Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Bałkańskie walentynki w MDK-DŚT

Obchodzone 14 lutego święto zakochanych będzie miało w tym roku w Łomży wyjątkową oprawę. Będą to nietypowe walentynki, nawiązujące do ich bułgarskiego odpowiednika, święta wina Trifon Zarezan, symbolizującego w państwach bałkańskich nadejście wiosny. Opowie o nim hodowca winorośli i znawca wina Stojan Uzunov, który poprowadzi również taneczną część imprezy. Odbędzie się ona z udziałem znanego zespołu Sarakina Balkan Band, perfekcyjnie łączącego tradycyjne bałkańskie rytmy z folkiem i muzyką improwizowaną.

W Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych rozbrzmiewa najróżniejsza muzyka, a folk/world music nie jest tu żadnym wyjątkiem – tym bardziej, że od kilkunastu lat można dostrzec prawdziwy renesans jego popularności, co przekłada się na funkcjonowanie licznych zespołów, specjalizujących się w wykonywniu różnych odmian muzyki ludowej. Jednym z nich jest Sarakina, międzynarodowa formacja klasycznie wykształconych, lecz uwielbiających grać folk muzyków, założona pod koniec lat 90. z myślą nadania tradycyjnej muzyce bałkańskiej jazzowej swobody, co zaowocowało jedyną w swoim rodzaju mieszanką etnicznych i artystycznych klimatów. Żywiołowe koncerty grupy, występującej w składzie: akordeonista i multiinstrumentalista Jacek Grekow, wokalistka Anna Klebus, klarnecista Jan Mlejnek i kontrabasista Mateusz Bielski, były świetnie przyjmowane w całej Europie, jej dynamiczna muzyka jest znana również w Łomży. Tym razem zostanie jednak zaprezentowana w wyjątkowej odsłonie, stanowiąc całość z bułgarskim świętem wina, nawiązującym jeszcze do Dionizosa, w mitologii greckiej również boga wina i winnej latorośli. Obecnie, z racji daty wypadającej akurat 14 lutego, jest to w Bułgarii i w państwach ościennych odpowiednik popularnych walentynek, obchodzony nie tylko przez miłośników wina czy hodowców winorośli. Jeden z nich, Stojan Uzunov, wprowadzi uczestników imprezy w ten klimat, opowiadając o samym święcie, jego wielowiekowej tradycji i przebiegu, zaprezentuje również symboliczne podcinanie winorośli, co ma przypominać o zbliżającej się wiośnie.

Po tym obrzędzie rozpoczną się tańce, gdzie Stojan Uzunov wystąpi w roli wodzireja, a w tej głównej kwartet Sarakina. Osoby uczestniczące już w folkowych potańcówkach czy imprezach w MDK-DŚT wiedzą doskonale, że sala na piętrze zamienia się w takich sytuacjach w salę taneczną i mało kto nie daje się porwać etnicznym rytmom w żywiołowym wykonaniu.
– W ramach muzycznego wstępu zespołu będzie można spróbować tańców bałkańskich z muzyką na żywo. Tańce w kręgu, solowe, o nieparzystych rytmach, to wszystko kryje się pod nazwami jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica, graovsko, pajduszko horo – podają organizatorzy.
Bałkańskie walentynki i bułgarskie święto wina z Sarakiną odbędą się w poniedziałek 14 lutego o godzinie 18:00 w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Bilety w cenie 30 złotych i ulgowe, tańsze o 10 złotych (posiadacze Karty Dużej Rodziny, Karty Seniora, uczniowie i studenci na podstawie legitymacji) można nabyć dzięki KUP BILECIK oraz w MDK-DŚT: w przedsprzedaży i bezpośrednio przed imprezą. Nie warto jednak zwlekać z tym do ostatniej chwili, ponieważ organizatorów wciąż obowiązują pandemiczne limity co do liczby uczestników.

tekst płatny


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę