Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@

Dar dla Galerii Sztuki Współczesnej

Kilkanaście cennych obrazów wzbogaciło zbiory Galerii Sztuki Współczesnej. To dar od Ireny Józefowicz-Gały i Aleksandry Gały-Pourer, głównie prace lokalnych malarzy, przez lata zdobiące dom Gałów w Drozdowie. – Są to obrazy miejscowych artystów, dawane Henrykowi z serca, przy różnych okazjach, więc wydaje mi się, że nie powinny opuścić miejsca gdzie powstały; on pewnie też z chęcią poparłby ten pomysł – mówi Irena Józefowicz-Gała.

Henryk Gała (1938-2020) nie interesował się tylko poezją i muzyką, malarstwo również wchodziło w zakres jego rozlicznych pasji. Dlatego przez lata zgromadził sporą kolekcję obrazów i grafik.

– Są to obrazy, które wybrał sam Henryk – wspomina Irena Józefowicz-Gała. – Czasem kupił, czasem wyprosił od autorów czy dostał w prezencie, więc tematyka tych obrazów czy sposób ich namalowania były dla niego ważne – jest w nich również dusza Henryka. Bywało też, że dobierał je pod wpływem chwili, kiedy spodobało mu się coś niedokończonego, tak jak w przypadku obrazu jego kuzyna Czesława Gały, który wyrwał mu spod pędzla i autor nawet nie zdążył go podpisać. 

Teraza część tej kolekcji wzbogaci zbiory Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Kontynuująca tradycje, założonego w 1975 roku, Biura Wystaw Artystycznych placówka posiada obecnie ponad 1000 prac polskich i zagranicznych artystów, w tym wielu związanych kiedyś lub obecnie z Łomżą, choćby Jana Dobkowskiego, Gyárfása Jenö Lörinczego, Henryka Osickiego, Teresy Adamowskiej, Iwony i Wiesława Sielskich, Andrzeja Cwaliny, Romana Borawskiego, Grażyny i Stanisława Kędzielawskich czy Mieczysława Mazura. 

– Pewne obrazy były dawane przy jakichś okazjach czy rocznicach, albo podczas spotkań, które rodzice mieli w domu – mówi Aleksandra Gała-Pourer. – Ich autorzy byli często przyjaciółmi, takimi przybyszami, których tato uwiódł, żeby też przyjechali do Łomży i tworzyli tę łomżyńską kulturę. Były też takie obrazy, że spodobały się tacie od razu i sobie je zarezerwował – jest to taka kolekcja, że każdy obraz z niej ma jakąś historię, są z nim związane emocje i wspomnienia. Chciałyśmy więc, żeby to żyło, a obraz żyje wtedy kiedy jest oglądany, stąd myśl o przekazaniu ich do galerii. – Przyjaciół nie wystawia się na sprzedaż! – puentuje Irena Józefowicz-Gała.

– Dzisiejszy dar, przekazany przez panie Irenę Gałę i Aleksandrę Gałę-Pourer, ma dla mnie podwójną wartość – podsumowuje kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska. – Po pierwsze emocjonalną ze względu na postać Henryka Gały – wielkiego miłośnika sztuki oraz przyjaciela artystów – zaprzyjaźnionego także z Galerią Sztuki Współczesnej. Po drugie stanowi interesujące uzupełnienie naszego zbioru muzealiów. Autorami większości tych prac są twórcy łomżyńscy: Przemysław Karwowski, Mieczysław Mazur, Antoni Mieczkowski, Henryk Osicki, Andrzej Szufarski, Czesław Dzieweczyński, Jerzy Swoiński. Bardzo mnie cieszy, że pochodzące z lat 80. i 90 XX wieku obrazy i grafiki wzbogacą artystyczny wizerunek naszego środowiska. Ten dar na pewno podtrzyma także pamięć o Poecie. 

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę