Nowi studenci, drogie budynki i zmiana nazwy PWSIiP
- Mam nadzieję, że zostanę magistrem z zarządzania - mówi pogodnie Adrianna Cwalina. 21-letnia absolwentka "Ekonomika" jest studentką 1. roku, jak 19-letni Jakub Maliszewski, który ukończył Katolickie LO w Łomży i chce na kierunku wychowanie fizyczne rozwijać życiową pasję: kickboxing. Kuba inauguruje rok akademicki PWSIiP i ślubuje na sztandar: zdobywać wiedzę, rozwijać osobowość, szanować społeczność uczelni, dbać o godność i honor studenta. Na inauguracji JM Rektor Dariusz Surowik zapowiedział zmianę nazwy - z PWSIiP na ANS.
Przez 18 lat przywykliśmy do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przybywa studentów, pracowników, kierunków i budynków. Zdaniem Rektora, to "uczelnia świadoma, dojrzała, która wie, w jakim kierunku podąża". Sympatycy i przyjaciele dali wyraz przywiązaniu obecnością na uroczystości w Auli im. prof. Antoniego Jakubczaka.
Technologia nie zastąpi realnych doświadczeń
Rok temu prawie pusta aula była symptomem pandemii Covid. Filozof Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, witała gości w czarnej masce na twarzy. W tym roku elegancka i bez maski Ewa Sznejder, kierownik Biura Rektora, odczytała listy. Prezydent Andrzej Dud zapowiedział "swobodę wyrażania myśli i dyskurs bez uprzedzeń ideologicznych", zaś premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział "pakiet wolności akademickich, wolność nauczania, słowa, badań naukowych". Ciekawe, jak w praktyce będzie funkcjonować wolność uczelni typu PWSIiP...
Ślubowanie przyjęła od studentów z kierunków prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. Sylwia Chojnowska. Ślubowali: Jakub Maliszewski (Wychowanie Fizyczne - studia I stopnia), Aleksandra Kurpiewska (Kosmetologia I st.), Paweł Biedrzycki (Fizjoterapia - studia jednolite magisterskie), Anna Trzaska (Dietetyka I st.), Marta Liżewska (Pielęgniarstwo I st.), Weronika Chimiak (Pielęgniarstwo II st.), Damian Piotrowski (Informatyka I st.), Dominik Jastrzębski (Administracja I st.), Natalia Sakowska (Administracja II st.), Michał Ułomek (Filologia I st.), Martyna Chrostowska (Pedagogika I st.), Natalia Boguska (Zarządzanie I st.). Rektor przypomniał, że to 2. rok jego 2. kadencji: zmiana struktury uczelni z instytutowej na wydziałową, później powstanie katedr – jednostek prowadzenia i organizacji pracy naukowej oraz zakładów, odpowiadające za organizację dydaktyki.
- Zmienił się algorytm finansowania uczelni i sposób finansowania - wspominał rektor. - Początek mojej drugiej kadencji to czas pandemii. Z konieczności, ale z powodzeniem, wkroczyliśmy w kształcenie przyszłości, które nie uznaje granic i odległości... Możliwości, jakie daje technologia, ułatwiają życie, ale nie zastąpią realnych doświadczeń, emocji, indywidualnego podejścia i bezpośrednich kontaktów.
"Okres studiów to wstęp do dojrzałego życia"
Po półtora roku pandemii cieszyły spotkania osobiste na inauguracji. - Nauka to współpraca, zespół, relacja mistrz – uczeń - przypomniał rektor. Wyliczył inwestycje: 3. etap rozbudowy Domu Studenta (instalacje, oświetlenie, parkingi, zieleń); fotowoltaika na budynku Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności. PWSIiP dostało zgodę MNiSW na kierunki: Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz Mechatronika. Uczelnia planuje rozbudować siedzibę i połączyć z biurowcem przy Akademickiej 20, może według projektu Bogusława Kidziaka, zwycięzcy konkursu. Planowany na 2022 r. łącznik 2 biurowców szacowany jest na ok. 16 milionów zł. Można będzie kontynuować studia na kierunkach, przygotowujących do zawodu nauczyciela. PWSIiP przemieni się w Akademię Nauk Stosowanych. Rektor i Senat uważają, że zmiana na nazwę, która nie wyróżnia kierunku, dyscypliny, podniesie prestiż. Realizowanych jest osiem projektów na prawie 21 i pół miliona złotych. - Pomimo trudnego okresu pandemii, uczelnia rozwija się, prowadzi badania naukowe, współpracę międzynarodową, dydaktykę na wysokim poziomie - mówił prof. Surowik. W rankingu "Perspektyw" PWSIiP zajęła 3. miejsce pośród Publicznych Uczelni Zawodowych. Do studentów z zagranicy przemówił po angielsku, dając powód do entuzjazmu.
A do pierwszaków po polsku: - Okres studiów to przepiękna życiowa przygoda, wstęp do dojrzałego życia. Przed Wami ciężka praca, przygotowująca do zawodu, ważne doświadczenie nawiązywania relacji rówieśniczych. Kultura akademicka to nie tylko podręczniki, to przede wszystkim ludzie... Cytował filozofa A. Blooma, który nie traci wiary, że "uniwersytety to miejsca, gdzie może istnieć w naszych czasach wspólnota i przyjaźń". Na to właśnie liczą Adrianna i Jakub, który na inauguracji poznał Erenika Pacara z Włoch. Jakub od 3 lat trenuje pod kierunkiem Macieja Tercjaka, zaś Erenik chce spróbować sportów walki. - Jest uczelnia, na której mogę studiować, to co chcę - mówił przed kilku laty Maciek Tercjak, wicemistrz Europy, 2016 i 2017 r. (kata), czwarty na mistrzostwach świata w Japonii w 2016.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Obracają intelektualnie w głowach scenariusze przyszłości
Początek roku akademickiego w PWSIiP oraz WSA