawki targowej protestowali kupcy i rolnicy, uznając je za „drakońskie”.
Kolegium RIO uznało, że powyższa uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, ale nie skutkuje to jej zawieszeniem. Organ wskazał jedynie naruszone przepisy.
Kolegium RIO zarzuca, że Rada różnicując stawki opłaty targowej nie dokonała tego w sposób rozłączny. Jak czytamy w uzasadnieniu w praktyce mogą zatem wystąpić sytuacje, w których dla danej sprzedaży właściwa będzie więcej niż jedna stawka opłaty targowej (np. sprzedaż wyrobów jubilerskich w stałym punkcie handlowym). W uchwale nie wskazano, którą stawkę opłaty targowej należy zastosować w takiej sytuacji.
Ponadto w § l ust. 1 uchwały przyjęto sposób ustalania opłaty: „za każdy zaczęty 1 m2 terenu zajętego pod stoisko"; „za każdy 1 m2 powierzchni punktu handlowego"; „za każdy zaczęty 1 m2 terenu zajętego towarem wyłożonym do sprzedaży". Jednocześnie w uchwale nie określono maksymalnej wysokości dziennej stawki opłaty targowej, co może prowadzić do przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej wysokości dziennej stawki opłaty, wynikającej z art, 19 pkt l lit. a) ustawy, a w konsekwencji stanowi naruszenie tej ustawy. Z zapisu wynika, że stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 597,86 zł dziennie. Stawka ta jest ogłaszana na każdy rok podatkowy.
Kolegium Izby zauważa, że wskazywało już na te same nieprawidłowości w 20219 roku, do wcześniejszej uchwały 57AHI/19 z dnia 27 lutego 2019 r. ustalającej opłaty targowe, ale nieprawidłowości te nie zosłały jednak wyeliminowane przez Radę Miejską Łomży.
RIO wskazuje, że uchwała ciągle nie zawiera zapisów w zakresie terminu płatności opłaty targowej, co także stanowi naruszenie przepisów.
W związku z tym, że nie jest to istotne naruszenie prawa, dlatego nie zawiesza to stosowania uchwały.