Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cinema Boogie z Łukaszem Lipskim

Łukasz Lipski wziął udział w nagraniu płyty „Cinema Boogie” Chopin University Big Band. Pochodzący z Łomży 26-letni wokalista perfekcyjnie zaśpiewał słynną kołysankę Krzysztofa Komedy z filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego, potwierdzając, że jazzowe ballady to jego specjalność. Inne filmowe przeboje wykonują na tej płycie Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Myrczek czy Łukasz Zagrobelny, a Łukasz jest w ich towarzystwie najmłodszy. – To zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie – mówi Łukasz Lipski. – Big Band wykonywał wcześniej instrumentalną wersję tej kompozycji w aranżacji Wojciecha Kostrzewy. Kiedy pojawił się pomysł zrobienia kołysanki z wokalem oraz tekstem Wojciecha Młynarskiego, dostałem propozycję jej zaśpiewania i uznałem, że może to być ciekawe doświadczenie, bo ten utwór wykonują zwykle wokalistki.

Łukasz Lipski to jednej z najbardziej utalentowanych wokalistów pochodzących z Łomży. Wychowanek Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki PopArt MDK-DŚT, absolwent PSM II stopnia w klasie skrzypiec oraz warszawskiego Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego, skupił się ostatnio na pracy zawodowej niezwiązanej z muzyką, ale jest ona wciąż dla niego bardzo ważna. Stąd gościnne udziały w różnych projektach, śpiewanie w chórkach podczas dużych koncertów transmitowanych przez telewizję oraz regularna współpraca z Big Bandem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod batutą Piotra Kostrzewy, w którym grają inni muzycy pochodzący z Łomży: saksofonistka-alcistka Urszula Gosk i pianista Marek Lipski, brat wokalisty.
– Moi obaj bracia Paweł i Marek studiowali na UMFC, więc moja kandydatura w kontekście współpracy pojawiła się niejako naturalnie – opowiada Łukasz Lipski. – Zaczęło się to tak naprawdę w roku 2016, od naszego wspólnego występu podczas X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, kiedy śpiewałem, między innymi, przygotowaną specjalnie na tę okazję aranżację „My z Łomży” z repertuaru Hanki Bielickiej. I sprawy potoczyły się tak, że współpracujemy od tamtej pory regularnie, zagraliśmy kilkadziesiąt koncertów nie tylko w Polsce, ale też na Litwie i na Węgrzech. 

W obejmującej już blisko 10 pozycji dyskografii, istniejącej od roku 2006, orkiestry, album „Cinema Boogie” to pozycja nad wyraz oryginalna. Płyta zawiera 12 kompozycji: nie tylko kinowych czy serialowych evergreenów, znanych z seriali „Wojna domowa”, „Czterej pancerni i pies” „Czterdziestolatek” i „07 zgłoś się” oraz filmów „Dziecko Rosemary”, „Polowanie na muchy” czy „Tylko mnie kochaj”, ale też mniej znanych, lecz wartych uwagi, szczególnie w instrumentalnych aranżacjach na big band. Ich autorami są, nie tylko wspomniany już Wojciech Kostrzewa, ale też znany z Novum Jazz Festival Michał Tomaszczyk, Jarema Jarosiński, Marek Stefankiewicz czy bardzo popularni z racji z takiej działalności Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba. 

Całość brzmi perfekcyjnie, a wśród pięknych wykonań wokalno-instrumentalnych błyszczy też wersja „Zaśnij maleństwo/Rosemary's Lullaby” w interpretacji Łukasza Lipskiego – bez jednej zbędnej nuty, stonowana i nad wyraz subtelna, wręcz odczytana na nowo. 

– Zaśpiewać ten utwór to było wyzwanie, ale też ogromna przyjemność – nie kryje Łukasz Lipski. – W historii polskiej wokalistyki nie ma chyba wersji wykonywanej przez wokalistę, najbardziej znana jest ta Anny Marii Jopek, mogłem więc pokazać w tej piosence siebie, spróbować odkryć coś nowego. Cieszę się też bardzo, że mogłem zaśpiewać na „Cinema Boogie” – na tę chwilę to na pewno jedna z najważniejszych płyt w moim dorobku. Również w sensie medialnym, bo Polskie Radio zadbało o odpowiednią promocję tego wydawnictwa, zagraliśmy nawet specjalny koncert, niestety bez publiczności. Można go obejrzeć w całości na YouTube, a płyta jest dostępna w serwisach, choćby Spotify oraz w wersji fizycznej na krążku CD. 

Wojciech Chamryk

Foto: Polskie Radio

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę