Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Karkonosze Tomasza Olszewskiego

Wystawę wybitnego fotografika Tomasza Olszewskiego pt .„Karkonosze - kraina wichrów i mgieł” można już oglądać w foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To jedno z najsłynniejszych dokonań zmarłego w roku ubiegłym w wieku 90 lat zasłużonego nestora polskiej fotografii, przez ponad 60 lat członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego wystawa trafiła do Łomży dzięki kontaktom i przyjaźni z jeleniogórskimi fotografikami Jerzego Chaberka, łomżyńskiego mistrza obiektywu i członka ZPAF.

Bywalcy koncertów i spektakli w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich wiedzą doskonale, że fotografia artystyczna gości w tym miejscu już od kilku lat. Pierwsze wystawy, choćby Agnieszki Zielewicz czy fotografii stereoskopowej Tomasza Bielawskiego, zaczęły pojawiać się tam przy okazji łomżyńskiej odsłony „Nocy Muzeów“, a od ponad trzech lat odbywają się już regularnie. W foyer można więc było oglądać liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, w tym „Wiarę i pamięć” Jerzego Chaberka, ukazującą zabytkowy łomżyński cmentarz czy „Szklane fotografie szewca Pokory”, prezentującą archiwalne, unikalne zdjęcia z lat 20. ubiegłego wieku. 

– Dzięki współpracy z Jerzym Chaberkiem, dobrym duchem tego miejsca, staliśmy się studyjną galerią fotograficzną – mówi Karol Śliwowski, kierownik Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Mieliśmy miejsce, które można było wykorzystać, bo ściany foyer świeciły pustkami i po rozmowie z Jerzym uzgodniliśmy, że można tam stworzyć przestrzeń wystawienniczą – nie stricte galerię, bo ona rządzi się swoimi prawami, ale regularnie przygotowujemy kolejne wystawy.

Od poniedziałku 15. marca czynna jest kolejna ekspozycja, złożona z 29 prac wystawa „Karkonosze - kraina wichrów i mgieł” Tomasza Olszewskiego (1929-2020). Po raz pierwszy została ona pokazana publicznie w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze w roku 1982, od razu zyskując duży rozgłos, a po latach doczekała się też prezentacji w formie albumu. Jej autor zdobył wcześniej sławę jako reportażysta-dokumentalista, by wspomnieć tylko, pełną świetnie uchwyconych kontrastów kulturowo-architektonicznych, wystawę zdjęć wykonanych w Białymstoku „Na wschód od Warszawy” (1975) czy „Godzina zero” (1981), ale to góry okazały się jego największą miłością. W Karkonoszach był pierwszy raz jako 16-latek, po czym związał się z nimi na całe życie i przez pół wieku namiętnie je fotografował. Efekt to wystawa nie tylko ukazująca w artystycznym ujęciu niepowtarzalność tamtejszej przyrody, ale też jej niezmierzoną potęgę – tym bardziej widoczną, że zestawioną z nicością człowieka. Doceniali to liczni zwiedzający, oglądający wystawę przed czwartkowymi koncertami Filharmonii Kameralnej.

– Pomyśleliśmy, że przy okazji odbywających się tu spektakli, koncertów czy konferencji będziemy mogli zaproponować ich uczestnikom coś jeszcze – zauważa Karol Śliwowski. – Okazało się, że to jest bardzo dobre miejsce, a ludzie mogą zapoznać się z twórczością znakomitych często artystów i obejrzeć świetne fotografie – tak na luzie, na przykład w przerwie koncertu. Często mamy pełne sale, a przed pandemią odbywały się też spektakle dla młodzieży, czasem nawet trzy dziennie, więc oglądało je około tysiąca osób, które jednego dnia mogły zobaczyć taką wystawę. 

Teraz będzie z tym niestety problem, bo od soboty zacznie obowiązywać kolejny lockdown, ale wystawa poczeka na zwiedzających, tak jak to miało wcześniej miejsce w innych galeriach.

– Tak naprawdę nie wiemy, co się teraz wydarzy – mówi Karol Śliwowski. – Przez trzy tygodnie sala będzie znowu zamknięta i nie wiemy jak długo ta sytuacja potrwa. Będziemy jednak na bieżąco zamieszczać wszystkie informacje na naszym fanpage na Facebooku – kiedy organizowaliśmy tę wystawę liczyliśmy, że będą odbywać się różne wydarzenia i będzie ona dostępna. Kiedy zaś ten kolejny lockdown zostanie zniesiony, to Centrum Kultury jest czynne praktycznie codziennie, od godziny 8:00 do 15:30, więc każdy zainteresowany będzie mógł przyjść i obejrzeć fotografie Tomasza Olszewskiego – wystawa będzie czynna do końca czerwca. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę