Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Rozpoczął się jubileuszowy festiwal Walizka

Animowana miniatura rozpoczęła 35 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kopciuszek” włoskiego Zaches Teatro. Jubileuszowy festiwal potrwa cztery dni obejmując ponad 20 wydarzeń, w tym osiem spektakli plenerowych w różnych punktach miasta. – To święto teatru i kultury w naszym kraju, bo ten teatr jest artystycznie bardzo znany na całym świecie! – podkreślał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Rok 2022 to dla łomżyńskiego teatru okazja do świętowania aż trzech jubileuszy: 35-lecia jego  powstania i 35-lecia festiwalu Walizka oraz 20-lecia w nowej siedzibie. Doszła do tego, jak zauważył Bogdan Szczepański, dodatkowa radość, bowiem po dwuletnich perturbacjach związanych z pandemią Walizka wróciła do formuły spektakli prezentowanych wyłącznie na żywo, z 12 przedstawieniami w konkursie. Zaprezentują się w nim teatry z Kolumbii, Iranu, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Niemiec, Włoch i Polski, a ich występy w sali Teatru Lalki i Aktora oraz w Hali Kultury oceniać będzie jury w składzie: Marta Guśniowska, Krystian Kobyłka, Mikołaj Malesza, Bożena Sawicka i Konrad Szczebiot.

Włoski Zaches Teatro rozpoczął konkursową stawkę nieoczywistym odczytaniem historii Kopciuszka. Zyskała ona w interpretacji trojga aktorów zupełnie nowy wymiar, bowiem tytułowa bohaterka nie tylko znosi upokorzenia ze strony macochy i przyrodnich sióstr czy szuka księcia z bajki, ale też dojrzewa, szukając przy tym miłości, akceptacji i zrozumienia. Podkreślała to nie tylko skromna, symboliczna wręcz scenografia, ale też dominujące na scenie czernie i szarości, a zwroty akcji uwypuklały taneczne układy czy teatr cienia. 

Jeszcze dzisiaj będzie można uczestniczyć w Galerii Pod Arkadami w otwarciu wystawy „Czas darowany” Przemysława Karwowskiego, wieloletniego scenografa Teatru Lalki i Aktora. Wieczorne spektakle to konkursowy, wart uwagi „A Shadow of Jaguar” kolumbijskiego Compania Mohan  Machin Titteres y Figuras Animadas o godznie 19:00 oraz plenerowy dla najmłodszych dzieci „Tozzabancone & Fittifitti” Compagnia Degli Sbuffi z Włoch na placu katedralnym, zaczynający się godzinę później.

W piątek zaplanowano sześć spektakli, w tym cztery konkursowe: „Miasto świateł” Teatru Lalek Guliwer, „Laboratorium dźwięku” Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu, „Bench-Time Stories” Bence Sarkadi zWęgier oraz „Republika marzeń” niemieckiego Theater des Lachens. Odbędą się też dwa spektakle plenerowe; o godzinie 17:00 na ulicy Długiej pojawi się Clown Pinezka z „Epidemią śmiechu” dla dzieci, a wieczorny spektakl „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży odbędzie się na parkingu przy Parku Wodnym.

Wydarzeń towarzyszących w nurcie off festiwalu „Moje miasto” nie zabraknie również w sobotę. Węgierski Bence Sarkadi wystąpi aż dwukrotnie, o godzinie 12:00 w Parku im. Jana Pawła II i o godzinie 17:00 na ulicy Długiej, prezentując dwie odsłony spektaklu „The Budapest Marionettes”, a kolejnym plenerowym spektaklem dla najmłodszych będzie „Sen nocy letniej Clowna Pinezki” o godzinie 19:00 na ulicy Długiej.

W konkursie pokażą się zaś Teatr Lalek ARLEKIN im. H. Ryla w Łodzi („Wędrówka Nabu”), słoweński Maribor Puppet Theatre („Pinokio”) oraz Yase Tamam Company z Iranu („The House of Bernarda Alba”). Czwarty dzień festiwalu rozpoczną konkursowe spektakle „Vasilina” Tarnopolskiego Akademickiego Teatru Lalek (Ukraina) oraz „Bezimienny/Nieznany” Fundacji Gra/nice, a kolejnymi punktami programu będą przedstawienia towarzyszące.
O godzinie 13:00 Circus Ferus przedstawi spektakl dla dzieci „Jak Nielemka i Lemtak świat ratowali” na ulicy Długiej, trzy godziny później w swej siedzibie gospodarze festiwalu, Teatr Lalki i Aktora, pokażą „Małego Księcia”, zaś finałem po ogłoszeniu wyników konkursu będzie widowisko „Fantomy” Teatru AKT na muszli koncertowej o godzinie 21:00.

Dodatkowo do końca festiwalu będzie można, dzięki współpracy Teatru Lalki i Aktora oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, odbyć przejażdżkę udekorowanym teatralnymi lalkami autobusem, oznaczonym numerem bocznym 204, co jest szczególnie ciekawe dla dzieci. 

– Ambicją tegorocznej edycji jest prezentacja spektakli ważnych w obszarze idei i przesłania – podkreśla w festiwalowym programie dyrektor Jarosław Antoniuk. – Pragniemy zaprezentować współczesny teatr formy, posiadający olbrzymie możliwości kreacyjne oraz artystów tworzących świat według własnych reguł i marzeń. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Więcej niż teatr”. W ramach tej formuły zaprosiliśmy teatry, które działają w różnych przestrzeniach publicznych. W doborze konkursowych i towarzyszących spektakli stawiamy na różnorodność form i przemian, zachodzących w sztuce teatralnej. Dotyczą one przełamywania stereotypów, zmian formalnych, kulturowych, zbliżających twórców z różnych krajów, tworzących teatr ponad podziałami. Adres tutaj nie ma żadnego znaczenia. Artyści, mówiąc odmiennymi językami i różnymi środkami wyrazu ekspresji, przekażą istotę tego, co ważne i uniwersalne.

Wojciech Chamryk

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę