Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Groby w błocie na Przykoszarowej

- Przed Wszystkich Świętych sytuacja na nowym cmentarzu jest tragiczna, w dołączonej części od strony kościoła Bożego Ciała, to woła o pomstę do nieba - żali się Czytelnik 4lomza.pl, który przy ul. Przykoszarowej niedawno pochował bliską osobę. - Brakuje alejek wzdłuż rzędu grobów, które są wykopane w pasie ziemi po starym, zdjętym ogrodzeniu. Jak tylko pada deszcz, ludzie chodzą w błocie, glinie, okropnie to wygląda. Noszą to błocko na kostkę wokół grobów, które uprzątnęli inni. Czy ktoś w Urzędzie Miejskim za tę sytuację odpowiada?! Nie ma nawet tymczasowego chodnika...

- Po deszczu jedno, wielkie bagno – opowiada Czytelnik. - Takie warunki do odwiedzania grobów bliskich zapewniło mieszkańcom Miasto przez cały rok. Zbliża się Święto Zmarłych i jest tragedia. Jedna alejka nieskończona, a już druga powinna powstawać i wszystko stoi.

„Czytelnik portalu mówił prawdę”
Nowy cmentarz ma część nowszą na gruntach, od strony kościoła, kupionych przez Miasto Łomża. Prawie hektar na powiększenie nowego cmentarza Miasto nabyło pod koniec lutego za 1,99 mln zł. Po sąsiedzku są 2 działki, co da łącznie powierzchnię 2 i pół ha, na których zakup zgodziła się Rada Miasta. Powiatowy inspektor sanitarny w Łomży udzielił zgody na poszerzenie nekropolii. Postawił warunki: zaczęcie pochówków od terenu leżącego najniżej, od strony Przykoszarowej; pochówki w grobach murowanych i kolumbarium; budowa szaletu ogólnodostępnego i sieci do odprowadzania wody deszczowej; nasadzenia drzew wysokich i niskich wokół ogrodzenia; ujęcia wody do celów porządkowych i sanitariatu. Aleje główne miałyby mieć od 4 m do 6 metrów, nawierzchnię z kostki betonowej, aleje boczne - 2 i pół do 3 m, przejścia między grobami - żwirowe.

W nowej części ma być 2 889 grobów: 981 podwójnych - 2 m na 2, 20 m oraz 1680 pojedynczych - 1, 10 m na 2, 20 m. Przewidziano od strony północnej kolumbarium na 228 nisz. Co na to wszystko Andrzej Marczyk, którego firma jest administratorem cmentarza przy Przykoszarowej...? - Zgadza się, potwierdzam, Czytelnik portalu mówił prawdę - komentuje Pan Marczyk. - Jednakże ja nie jestem właścicielem tego terenu, tylko administratorem. Właścicielem jest Miasto Łomża i ono prowadzi inwestycję. Na istniejącym cmentarzu zostały tylko wolne miejsca na groby o 5-10 cm mniejsze, niż wymiarowe.

Betonowe krypty grobowe na pochówki 
Gliniasta, rdzawa ziemia przyjmuje coraz to nowe istnienia na wieczność. Dopóki nie zaczęto prac budowlanych, przesunięto ogrodzenie z lewej strony, bliżej kościoła, żeby zyskać na czasie i dodać rząd na około 30 grobów w istniejącej części, jeszcze ziemnych. Ale zmarłych przybywało szybciej i trzeba było zacząć kopać groby w drugim, nowym rzędzie. Niektóre groby są z trumnami w ziemi, której część wierzchnią rodziny ogrodziły w prostokąt deskami, by deszcz nie rozmywał kopczyka. Z postawieniem nagrobka muszą czekać, aż robotnicy zbudują alejki, jeśli chcą wyrównać poziom pomnika z nawierzchnią.
Największy problem, oprócz braku alejek, jest z przygotowywaniem krypt grobowych na pochówki w postaci betonowych piwnic. - Dla nas w firmie to jest również nowość, musimy wymyślić strategię, dalekosiężny plan działania - dzieli się kłopotem organizacyjnym Szef. Przypomnijmy: Andrzej Marczyk 3 lata wcześniej alarmował o kurczeniu się miejsca na pochówki. Być może, to jego apele i nasze publikacje przyspieszyły opieszałe działania Miasta i zakup działki.

I etap prac kosztował 445 tysięcy 719, 72 zł brutto  
Główny specjalista Urzędu Miejskiego Łukasz Czech opisuje prace, związane z realizacją zadania pn. „Rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Przykoszarowej – Etap I”. Prace rozpoczęto 31.  maja 2021 r. i zakończono 12. października 2021 r. Zakres robót obejmował: wykonanie parkingu tymczasowego, wykonanie ogrodzenia frontowego i tylnego, demontaż istniejącego ogrodzenia wzdłuż cmentarza i zamontowanie go jako tymczasowego na części po przeciwnej stronie działki, wykonanie odcinka alei z kostki betonowej i części kanalizacji deszczowej. Część grzebalna w tym zakresie została rozszerzona o 0, 424 hektara. W I etapie prace kosztowały 445 tys. 719,72 zł brutto.

Główny specjalista UMŁ nie podał terminów ani kosztów kontynuacji prac na powiększonej części.

Do wykonania w następnych etapach pozostały: nawierzchnie utwardzone – alejki, rozbudowa istniejącej instalacji wodociągowej wraz ze zdrojami do czerpania wody, rozbudowa istniejącej kanalizacji deszczowej, dokończenie budowy ogrodzenia i parkingu – wykonanie docelowego utwardzenia terenu, budowa zjazdu publicznego z ul. Przykoszarowej, budowa oświetlenia solarnego, wykonanie nasadzeń roślinności. - Ponadto na terenie cmentarza zaprojektowano pola grzebalne o pojemności 807 kwater: groby pojedyncze murowane (jedno lub wielopiętrowe) – 462 szt., groby podwójne murowane (jedno lub wielopiętrowe) – 322 szt., groby dziecięce (do 6 lat) – 23 szt. Docelowo przybędzie tam 2 889 miejsc na groby, w tym 228 nisz w nowym kolumbarium.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Grunt kupiony, ale pochówki za kilka miesięcy

Przy Bożym Ciele ma powstać cmentarz na 2 889 grobów

Potrzeba miejsca na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
wt, 26 października 2021 17:49
Data ostatniej edycji: wt, 26 października 2021 19:29:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę