Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sowa jarzębata jak podlaska celebrytka

Główne zdjęcie
Sowa jarzębata (Fot. Robert Bałdyga)

Sensacyjnym wydarzeniem ornitologicznym w Polsce okazała się wizyta niedużego ptaka północy Eurazji, dla którego miłośnicy ptactwa i fotograficy przyjechali do Krynek z Gdańska i Krakowa, a nawet Łomży. - Dzisiaj sowa jarzębata cały dzień siedziała na czubku brzozy, słabo nam pozowała, jak podlaska celebrytka - śmieje się znany fotograf zwierząt w naturalnej scenerii Robert Bałdyga.

Krynki na obrzeżu Puszczy Knyszyńskiej znane są ze źródeł mineralnych i studni artezyjskich oraz bliskości granicy z Białorusią. Od końca grudnia mają nowego promotora - czy promotorkę - bo nie wiemy, czy to samiec, czy samica i skąd przyleciał / -a. Może z Norwegii, Szwecji lub Finlandii, a może z Syberii w północnej Rosji, gdzie królują tajgi i tundry arktyczne...? Sowa jarzębata pojawia się w Polsce tak sporadycznie, że na przestrzeni ostatnich 20 lat widziano ją zaledwie około 50 razy. Za każdym razem wywołuje spore poruszenie w świecie ornitologów i fotografów, jednak sama na ludzi wcale nie reaguje. W piątek towarzyszyło białej, w szare paski poprzeczne na brzuchu sowie jarzębatej około 60 obserwatorów w okolicy Krynek. Siedziała sobie spokojnie, między innymi, na kolczastych gałązkach rokitnika zwyczajnego. Ludzie przywieźli z sobą aparaty, telefony i drabiny, migawki klikały, a telefony dzwoniły, lecz sowa jarzębata i tak sobie nic z towarzystwa nie robiła.

Jarzębata nie je jarzębiny
Ma w nazwie coś brzmieniowego z jarzębiną, ale nie karmi się pomarańczowymi owockami, gdyż jest drapieżnikiem. Obdarzona dobrym słuchem, słyszy myszy i gryzonie ponoć nawet pod pokrywą 30-centymetrowego śniegu. Jest wielkości dużego gołębia dzikiego, może mierzyć około 40 cm. Jej nazwa łacińska to Surnia ulula. Przyleciała do Krynek prawdopodobnie z braku gryzoni na północy.

Przypomnijmy, że w 2020 r. ukazał się album „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi”, w którym zdjęcia 78 gatunków ptaków są autorstwa łomżyniaka Roberta Bałdygi z opisami tegoż ptactwa Marka Pióro. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Życie napędzane pasją

Wilki ukryły się w Dolinie Narwi

„Ptaki doliny Biebrzy i Narwi” Pióra i Bałdygi

Ptasi kalendarz Novum i Roberta Bałdygi

Ptasia kraina Roberta Bałdygi

Bociany dziś świętują

Foto: Sowa jarzębata (Fot. Robert Bałdyga)
Foto: Sowa jarzębata (Fot. Robert Bałdyga)
Foto: Sowa jarzębata (Fot. Robert Bałdyga)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę