Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Kto i kiedy zrobi porządek na nowym cmentarzu?

Główne zdjęcie
Niezbędna infrastruktura po prawie roku prac

Prezydent Łomży, niektórzy radni i urzędnicy w ratuszu żyją w świecie równoległym do tego, który widzą mieszkańcy miasta. Ludzie alarmują, że w nowej części cmentarza przy ul. Przykoszarowej trumny zmarłych pływają w grobach, że między setkami mogił nogi zapadają się w błocie, a Ratusz odpowiada, że po roku "została tam wybudowana niezbędna infrastruktura". Matrix funeralny.

Czytelnicy mogą też sami sprawdzić, czy rozumieją pytania, jakie skierowaliśmy 2 tygodnie temu do Ratusza. 

1. Czy znana jest Prezydentowi sytuacja - błoto z braku chodników, pochówki do ziemi?

2. Wiosną 2021 Ratusz prezentował projekt, rysunki cmentarza z komorami na pochówki, z alejkami, drobną infrastrukturą. Kiedy tak właśnie będzie wyglądał cmentarz przy ul. Przykoszarowej? Co stoi na przeszkodzie, że tak nie wygląda?

3. Kiedy na dokupionej działce powstaną alejki z drobną infrastrukturą? Czy planowany jest przetarg, jaki jest zakres robót, jaki szacowany koszt tej inwestycji i termin ogłoszenia?

4. Na cmentarzu widać wiele pochówków do ziemi. Czy rodzina ma możliwość wyboru pochówku w krypcie czy do ziemi?

5. Ile kosztuje pochówek w krypcie 1- i 2- komorowej, jaki to jest koszt , skąd się wziął (jak wyliczono)?

6. Ile kosztuje pochówek wprost do ziemi?

7. Mowa jest o przejęciu zarządu nad cmentarzem przy ul. Przykoszarowej przez MPGKiM - od kiedy to nastąpi, jakie mogą być oszczędności - korzyści i koszt zarządu przez MPGKiM. Jakie sa powody zmiany zarządcy?

8. Czy Ratusz zamierza coś zrobić doraźnie w sprawie zalegającego wszędzie błota?

Odpowiedzi bez odpowiedzi
Po 2 tygodniach otrzymaliśmy maila z Ratusza. Przedstawiamy jego treść w całości, bez skrótów.

"W 2021 roku Miasto Łomża zakupiło „nową” części cmentarza przy ul. Przykoszarowej. Została tam wybudowana niezbędna infrastruktura, wykonano ogrodzenie, parking i część alejek, które przewidziane są do realizacji w projekcie rozbudowy cmentarza. Zgodnie z wymogami Sanepidu będą tam systematycznie budowane alejki murowane wraz z kwaterami, zaczynając od „starej” części cmentarza.

W listopadzie ubiegłego roku Miasto Łomża zleciło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej budowę alejek pomiędzy grobami, jednak warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie prac.

Możliwość pochówku w krypcie czy do ziemi zależy od miejsca na cmentarzu, o czym decyduje Administrator Cmentarza. Prezydent Miasta wg. ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, określił w drodze Zarządzenia Nr 291/20 z 22 października 2020 roku stawki opłat cmentarnych. Nie jest kompetencją Prezydenta Miasta ustalanie cen za usługę pogrzebową tj. pochówek.

Administrowanie cmentarzem na miesiące styczeń i luty tego roku zostało powierzone w drodze negocjacji cen przedsiębiorcy, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym na administrowanie cmentarzem. Rozstrzygnięcie tego postępowania było wówczas niemożliwe ze względu na nieuchwalenie budżetu na 2022 rok przez Radę Miejską Łomży. Również z tego powodu kwestia powierzenia administrowania cmentarzem przez MPGKiM jest rozpatrywana i dyskutowana wewnętrznie. W najbliższych dniach planowane jest podjęcie decyzji w tej sprawie".


Szybko minęły dwa tygodnie lutego, to i miną dwa tygodnie lutego. A błoto na nowym cmentarzu nie minie, dlatego wrócimy do tematu nieistniejących "alejek" z posępnego, pośmiertnego Matrixa.  

Mirosław R. Derewońko

tel. red.:  696 145 146

mail: mrd@4lomza.pl

 

Zmarli i żywi toną w błocie

Kilkaset grobów tonie w błocie na nowym cmentarzu

Groby w błocie na Przykoszarowej

Przy Bożym Ciele ma powstać cmentarz na 2 889 grobów

Znalazł cmentarz bez błota

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę