Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Prokuratura sprawdzi, czy w Biebrzańskim Parku Narodowym doszło do nieprawidłowości podczas przetargów

Na wniosek Najwyższej Izby Kontroli, prokuratura sprawdzi, czy w Biebrzańskim Parku Narodowym doszło do nieprawidłowości podczas przetargów.

Postępowanie będzie się toczyło na wniosek Najwyższej Izby Kontroli, która skontrolowała siedem Parków Narodowych w Polsce. W sześciu dopatrzyła się nieprawidłowości. Jak mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr, wątpliwości NIK wywołał jeden z przetargów sprzed trzech lat.

- W 2020 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym miała miejsce kontrola NIK, która dotyczyła gospodarowania gruntami rolnymi skarbu państwa na obszarach parków narodowych. W wyniku kontroli, NIK przedstawiła swoje wnioski do których ustosunkował się Park. Część wniosków została przez Izbę przyjęta, część została uchylona - mówi Artur Wiatr.

Jedną z takich spraw, gdzie - według NIK - wyjaśnienia Parku były niewystarczające, był przetarg z 2018 roku - dodaje Artur Wiatr.

- Zdaniem Izby naruszony został przepis rozporządzenia Ministra Środowiska z 2012 roku w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzanie nieruchomościami przez Parki Narodowe. W konsekwencji NIK postanowiła zbadać dokładnie ten przypadek przez prokuraturę, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Park przedstawił wymagane dokumenty oraz wyjaśnienia i czekamy na rozstrzygnięcia prokuratury - mówi Artur Wiatr.

Jak się nieoficjalnie dowiedziało Polskie Radio Białystok, zakwestionowany przetarg był rozstrzygnięty na korzyść jednego z miejscowych rolników.

Przetargi na dzierżawę łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym od wielu lat wzbudzają dużo emocji. Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa na terenie Parku uważają, że podczas przetargów faworyzowane są duże firmy z innych części Polski. Pracownicy Parku twierdzą, że organizują przetargi w myśl obowiązujących przepisów, które uniemożliwają oferowanie dzierżawy tylko miejscowym rolnikom.

 

210723021652.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę