Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Platforma Obywatelska nie poprze budżetu na 2022 rok?

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

„Niepopieranie projektu budżetu miasta Łomża na rok 2022 w aktualnie proponowanym kształcie” - rekomendował Radnym klubu KO Zarząd Platformy Obywatelskiej w Łomży.

We czwartek 23. grudnia zebrał się Zarząd Powiatu Miasta Łomża Platformy Obywatelskiej RP, który w pojętej uchwale (1/2021) rekomendował radnym wybranym z list i zasiadających w klubie Koalicji Obywatelskiej, niepopieranie zaproponowanego przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego budżetu Miasta Łomża na 2022 rok. 

- Bez konkretnego planu oszczędnościowego, trudno zgodzić się na 35 milionów złotych kredytu – wyjaśnia stanowisko Zarządu Powiatu  PO szef łomżyńskich struktur Piotr Serdyński. - Bez planu oszczędnościowego Łomża będzie miała trudności ze spłatą zobowiązań. Może zacząć brakować pieniędzy na podstawowe zadania miasta, na co już zwracają uwagę dyrektorzy łomżyńskich szkół i dyrektor MOPS-u – relacjonuje dyskusję Serdyński. 

Szef struktur PO wskazał na kontrowersje jakie wśród mieszkańców i członków platformy wzbudził zakup kotłowni w Czerwonym Borze. 

- Brakuje wyraźnego uzasadnienia dla tej inwestycji – wskazuje Serdyński i dodawął, że Platforma Obywatelska oczekuje rozmów o planie oszczędnościowym.

Od końca 2019 roku radni Klubu Koalicji Obywatelskiej wspólnie z Klubem Radnych Mariusza Chrzanowskiego tworzą większość, która rządzi miastem. „Koalicjant” nie jest jednak reprezentowany w strukturach władzy wykonawczej. Często koalicjanci, którzy biorą odpowiedzialność za miasto, otrzymują stanowisko np. wiceprezydenta. W Łomży koalicjant właściwie nie dostał nic, no może poza stanowiskami dla poszczególnych radnych. Nie mniej jako partia, w dodatku największa opozycyjna w Polsce, nie otrzymała nic. Co ciekawe prezydent Chrzanowski na doradcę wziął przedstawiciela Solidarnej Polski, a ta sama Platforma Obywatelska protestowała wielokrotnie, także pod sądami, przeciw polityce szefa Solidarnej Polski. Ostatnio poseł Solidarnej Polski Aleksandra Szczudło zapytana przez dziennikarzy, oświadczyła, że to ona jest inicjatorem zakupu przez miejski MPEC kotłowni w Czerwonym Borze. Usztywnienie więc stanowiska Platformy to wynik także pomijania jej w realnym rządzeniu. Prezydent Chrzanowski otoczył się wianuszkiem akolitów, którzy w tej chwili nie dają mu gwarancji rządzenia. Zaczęło się już liczenie głosów. Stanowisko PO rozchwiało trochę działający do tej pory automat. Otwartą kwestią pozostaje jak do rekomendacji zachowają się poszczególni radni KO.

Jeśli Radni Platformy Obywatelskiej nie poprą budżetu, albo tylko jeden się wstrzyma,  wówczas może zabraknąć głosów, aby proponowany przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego budżet na 2022 rok przyjąć. Sesja budżetowa zaplanowana jest zaraz po swietach na 29. grudnia. 2021 roku. Zgodnie z prawem, Rada Miasta do końca stycznia 2022 roku powinna taki budżet uchwalić. Jeśli tego nie zrobi, obowiązuje projekt budżetu, a sam budżet napisze dla Łomży Regionalna Izba Obrachunkowa. 

Czy groźba budżetu od RIO sprawi, że prezydent Chrzanowski, a może radni, na nowo usiądą wspólnie do rozmów o budżecie na przyszły rok, a może nawet rozmów politycznych.  Zwykle na sesjach Rady Miasta prezydent wrzucał jakąś kwestię, a radni prezydenccy, czyli Klub Mariusza Chrzanowskiego i Platformy Obywatelskiej klepali. Jak będzie przekonamy się już niedługo.

 

Trzeszczy w „łomżyńskiej Platformie”

Kotłownia w lesie

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę