Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Dzieci z Ukrainy chodzą do szkół w Łomży

Główne zdjęcie
Regał z butami w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy ul. Bernatowicza 6

- Liczba dzieci uchodźców z Ukrainy, uczęszczająca do łomżyńskich szkół, wynosi w poniedziałek 46-oro – informuje Łukasz Czech z Ratusza, przytaczając najnowsze dane Wydziału Edukacji UM na dzień 14. marca 2022. Ukrainki i Ukraińcy są w różnym wieku w klasach od zerówki do 8. szkół podstawowych oraz w klasie I szkół średnich: I LO i ZSTiO nr 4. Co nowego dla nich ma Łomża?

Łukasz Czech podaje numer do Wydziału Edukacji: tel. 86 216 20 00, pod którym można uzyskać informacje szczegółowe, dotyczące nauki dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach, w których organem prowadzącym jest samorząd Miasta Łomży. Łomżyńska infolinia oświatowa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30, i to w dwóch językach – ukraińskim i polskim.

Przyjdzie czas na PESEL 
- Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po 24. lutego 2022 r. i chcą pozostać w Polsce oraz mieć nadany numer PESEL, rozpocznie się prawdopodobnie od 16. marca br. - wyjaśnia główny specjalista ratusza.
Obecnie trwa wdrażanie przyjętych przez Sejm przepisów. Przypomnijmy, że chodzi o uporządkowanie w polskiej ewidencji obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy tysiącami uciekli z napadniętej przez Rosję Putina Ojczyzny. Szacuje się, że polską granicę przekroczyło ok. 1 miliona 800 tysięcy przybyszów z bombardowanych miast i wsi, m.in. Kijowa, Żytomierza, Charkowa, Lwowa, Nowowołyńska.

Do Łomży przybyło, przez ponad 2 tygodnie - to liczba osób oficjalnie zarejestrowanych - około 300 osób ze wschodu. 213 z nich znalazło nocleg i wyżywienie w obiektach, z których właścicielami lub zarządcami Miasto Łomża podpisało umowy. Ponadto na terenie Łomży 22 osoby prywatne zgłosiły przyjęcie w sumie 85 uchodźców z Ukrainy. - Przypominamy o zgłaszaniu chęci przyjęcia albo przyjęciu uchodźców wojennych do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - zachęca Łukasz Czech, podając nr tel. 86 215 67 22 i maila: mczk@um.lomza.pl

Mieszkańcy Łomży pospieszyli Ukrainie z pomocą
- Z Punktu Pomocy Humanitarnej przy ulicy Akademickiej 1, działającym w budynku Akademii Nauk Stosowanych, wyjechało dotychczas 10 transportów z pomocą rzeczową - odpowiada Pan Czech na pytanie z 4lomza.pl: - 3 do Kołomyi, 2 do Borysławia, 2 do Nowogrodu Wołyńskiego, 1 do Drohobycza oraz 2 w rejon Charkowa. Informacja o aktualnie potrzebnych i przyjmowanych w Punkcie artykułach dostępna jest pod adresem:  http://www.lomza.pl/index.php?wiad=11365.

Oddział Punktu Pomocy Humanitarnej znajduje się przy ul. Bernatowicza 6 i zajmuje się zbiórką i wydawaniem odzieży i obuwia (więcej na stronie:  http://www.lomza.pl/index.php?wiad=11377).

+48 863 070 044
Od 2. marca w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży funkcjonuje Punkt Informacyjny, związany z pomocą dla uchodźców przed wojną w Ukrainie. Można w nim uzyskać informacje o procedurach administracyjnych, dotyczących rejestracji uchodźców, formach pomocy i dostępnych bezpłatnych miejscach noclegowych. Punkt Informacyjny mówi również w języku ukraińskim przez tłumaczy, także pod numerem telefonu +48 863 070 044. Punkt dla Ukrainy czynny jest codziennie w godz. 8.-20. Do poniedziałku skorzystało z Punktu IU 220 osób, zarówno obywateli Ukrainy, jak i Polski.

Obywatele Ukrainy, na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie, mogą od 1. marca korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych Łomży. Ulga przysługuje im do 30. czerwca. Ponadto dzieci i młodzież uchodźców z Ukrainy mogą korzystać nieodpłatnie z sali zabaw "MOSiR-ek", znajdującej się w Parku Wodnym przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 15 w Łomży.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę