Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Beatyfikacja "łomżyniaka z krwi i kości"

Główne zdjęcie
Kard. Stefan Wyszyński

Gdyby nie pandemia, w czerwcu 2020 r. odbyłaby się w Warszawie beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), zaś w Łomży na rogu Dwornej i Sadowej byłaby odsłonięta tablica ku pamięci Prymasa Tysiąclecia. 4. kwietnia 1970 r. w Katedrze powiedział pamiętne słowa: "Jestem Łomżyniakiem z krwi i kości i nim pozostanę.” Choroba covidowa pokrzyżowała tamte plany, więc w związku z nową datą beatyfikacji 12. września w Kurii przygotowuje się nowe plany obchodów. Jeżeli zapowiadana po raz drugi przez papieża Franciszka beatyfikacja jesienią się odbędzie, Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński stanie się czwartym błogosławionym z Diecezji Łomżyńskiej. Szkoła w Podgórzu przypomniała Kardynała Wyszyńskiego.

- Beatyfikacja Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego miała odbywać się w czerwcu ubiegłego roku, a dziękczynienie w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej za służbę Kardynała Kościołowi i Ojczyźnie we wrześniu - przypomina chronologię ks. Jacek Czaplicki, przewodniczący wydziału duszpasterstwa ogólnego. - W związku z nową datą beatyfikacji, dziękczynienie w naszej Diecezji zorganizujemy 18. września 2021 w Zuzeli w powiecie ostrowskim, gdzie urodził się Stefan Wyszyński. Chcemy również następnego dnia w niedzielę odsłonić pomnik Błogosławionego Kardynała w Andrzejewie, dokąd przeniosła się jego rodzina i gdzie zmarła mama, tam znajduje się grób. Sobotnia uroczystość byłaby połączona z dożynkami diecezjalnymi, dlatego spodziewamy się licznych delegacji parafii.

Debaty w Łomży i obchody w Zuzeli
Nowe plany ksiądz Czaplicki opatruje zastrzeżeniem, że upamiętnienie Prymasa Tysiąclecia w roku jego beatyfikacji będzie zależeć od aktualnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących wytycznych sanitarnych. Przygotowywane są materiały liturgiczne dla całej Diecezji na niedzielę 18. września.

Oprócz uroczystych liturgii w Zuzeli i parafiach, odbędą się dwie publiczne debaty, transmitowane w Internecie z Katedry, którą Prymas wspominał jako kościół, gdzie modlił się i gdzie kształtowało się jego powołanie kapłańskie. Przypomnijmy, że od 1915 r. do 1917 r. przyszły Prymas uczył się w Łomży w gimnazjum i mieszkał na stancji przy Krzywym Kole, gdyż uczniów andrzejewskich ze szkół warszawskich przeniesiono z racji wybuchu I wojny światowej. Prawdopodobnie pod koniec maja mogłaby odbyć się debata, której głównym prelegentem byłaby redaktor Ewa Czaczkowska z "Rzeczpospolitej", wykładowczyni UKSW i autorka książek o Prymasie. Druga debata planowana jest na czerwiec z udziałem biografisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. 

Kardynał Stefan Wyszyński szczególnie uczczony może zostać w Zuzeli: 30. maja planuje się wspominać jego postać i dzieło w 40. rocznicę śmierci; w połowie czerwca - 50. rocznicę jego jedynego pobytu w rodzinnej miejscowości; w sierpniu - 120 rocznicę urodzin.       

Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński ma w Łomży kilka znaków wdzięcznej pamięci rodaków: pomnik po lewej stronie frontonu Katedry i jest patronem: Szpitala Wojewódzkiego przy alei Józefa Piłsudskiego, Szkół Katolickich przy ul. Sadowej i ulicy przed Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. 

Mirosław R. Derewońko

 

Kardynał Wyszyński będzie mieć swoją tablicę w Łomży
Kard. St. Wyszyński: „właśnie tutaj, w Łomży, kształtowało się moje powołanie kapłańskie”
Szkoła w Podgórzu przypomniała Kardynała Wyszyńskiego

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę