Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Agresja postępuje

Główne zdjęcie
Fot. KMP Łomża

Łomżyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie 48-latka. Jak czytamy w komunikacie „zaatakowali go, bo zwrócił uwagę 31-latkowi, żeby nie załatwiał potrzeby fizjologicznej na ogrodzenie jego posesji”.

Do zdarzenia doszło w sobotę 15.01 wieczorem w Konarzycach. Jeden ze sprawców postanowił załatwić potrzebę fizjologiczną na ogrodzenie posesji. Właściciel wracając akurat do domu widział całą sytuację i zwrócił uwagę mężczyźnie. Wtedy ten zaczął go szarpać i obrzucać go wulgaryzmami. Jak przekazują policjanci, do napastnika od razu dołączył jego kolega, którzy widząc sytuację wybiegł z samochodu. Razem bili 48-latka rękami, a kiedy upadł kopali go po całym ciele. Skończyli, gdy czekająca na nich w aucie kobieta zwróciła im uwagę. Wtedy odjechali w audi. 

Policjanci przekazują, że bardzo szybko ustalili zamieszanych w pobicie mężczyzn. Następnego dnia zatrzymali 31-letniego mieszkańca gminy Śniadowo i jego 28-letniego kolegę z okolic Tykocina. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

To nie jedyne tego typu zdarzenie. Na początku grudnia 3 mężczyzn pobiło 19-latka także za zwrócenie uwagi. Sytuacja wyglądała niemal identycznie, a miała miejsce w Piątnicy. Wtedy w samochodzie policjanci znaleźli narkotyki. Względem napastników zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

W 2021 roku na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego doszło do 116 bójek i pobić. Rok wcześniej było ich 140. 

Profesor psychologii Roy Baumeister, który badał zło od strony sprawcy i ofiary stwierdził, że sprawcy przemocy często uważają, że postąpili właściwie usprawiedliwiając to prowokacją lub napaścią. Ich reakcja ma być odwetem za doznaną „niesprawiedliwość”. Profesor wskazywał cztery przyczyny przemocy: chciwość i ambicja, sadyzm, wysoka samoocena i idealizm moralny. Trudno wchodzić w „głowę” ludzi, którzy z błahego powodu eksplodują taką agresją. Może to być przecież  także za sprawą kobiety siedzącej w samochodzie, a w połączeniu z niską samooceną i koniecznością dowartościowywania się eksploduje.

Policja radzi, aby przy przeciwstawianiu się agresji pamiętać zasadę, że agresja budzi agresję! Najwłaściwszym działaniem to wyciszenie agresji, a właściwie agresora (napastnika). Warto być wtedy poza zasięgiem rąk osoby agresywnej. Unikać kontaktu fizycznego, przepychanek czy szarpaniny z agresorem.

 

Trzech mężczyzn pobiło 19-latka za zwrócenie uwagi

Pobili za zwrócenie uwagi

Za pośpieszanie przy kasie mężczyzna wybił szybę w aucie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę