Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Renata Igielska Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020

Główne zdjęcie
Renata Igielska

Renata Igielska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży została Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020. Kapituły powołane przez zarządy okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonały wyboru 16 wojewódzkich laureatów, którzy wyróżnili się w roku ubiegłym swoimi dokonaniami i kreatywnością. Wśród nich jest nasza koleżanka – kierownik Oddziału dla Dzieci MBP, znana wśród najmłodszych czytelników placówki przy ul. 3 Maja 6A.

Renata Igielska jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku, od 1995 roku związana jest z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, od ponad 10 lat kieruje zespołem Oddziału dla Dzieci. 

Przez 25 lat pracy dała się poznać w środowisku łomżyńskiej kultury jako inicjatorka wielu innowacyjnych działań służących promocji książki i czytelnictwa. Dzięki jej zaangażowaniu biblioteka nawiązała współpracę z wieloma placówkami edukacyjnymi: szkołami, przedszkolami, instytucjami kultury oraz animatorami życia społecznego i kulturalnego.

br_2020.jpg

W wyjątkowym, trudnym roku 2020 wśród działań adresowanych do różnych grup czytelników, przygotowała warsztaty i spotkania z gośćmi dla dzieci spędzających ferie zimowe w mieście. Była pomysłodawczynią i koordynatorem projektu HistoGranie, realizowanego w 5. edycji Konkursu Zapraszamy do Gry - Lokalne projekty Edukacji Kulturowej z myślą o osobach niepełnosprawnych w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim. Uczestnikami tego projektu była młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży i niepełnosprawni dorośli z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona”. Współpracowała też przy pisaniu i realizacji projektu edukacyjnego Łomżyński Bastion 1920 z Programu Wieloletniego Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej.

Jako osoba otwarta na nowe wyzwania, potrafiła szybko przystosować swoją placówkę do pandemicznej sytuacji realizując w przestrzeni wirtualnej cykliczne imprezy takie jak: Dni Literatury Dziecięcej, 17. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, 19. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Lato z Biblioteką 2020. Na stronie internetowej Oddziału, na FB, i kanale YouTube MBP zamieszczała filmiki z fragmentami czytanych tekstów literackich, zagadki i ciekawostki czytelnicze, quizy oraz promowała wybrane tytuły książek. Była inicjatorką, koordynatorką i osobą motywującą bibliotekarzy do wspólnych przedsięwzięć on-line takich jak: głośne czytanie Balladyny, Opowiedział dzięcioł sowie - akcji inaugurującej Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, zabaw literackich, quizów. Wprowadziła nową formę zajęć on-line ph. English Time, w ramach których polecane są książki edukacyjne, wspierające naukę języka angielskiego czytane przez lektora. Ponadto zrealizowane zostały w wersji on-line niektóre ze stałych form promocji czytelnictwa tj. Czytanie na śniadanie – głośne czytanie fragmentów książek i polecanie najmłodszym oraz odbywające się od 8 lat, cotygodniowe zajęcia manualno-plastyczne Coś z niczego skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat w ramach których zamieszczane są zdjęcia i opisy wykonania pracy plastycznej.

W 2015 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta miasta Łomży za dokonania w sferze kultury oraz wkład w edukację dzieci i młodzieży. W 2017 r. wraz z zespołem Oddziału dla Dzieci została uhonorowana Dyplomem Srebrnej Róży za inicjowanie nowatorskich przedsięwzięć upowszechniających czytelnictwo i promocję książki i biblioteki.

Do 28 kwietnia br. wszystkie kapituły okręgowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sporządzą rankingi 15. finalistów (z wyłączeniem swojego kandydata) i prześlą je do Biura ZG SBP. Na ich podstawie, zliczając miejsca zajmowane przez finalistów w rankingach okręgowych, Komisja Odznaczeń i Wyróżnień przy ZG SBP ustali finałowy ranking Konkursu Bibliotekarz Roku 2020 i do 6 maja 2021 r. ogłosi zwycięzcę.

Serdecznie gratulujemy Renacie i kierowanemu przez nią zespołowi Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży osiągniętego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym, ogólnopolskim etapie. 

 

Materiał nadesłany (Teresa Fromelc-Pawelczyk)

 

210510110729.png
Foto: Renata Igielska
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę