Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

MDK zaprasza na poetycką imprezę i nie tylko

Po ubiegłorocznym finale transmitowanym online Konkurs Poetycki im. Jana Kulki wraca do formuły z udziałem publiczności. W sobotę 29 maja odbędzie się nie tylko ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w 19. edycji imprezy, ale też promocja nowego wyboru wierszy patrona konkursu oraz koncert gwiazdy piosenki poetyckiej. – Nie wygląda to jeszcze tak, jak choćby dwa lata temu, kiedy mieliśmy trzydniową imprezę, bo cały czas sondujemy publiczność – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Staramy się jednak o jak najatrakcyjniejszą formę, stąd promocja książki Jana Kulki i koncert Krzysztofa Napiórkowskiego.

Rok 2020 był prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów konkursów. Część z nich odwołano bądź przełożono, zaś wiele odbyło się w zmienionej formule. Również XVIII Konkurs Poetycki im. Jana Kulki zorganizowano online, bo w pandemicznych realiach nie było mowy o trzydniowej imprezie z finałową galą i koncertem Elżbiety Adamiak. W tym roku jest podobnie, ale z racji zelżenia obostrzeń można już było pomyśleć o zaproszeniu publiczności – w finałowej gali będzie mogło uczestniczyć 70 osób. Na konkurs nadesłano 391 zestawów wierszy (w roku ubiegłym było ich znacznie mniej, bo 154), które oceniało jury w składzie: Dorota Ryst, Piotr Gajda i Janusz Radwański. – Wygląda na to, że po środowisku poetyckim rozchodzi się fama o naszym konkursie i jestem tym bardzo podbudowany – ocenia Krzysztof Zemło. – Ogłoszona już śmierć poezji jak widać nie stała się faktem, ludzie wciąż piszą wiersze, kontaktują się między sobą, chcą uczestniczyć w poetyckich imprezach – zapraszam do MDK-DŚT 29 maja o godzinie 18:00.

Poza roztrzygnięciem konkursu przewidziano również promocję nowego wyboru poezji Jana Kulki „Powraca wiatr...”, obejmującego wiersze z lat 1962-1999, w tym dotąd niepublikowane.

– Wcześniejsze książki Jana Kulki ukazały się lata temu, nie są już dostępne w sprzedaży i nawet nie mamy już czym obdarować naszych laureatów – mówi Krzysztof Zemło. – Pani Barbara Kulka zwróciła się do mnie dwa lata temu z propozycją wydania nowego wyboru wierszy Jana Kulki i w końcu udało nam się to sfinalizować – w ubiegłym roku przeszkodziła nam pandemia. Jest to wydawnictwo ciekawe o tyle, że doboru wierszy dokonała pani Barbara, a szatę graficzną i ilustracje stworzyła jej córka Natalia, jest to więc wszystko robione od serca. Do tego ta książka stanowi jakby drugą część publikacji pana Henryka Gały „Połowa chwili”, z racji zbliżonego formatu i ujednoliconej szaty graficznej, tak jakbyśmy tworzyli cykl, ale to wyszło przypadkiem.

Galę rozdania nagród uświetni recital Krzysztofa Napiórkowskiego, laureata kilkanastu nagród na różnych festiwalach i przeglądach twórczości studenckiej oraz poetyckiej, kompozytora i autora tekstów, znanego również ze współpracy z Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Grzegorzem Turnauem czy Adamem Strugiem. Wstęp na koncert, podobnie jak na całą imprezę, jest wolny.
– Postawiliśmy na twórcę z młodszego pokolenia, który może być znany słuchaczom audycji „Gitarą i piórem” – zauważa Krzysztof Zemło. – To twórczość, która kładzie duży nacisk na słowo, myślę więc, że będzie to ciekawy wieczór, z czymś ciekawym i niebanalnym. Żeby jeszcze bardziej zachęcić do wzięcia w nim udziału dodam, że odbędzie się on w formule, która pozwoli rozdać darmowe egzemplarze książki, którą wydajemy.

Sponsorem głównym Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki od początku jego istnienia są Zakłady Spożywcze BONA w Łomży. Inni fundatorzy nagród to: prezydent miasta Łomża, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz organizator konkursu, Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych.

MDK-DŚT zaprasza również na kolejne imprezy. Już 1 czerwca na Starym Rynku odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka, obejmujący koncert laureatów internetowego festiwalu piosenki „Nie daj się śpiewaj!”. 30 rocznica pobytu w Łomży papieża Jana Pawła II zostanie zaakcentowana dwiema wystawami, „Karol Wojtyła narodziny” oraz dotyczącej pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do ojczyzny. MDK będzie też mieć udział w Dniu Miasta 15 czerwca, współtworząc imprezę miejską w Parku im. Jana Pawła II oraz w wydarzeniach 20 czerwca: festynie rodzinnym na bulwarach oraz otwarciu wyremontowanej siedziby Filharmonii Kameralnej. Ciekawie zapowiada się również cykl imprez wakacyjnych i jesiennych, obejmujących Café Kultura na przełomie lipca i sierpnia, dwudniowy Gościniec Łomżyński oraz festiwal Off Road – warto zaglądać na stronę MDK-DŚT w poszukiwaniu szczegółowych informacji na temat kolejnych wydarzeń oraz imprez.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę