Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Miasto Łomża nagrodziło Nauczycieli i Wychowawców

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza dyplom Grzegorzowi Witkowskiemu, nauczycielowi języka polskiego w 1 LO

- W dzisiejszych czasach trzeba walczyć o czytelnika, zachęcać młodzież do lektury i proponować odpowiednie książki - mówi Barbara Baranowska, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży. Absolwentka bibliotekoznawstwa UW zaczęła pracę biblioteki 35 lat temu, a w Dniu Edukacji Narodowej otrzymała w Hali Kultury nagrodę. Listę 41 pedagogów publikujemy poniżej.

Nagroda Prezydenta Miasta Łomża z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Oprócz satysfakcji z uznania zwierzchników, 41 pracowników łomżyńskich przedszkoli, szkół i burs odczuło przypływ gotówki: 2 700 zł brutto.

Prezydent Mariusz Chrzanowski w przemowie do eleganckiej i wyedukowanej publiczności docenił nauczycielski trud w pracy z dziećmi i młodzieżą, m.in. przekazywanie wiedzy, uczenie społecznej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz wzmacnianie wiary we własne możliwości. Na warunki działalności placówek oświatowych ogromny wpływ miała pandemia koronawirusa, gdyż "lekcje ze szkół przeniosły się do Internetu". Szczęśliwie, oświata wyszła z próby covidowej raczej zwycięsko, co zawdzięczamy głównie zaangażowaniu i poświęceniu nauczycieli przy komputerze. Prezydent Chrzanowski dziękował pracownikom oświaty za troskę i wsparcie uczniów na każdym etapie edukacji. Wyraził wdzięczność za codzienną, sumienną pracą na rzecz następnego pokolenia.

Prowadzący uroczystość Paweł Piwowarski, naczelnik wydziału oświaty, powiedział, że "o zabranie głosu również prosiła Alicja Konopka, przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży". - Ja nie tyle może prosiłam, co chciałam złożyć serdeczne podziękowania z całego serca - zareplikowała radna Alicja. W szkole i bursie nauczyciel zwykle sprawdza, co jest prawdą, a co fałszem, ale tu mówili dorośli...

Nauczyciele zasługują na szacunek i godne zarobki
Ilona Bójko, wicedyrektor łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku, gratulując Nagrodzonym, stwierdziła, że to dzięki Nim "obecna szkoła staje się bardziej nowoczesna, coraz ciekawsza, przyjazna". Doceniła pedagogów, że Ich "rola w edukacji i wychowaniu młodych ludzi jest nie do przecenienia". W podobnym duchu wypowiedziała się Mirosław Dziekońska, sekretarz Zarządu ZNP w Łomży, wskazując, że "marzenie o lepszym świecie ma swój początek w edukacji". Nauczyciele szkół i uczelni wyższych wykształcili się w profesjonalistów, którzy stawiali czoło pandemii. Zapewniła, że w Dniu Edukacji "pamiętamy o pedagogach, których nie ma już z nami", np. z powodu koronawirusa. Na pamięć zasłużyli również niosący kaganek oświaty w trudnych czasach wojny i okupacji. Sekretarz ZNP dziękowała koleżankom i kolegom za kształcenie dzieci i młodzieży oraz za wysiłek w doskonalenie własnych umiejętności. Nawiązała do niedawnego czasu, od maja 2020, gdy szkoły z przerwami były zamknięte, zaś nauczanie musiało przenieść się do wirtualnego świata, w którym nauczyli się funkcjonować pedagodzy.

- Zrobiliście wszystko, by zapewnić ciągłość kształcenia - chwaliła starania kadry nauczycielskiej, która zasłużyła na "szacunek i godne zarobki". - Jesteście dla uczniów i dbacie o nich każdego dnia... Dziękując dyrektorom za pracę w trudnych miesiącach, przypomniała o chaosie w przepisach. Powtórzyła, że bez ludzi oświaty nie ma edukacji ani szkoły.

Bez Barbary Baranowskiej nie ma biblioteki w SP nr 9, która początkowo była całkiem pusta. Stały regały bez jednej książki. W 1986 r. były pieniądze, za które jednak mało co można było zakupić. A dziś księgozbiór liczy około 20 tysięcy tomów... Nadal popularne są przygody "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Z polskich współczesnych pisarzy króluje Grzegorz Kasdepke z "Kubą i Bubą".

 

Mirosław R. Derewońko

 

Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza dyplom Grzegorzowi Witkowskiemu,  nauczycielowi języka polskiego w 1 LO
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Barbara Baranowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
cz, 14 października 2021 16:55
Data ostatniej edycji: cz, 14 października 2021 18:41:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę