Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Uchwała w sprawie opłat targowych z błędami

Kolegium Izby Obrachunkowej w Białymstoku uznało, że przyjęta w maju uchwała w sprawie opłat targowych, została podjęta z naruszeniem prawa. Nie skutkuje to jednak jej zawieszeniem.

Regionalne izby obrachunkowe są organami nadzoru w zakresie spraw finansowych nad bieżącą działalnością jst. Dlatego też Kolegium Izby Obrachunkowej w Białymstoku 9 czerwca 2022 roku zajmowało się uchwałą 515/LV/22 z 25 maja 2022 roku, w której podwyższono opłatę targową. Przeciwko tym podwyżkom stawki targowej protestowali kupcy i rolnicy, uznając je za „drakońskie”. 

Kolegium RIO uznało, że powyższa uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, ale nie skutkuje to jej zawieszeniem. Organ wskazał jedynie naruszone przepisy.

Kolegium RIO zarzuca, że Rada różnicując stawki opłaty targowej nie dokonała tego w sposób rozłączny. Jak czytamy w uzasadnieniu w praktyce mogą zatem wystąpić sytuacje, w których dla danej sprzedaży właściwa będzie więcej niż jedna stawka opłaty targowej (np. sprzedaż wyrobów jubilerskich w stałym punkcie handlowym). W uchwale nie wskazano, którą stawkę opłaty targowej należy zastosować w takiej sytuacji.

Ponadto w § l ust. 1 uchwały przyjęto sposób ustalania opłaty: „za każdy zaczęty 1 m2 terenu zajętego pod stoisko"; „za każdy 1 m2 powierzchni punktu handlowego"; „za każdy zaczęty 1 m2 terenu zajętego towarem wyłożonym do sprzedaży". Jednocześnie w uchwale nie określono maksymalnej wysokości dziennej stawki opłaty targowej, co może prowadzić do przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej wysokości dziennej stawki opłaty, wynikającej z art, 19 pkt l lit. a) ustawy, a w konsekwencji stanowi naruszenie tej ustawy. Z zapisu wynika, że stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 597,86 zł dziennie. Stawka ta jest ogłaszana na każdy rok podatkowy. 

Kolegium Izby zauważa, że wskazywało już na te same nieprawidłowości w 20219 roku, do wcześniejszej uchwały 57AHI/19 z dnia 27 lutego 2019 r. ustalającej opłaty targowe, ale nieprawidłowości te nie zosłały jednak wyeliminowane przez Radę Miejską Łomży.

RIO wskazuje, że uchwała ciągle nie zawiera zapisów w zakresie terminu płatności opłaty targowej, co także stanowi naruszenie przepisów.

W związku z tym, że nie jest to istotne naruszenie prawa, dlatego nie zawiesza to stosowania uchwały. 

 

Kłótnia rolników i kupców z dyrektor Krynicką w ratuszu

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę