Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Bank Spółdzielczy w Łomży Oddział w Nowogrodzie

Dyrektor Banku S. Kalinowski
Dyrektor Banku S. Kalinowski
BANK SPÓŁDZIELCZY W ŁOMŻY ODDZIAŁ W NOWOGRODZIE
Jednym z okazalszych budynków w naszym mieście jest gmach Banku. Do roku 1999 znajdował się w nim Bank Spółdzielczy w Nowogrodzie, a obecnie Bank Spółdzielczy w Łomży Oddział w Nowogrodzie. Zmiana ta musiała nastąpić w obliczu dynamicznego rozwoju bankowości w Polsce. Zapewniło to utrzymanie się naszego banku na rynku. Dyrektorem tej instytucji jest Pan inż. Stanisław Kalinowski, który już od 26 lat pracuje w bankowości (cały czas w Nowogrodzie) Oddział w Nowogrodzie wraz z filią w Zbójnej zatrudnia 15 osób. Dysponuje 5 stanowiskami na sali operacyjnej w Nowogrodzie i 3 w Zbójnej - nie licząc kasjerów. Ze względu na to, iż działa na terenie gmin rolniczych, oczywistym jest, że klientami są głównie rolnicy. Bank prowadzi 752 rachunki rolników, 280 rachunków osób prywatnych, 32 przedsiębiorców oraz rachunki Urzędów Gmin – Nowogród i Zbójna. Jest to stan na dzień 15.11.2005r.
W 2004r przybyło bardzo dużo klientów – mówi Pan Dyrektor. Związane było to z wprowadzeniem dopłat dla rolników i posiadaniem obowiązkowych rachunków bankowych. Obecnie sytuacja ustabilizowała się. Porównując gminy, na terenie których działa bank, zauważalne jest to, że mieszkańcy gminy Zbójna biorą więcej kredytów, a rejon Nowogrodu bardziej oszczędza. Ogólny stan oszczędności wynosi 8,2 mln złotych, a wysokość udzielonych kredytów 9,5 mln zł. W 2005r nastąpił wzrost oszczędności o 1,1 mln zł, a kredytów zmalał o 0,5 mln zł. Przyczyną spadku jest zaprzestanie przez Bank w związku z polityką rolną państwa, udzielania kredytów rolniczych obrotowych na zakup środków do produkcji rolnej. Obecnie Bank oferuje szereg linii kredytowych adresowanych do rolników m.in.:
• Sektorowy Program Operacyjny – jest to najnowsza linia umożliwiająca maksymalnie 60% dopłat to inwestycji,
• kredyty pomostowe w ramach SAPARD,
• kredyty preferencyjne;
- inwestycyjny podstawowy,
- na tworzenie miejsc pracy na wsi,
- branżowy na mleczarstwo, - na zakup gruntów rolnych,
- dla młodych rolników ( do 40 lat ), - na nowe technologie.
Pomimo dużego zainteresowania w/w kredytami Pan Dyrektor S. Kalinowski uważa, że będzie jeszcze większe. Rolnicy często postulują o jak najmniejsze oprocentowanie kredytów, jednak mniejszych niż są w chwili obecnej (1-3%) w niektórych przypadkach już nie można zastosować. Jest to bowiem zależne od stopy redyskonta (obecnie 4,75%) ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Na szczególne preferencje nie mogą liczyć na razie przedsiębiorcy spoza rolnictwa. Na dzień dzisiejszy mogą oni korzystać tylko z kredytów na ogólnych zasadach. Wysokość kredytów udzielanych przez Banki Spółdzielcze ograniczona jest jedynie funduszami własnymi. Obecnie Oddział w Nowogrodzie może udzielić kredyty w wysokości maksymalnie 2 mln zł.
Celem pozyskania klientów Oddział uruchomił od 1 kwietnia 2004r bankomat dla klientów własnych, a od 1 kwietnia 2005r również do obsługi wszystkich kart bankowych. Zauważalne jest, że usługi bankomatowe cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim i są powodem do zadowolenia klientów. Oprócz tego Bank obsługuje przelewy dewizowe, których jest coraz więcej, oraz wypłaca renty i emerytury rolnicze.
W przyszłości przymierzać się będziemy do obsługi internetowej – obiecuje Dyrektor Stanisław Kalinowski. Bardzo nas cieszy to, że Bank stara się zaspokoić nasze potrzeby rosnące wraz z rozwojem mediów.
Życzę Bankowi Spółdzielczemu w Łomży Oddział w Nowogrodzie „łatwych” kredytów i zadowolonych z ich usług klientów a z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszystkim pracownikom pomyślności w życiu osobistymzawodowym. Opracował Maciej Estkowski


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę