Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

Żywe kwiaty przy torach kolejowych na Syberię

Noc z 9. na 10. lutego 1940 r. to mróz w okupowanej przez Rosjan Łomży, groza i łomoty w drzwi NKWD-zistów również o poranku, napady na ludzi we śnie przez żołnierzy z bronią, demolujących mieszkania i zabudowania - wszystko po to, by w bydlęcych wagonach z okupowanych ziem Polski po raz pierwszy na masową skalę wywieźć setki tysięcy rodaków na Sybir, do Rosji i Kazachstanu.

W prawie wiosenny czwartek w 82. rocznicę I wywózki złożono kwiaty pod tablicą Sybiraków przy torach kolejowych w szczycie hali targowej (ul. gen. Sikorskiego) oraz pod Pomnikiem Sybiraków przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie odprawiono mszę sybiracką. Delegacja ze Związku Sybiraków była z prezes Danutą Pieńkowską na czele, 85-letnią Sybiraczką. Przedstawiciele Miasta Łomża przybyli z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim. Starostwo powiatowe reprezentował starosta łomżyński Lech Szabłowski, Wojsko Polskie wystawiło trzech oficerów z płk. Pawłem Gałązką, dowódcą Garnizonu Łomża, a w imieniu TPZŁ kwiaty złożyli prezes Zygmunt Zdanowicz z wiceprezesem Wawrzyńcem Kłosińskim. Również inni delegaci widzieli napis na granicie tablicy "pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię, gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć".
Z pobliskiego peronu 82 lat temu wyruszały pociągi w nieznane. Przerażeni ludzie nie wiedzieli, dlaczego zostali wypędzeni z domów i pod groźbą broni dowiezieni na stację kolejową. W różnych źródłach i relacjach podawane są liczby orientacyjne, m.in., że z Elżbiecina wywieziono wówczas 22 rodziny – około 120 osób; z Kraski i Konarzyc około 300 osób; z Podgórza - około 46 (do 49) rodzin - od ok. 150 do 175 mieszkańców. Ocenia się, że w sumie w tę jedną mroźną noc i dzień z Łomży i okolic deportowano ok. 1750 osób. Jeśli łomżyniacy przeżyli straszne 5 lat głodu, mrozu i chorób, wracali do Polski dopiero po wojnie. 

Gehenna podróży bydlęcymi wagonami
Przypomnijmy: masowe wywózki na Sybir, za Ural, pod koło podbiegunowe i na stepu kazachskie Sowieci przeprowadzili cztery razy w okupowanej Polsce. Rosyjskie źródła podają, że około 330 tys. Polaków wywieziono w 4 deportacjach pomiędzy lutym 1940 r. a czerwcem 1941 r. Historyk prof. Adam Dobroński podał dużo więcej: ok. 900 tys., w tym z Łomży i okolic ok. 6 i pół tysiąca. Szacuje się, że około jednej trzeciej uprowadzonych nie przeżyło wywózek. Wielu nie wytrzymało gehenny podróży bydlęcymi wagonami zimą lub tragicznych warunków życia w mrozie na stepach.

Aktualnie w regionie łomżyńskim do Związku Sybiraków należy 279 osób, zrzeszonych w kołach: Łomża, Jedwabne, Kolno, Wysokie Mazowieckie. 1. stycznia zniknęły koła Sybiraków w Kolnie, Grajewie, Szczuczynie. Najbardziej wiekowi odchodzą do wieczności ze swoimi wspomnieniami... 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Życiowa misja Sybiraka w Łomży

Czarna tablica pamięci Zesłanych na nieludzką ziemię

Ostatni Sybiracy

Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w miejscu wywózki sprzed 77 lat

Martyna i Jan z Polakami, co przeżyli wywózki na Sybir 1940 i 1941

Pierwsza z czterech wywózek na Sybir

„Sybiracy” - film o mrozie, głodzie i kartoflu na wigilię

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę