Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

„Ja tu jestem- szanuj mnie”

„Ja tu jestem- szanuj mnie” - piękne hasło tegorocznych Obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży przyświeca idei wzmacniania świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum. Fundacja DR OTIS przy wsparciu współorganizatora Prezydenta Miasta Łomży dr Mariusza Chrzanowskiego aktywizuje lokalną społeczność dając możliwość i szansę na wyjście poza własnej strefy komfortu, dostrzeżenie drugiego człowieka i zrozumienie specyfikacji zaburzenia autyzmu.

W dniach 16 – 17.04.2021 jako Fundacja DR OTIS organizujemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Łomży. Rozwieszone, powiewające, niebieskie flagi z logiem fundacji i hasłami odnoszącymi się do akceptacji autyzmu ozdabiają nasze miasto. Każdy mieszkaniec może się z nimi zapoznać i poprzez udział w webinarium zagłębić się w tematykę metod terapii i celowości stosowania podpowiedzi manualnych oraz gestów GORA. Natomiast osoby obdarzone talentem fotograficznym zapraszamy do udziału w I konkursie Fotograficznym „Ja tu jestem – szanuj mnie”. Przewidziane są atrakcyjne nagrody. Atrakcyjność i różnorodność nagród zapewniają lokalne firmy, a wśród nich: Gmina Piątnica, mleczarnia Piątnica, Hexa Bank Spółdzielczy z siedzibą w Piątnicy, Maciej Borysewicz przewodniczący Rady Miejskiej, Starostwo Powiatowe, wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Agnieszka Kuczyńska ubezpieczenia, Zabielski zabezpieczenia.

Ważniejszy od nagród jest cel, który przyświeca konkursowi, a mianowicie:

- upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki

- propagowanie wśród mieszkańców, młodzieży i dzieci jak i osób niepełnosprawnych twórczej postawy

- rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania

- uwrażliwienie na świat osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

Pozostaje tylko wziąć aparat i uczynić swój talent dziełem sztuki popularyzując ideę świadomości autyzmu i cieszyć się z nagrody jako laureat. Termin zgłoszeń to 31 maj 2021 roku.

Tegoroczne Obchody są szóstą próbą zintegrowania miasta z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzień ten jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi Łomżan na fakt, iż autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta.

Fundacja DR OTIS istnieje od 7 lat i prowadzi działania edukacyjne: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, zaś pod patronatem Fundacji są: Przedszkole Niepubliczne „Motylek” i Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. W Przedszkolach są grupy integracyjne i terapeutyczne zaś w Szkole tylko grupy dla dzieci z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. W placówkach naszych prowadzona jest wszechstronna, specjalistyczna terapia dostosowana do potrzeb edukacyjnych dzieci. Z usług naszych placówek korzystają dzieci z terenu Łomży, jak również dzieci z okolicznych miejscowości.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na świecie

Obchodzony jest drugiego kwietnia. Został ustanowiony z inicjatywy małżonki władcy Kataru, emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, Jej Wysokości Mozah. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło tę inicjatywę rezolucją z dnia 18 grudnia 2007 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja inicjatywy Jej Wysokości pomogła w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

Obchody Dnia są okazją do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób cierpiących na autyzm. W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że: „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”.

 

Program tegorocznych obchodów:

 

16 KWIETNIA 2021

9.00 – 9.45 Niebieski Marsz „Ja tu jestem – szanuj mnie”

Start: Parking przy Centrum Handlowym Aleja Park, Aleja Legionów

Trasa: Aleja Legionów– Polowa – Giełczyńska –

Koniec : parking Plac Niepodległości (dawny dworzec autobusowy)

 

„Lekcje o Autyzmie”

Lekcje odbędą się w placówkach podległych Fundacji DR OTIS:

Przedszkole Niepubliczne Nutka ul. Sybiraków 24

Przedszkole Niepubliczne Motylek ul. Porucznika Łagody 4

Przedszkole Niepubliczne Kredka w Kolnie ul. 11 Listopada 15A

Szkoła Podstawowa w Łomży, ul Sybiraków 24

 

WEBINARIUM 17.04.2021(ONLINE)

Zgłoszenia: aw.drotis@gmail.com

Tel.: 530 417 087

 

Godz. 9.00

mgr. Bartłomiej Rutkowski – logopeda i terapeuta Castillo Moralesa

„Podstawy neurologiczne podpowiedzi manualnych”

 

Godz 11.00

Gabriela Lorens – neurologopeda, pedagog specjalny, międzynarodowy terapeuta koncepcji Castillo Moralesa oraz certyfikowany terapeuta masażu Shantala

„GESTY GORA – metoda wspomagająca terapię logopedyczną dzieci z ASD”

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Dla amatorów i profesjonalistów

Termin nadsyłania prac do 31 maja 2021.

Niezbędne dokumenty oraz zgłoszenie konkursowe można przesłać na adres e-mailowy: aw.drotis@gmail.com.

 

Prace należy przesłać na adres e-mail: aw.drotis@gmail.com lub dostarczyć osobiście do Przedszkola Niepublicznego NUTKA Fundacji DR OTIS ul. Sybiraków 24, 18-400 Łomża. Na kopercie prosimy o dopisek: Konkurs Fotograficzny „Ja tu jestem – szanuj mnie”

Kategorie:

I grupa – dzieci (od 1 klasy do V klasy szkoły podstawowej)

II grupa – dzieci (klasy VI-VIII szkoła podstawowa)

III grupa – młodzież (szkoły średnie) + osoby dorosłe 

Informacja o konkursie

https://www.facebook.com/events/264737671977284

 

tekst płatny

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę