Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Wspomnienie papieskiej wizyty w Łomży

Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz pokaz filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was…” w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma zakończyły cykl wydarzeń zorganizowanych pierwszego dnia obchodów 30. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży. Wcześniej otwarto dwie wystawy plenerowe: „Wstańcie, chodźmy…Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” oraz ,,Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowaną z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. – Byłam tu 30 lat temu! – mówi pani Maria. – Cieszę, się, że pamiętano o tej rocznicy, że są te wystawy, był koncert, teraz film... „Barkę” zaśpiewaliśmy dla papieża z orkiestrą wszyscy razem, bo bardzo ją lubił – to był nasz hołd dla tego wielkiego Polaka.

Pierwszy weekend czerwca upływa w Łomży pod znakiem wydarzeń przypominających i upamiętniających papieską wizytę 4 – 5 czerwca 1991 roku. W piątek odbyło się kilka wydarzeń.

Kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na placu jego imienia złożyli prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Stypułkowski. Tam też do 18 czerwca można oglądać, dzięki MDK-DŚT i Urzędowi Miejskiemu, wystawę plenerową „Wstańcie, chodźmy…Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”. Przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach ekspozycja nie tylko dokumentuje pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, ale pokazuje również fenomen tego, co miało miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Pomimo niechęci komunistycznych władz, dążących do przełożenia tej wizyty aż na 1982 rok, w mszach celebrowanych przez papieża uczestniczyło około 10 milionów wiernych, gdy Polskę zamieszkiwało wtedy 35 milionów ludzi. Autorzy wystawy: Anna Badura, Ryszard Mozgol i Andrzej Sznajder wybrali na nią zdjęcia ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum IPN, w tym wiele dotąd nieznanych.

Zupełnie inny wymiar ma wystawa ,,Karol Wojtyła. Narodziny” prezentowana do 14 czerwca w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma, również efekt współpracy MDK-DŚT i Urzędu Miejskiego, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji ubiegłorocznej, setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Ciekawe jest to, że dzięki tej wystawie można prześledzić całą życiową drogę świętego Jana Pawła II, wiele się o nim dowiedzieć – nie tylko jako o głowie Kościoła, ale również jako człowieku – ocenia jedna z oglądających. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, podobnie jak koncert przygotowany przez Filharmonię Kameralną. Jego solistką była, doskonale znana już łomżyńskiej publiczności choćby z koncertu muzyki polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości czy finału XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, sopranistka Hanna Zajączkiewicz. Towarzyszył jej, a kilkakrotnie grał też samodzielnie (piękne wykonanie, szkoda, że rozbitego na części, Divertimento D-dur Mozarta) wyśmienity kwartet smyczkowy FKWL w składzie: Cezary Gójski, Agnieszka Sobolewska, Adrian Stanciu i Iga Marta Ludkiewicz, wzmocniony pianistką Małgorzatą Marczyk. W programie przeważała muzyka polska (Chopin, Moniuszko, Kilar, Lorenc), nie zabrakło „Panis Angelicus“ Césara Francka i „Ave Maria“ Franza Schuberta, zaś na finał zabrzmiały „Barka” i „Abba Ojcze”.

Seans kina plenerowego również miał publiczność – wyświetlono pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i działalności Jana Pawła II oraz przesłaniu, jakie pozostawił dla Polski i świata.

– Dobrze, że zorganizowano taką imprezę – ocenia pani Elżbieta. – Taką postać zawsze warto przypominać, szczególnie w tych trudnych dla wszystkich czasach, kiedy wiara i modlitwa bardzo nam mogą pomóc. Ważne jest według mnie również to, że poza osobam takimi jak ja, czyli starszymi, było tu również wielu ludzi młodych, rodzin z dziećmi – to również ogromna wartość tego wydarzenia. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210618123923.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę