Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Powstaje płyta „Opus dedicatum II” łomżyńskiej orkiestry

Rozpoczęła się rejestracja kolejnej płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Sesja nagraniowa w sali koncertowej orkiestry potrwa trzy dni. Na album o roboczym tytule „Opus dedicatum II” trafią kompozycje dedykowane orkiestrze oraz pracującym z nią wybitnym solistom: Tomaszowi Strahlowi, Karolowi Radziwonowiczowi i Pawłowi Gusnarowi. Nagrania odbywają się pod kierunkiem dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, a za ich realizację odpowiada ceniony reżyser dźwięku i producent Andrzej Brzoska.

„Opus dedicatum II” to 17 album w dyskografii Filharmonii Kameralnej, kontynuacja płyty z utworami napisanymi specjalnie dla niej oraz dedykowanymi orkiestrze, jej dyrektorowi oraz solistom. Na powstający właśnie materiał złożą się cztery kompozycje wybitnych polskich kompozytorów. Zarejestrowane jeszcze w roku ubiegłym „Kaskady” Alicji Gronau powstały na zamówienie Filharmonii Kameralnej i Jana Miłosza Zarzyckiego w ramach programu „Zamówień kompozytorskich” i są dedykowane Filharmonii, jej dyrygentowi oraz soliście, wybitnemu wiolonczeliście Tomaszowi Strahlowi, jednemu z autorów nagrodzonej Fryderykiem płyty „Polish Contemporary Concertos”. Również temu wirtuozowi Mikołaj Piotr Górecki zadedykował „Elegię”, nagrywaną podczas pierwszego dnia sesji. Podczas kolejnych zostaną zarejestrowane „Reminiscencje polskie” Mikołaja Hertla, dedykowane przez autora łomżyńskiej orkiestrze i soliście, wybitnemu pianiście Karolowi Radziwonowiczowi, których prawykonanie miało miejsce w Łomży 28 października oraz „Bajkowe opowieści” Krzysztofa Herdzina, dedykowane saksofoniście Pawłowi Gusnarowi, również grającemu na CD „Polish Contemporary Concertos” oraz nominowanym do Fryderyka „Saxophone Impressions”, na którym był jedynym solistą.

– Cieszę się z tego ogromnie, bo utwór „Bajkowe opowieści” ma już trochę lat, jest grany przez wielu saksofonistów, nie tylko przeze mnie, ale jeszcze nie doczekał się fonograficznej rejestracji z orkiestrą, która będzie wydana na płycie – mówi Paweł Gusnar. – Jak dotąd istnieje wersja z fortepianem, właśnie z Krzysztofem Herdzinem, wiele lat temu wydana przez Polskie Radio, ale z orkiestrą ta suita nie została jeszcze wydana na płycie. 

Udział w sesji Karola Radziwonowicza jest ciekawy również dlatego, że „Opus dedicatum II” będzie pierwszą płytą łomżyńskiej orkiestry z udziałem solisty-pianisty. 

– Niezwykle się z tego cieszę – mówił po prawykonaniu „Reminiscencji polskich” Karol Radziwonowicz. – To bardzo ciekawy, czteroczęściowy utwór, który ma w sobie taki polski charakter, trochę kujawiaka, trochę oberka, ale powiązanych ze stylistyką jazzową, co nie jest często spotykane. Ciekawe jest też połączenie orkiestra smyczkowa plus fortepian, zresztą jak uczyłem się tego utworu to już zauważyłem, jak to ja nazywam, że jest to muzyka wciągająca, bo człowiek wchodzi w ten nastrój i chciałby słuchać, i słuchać. 

Nagrania realizuje człowiek-instytucja Andrzej Brzoska, odpowiedzialny za brzmienie już dziewięciu albumów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, w tym nagrodzonego Fryderykiem „Polish Contemporary Concertos”. 

– Jestem w szoku, bo przeobrażenie tej sali spowodowało, że właściwie jest to zupełnie inna sala, która nie ma nic wspólnego z poprzednią, może jedynie poza usytuowaniem –  podsumowuje Andrzej Brzoska. – Teraz spełnia ona, moim zdaniem, wymogi dla orkiestr, dla zespołów kameralnych – pierwsze wrażenia są bardzo dobre, ale jestem jeszcze przed pierwszym nagraniem, więc wszystko okaże się za chwilę, ale na moje ucho wydaje mi się, że będzie bardzo dobrze. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę