Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” po raz pierwszy w maju

W nietypowym terminie, ale kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się. – Na początku marca rozdzwoniły się telefony co z naszą imprezą, czemu nie ma informacji, ale przenieśliśmy ją na 28 maja, żebyśmy mogli spotkać się w Centrum Katolickim bez żadnych obostrzeń – mówi jeden z organizatorów konkursu Andrzej Gosk. Uczestnicy z powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 7 maja, pozostali z terenu całego kraju mają na to siedem dni więcej.

Organizowany od 2007 roku przez Centrum Katolickie im Papieża Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” to impreza mająca przypominać postać najsłynniejszej łomżynianki, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia. Dlatego zawsze odbywał się na początku marca, w celu uczczenia kolejnych rocznic śmierci tej wielkiej artystki, która zmarła 9 marca 2006 roku w wieku 90 lat.

– Dwa lata temu mieliśmy wyjątkowe szczęście – mówi Andrzej Gosk. – Czternastą edycję konkursu zaplanowaliśmy na 29 lutego, dzięki czemu, mimo narzekań niektórych uczestników, mogła odbyć się przed ogłoszeniem pierwszego lockdownu na początku marca.

Jubileuszowa edycja ubiegłoroczna odbyła się już online, to znaczy zgromadzone w Centrum Katolickim jury wspólnie oglądało nagrania konkursowych występów, ale to jednak nie było to, stąd decyzja o przeniesieniu konkursu na późniejszy termin. 

– Jurorzy zgodnie uznali, że oglądanie występów tego typu na ekranie telewizora to nie jest to samo co konkurs na żywo, pełen energii i z żywo reagującą publicznością, dlatego przychyliliśmy się do ich zdania i odpowiednio wcześniej ogłosiliśmy, że w tym roku finał konkursu odbędzie się 28 maja – mówi Andrzej Gosk. – Liczyliśmy, że wtedy może nie być już ograniczeń związanych z pandemią i tak też się stało – co prawda mamy inne nieszczęście, wojnę, ale ona nie ma bezpośredniego wpływu na nasz konkurs.  

„Radość spod kapelusza” to  konkurs ogólnopolski, adresowany do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich, z uwzględnieniem Polaków mieszkających poza granicami kraju. Mogą oni zgłaszać się indywidualnie oraz za pośrednictwem szkół, domów oraz placówek kultury. Konkursowicze są podzieleni na dwie kategorie: wiersz/monolog oraz piosenka aktorska/kabaretowa. Każdy uczestnik może wystąpić w jednej kategorii, prezentując tylko jeden utwór. Uczestnicy z powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 7 maja, pozostali mają na to siedem dni więcej.
Eliminacje powiatowe, tylko dla uczniów ze szkół z terenu powiatu łomżyńskiego, odbędą się 21 maja o godzinie 10:00 w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II w Łomży. Do finału konkursu, 28 maja, na podstawie eliminacji i zgłoszeń zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników. Będzie ich oceniać jury pod przewodnictwem profesora Akademii Teatralnej w Warszawie Jana Zdziarskiego oraz z udziałem popularnych aktorów Andrzeja Bei-Zaborskiego i Krzysztofa Dziermy. W każdej kategorii przewidziane są nagrody finansowe dla laureatów trzech pierwszych miejsc, a nagrodą  główną jest Grand Prix, w tym efektowny kapelusz autorstwa łomżyńskiej artystki Teresy Adamowskiej, nawiązujący do ulubionego nakrycia głowy Hanki Bielickiej. 

– Mamy już zgłoszenia z Łodzi, Lublina oraz z Białegostoku, Ciechanowa czy z Suwałk, są też oczywiście chętni z Łomży, tak więc już widać, że jest zainteresowanie – mówi Andrzej Gosk. – Na finał, poza prezentacjami zwycięzców, planujemy występ niespodzianki, gwiazdy wieczoru.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” oraz jego regulamin można znaleźć na stronie: www.krzyz.lomza.pl.

Wojciech Chamryk

 

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę