Wojsko szuka ośmioklasistów do eksperymentu
UWAGA, ÓSMOKLASISTO! Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, a zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”? - zachęca Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży w przesłanym komunikacie.
W ten sposób WKU zachęca uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do nauki w w szkole średniej, w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.
Program „CYBER.MIL z klasą” polega na utworzeniu i prowadzeniu w szkołach ponadpodstawowych – w formie eksperymentu pedagogicznego – klas o profilu "Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne" – czytamy na stronie internetowej programu. W ten sposób wojsko chce wykształcić „potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.
Wojsko zapewnia, że w trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będzie wiele innych ciekawych przedmiotów takich jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. „Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo. Nauka tych przedmiotów spowoduje, że zdobędziesz wiedzę i kompetencje z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych” - pisze wojsko do ośmioklasistów.
Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało 16 szkół z całej Polski, po jednej z każdego województwa. W województwie podlaskim w programie uczestniczy I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli uczestnikom programu wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki publiczne zostaną przekazane organom prowadzącym w formie dotacji celowych, 20% sumy całego zadania musi jednak stanowić wkład własny beneficjenta. Wsparcie finansowe szkoły będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Dofinansowaniem objęte zostanie również wynagrodzenie nauczycieli. Ogółem na realizację programu MON zamierza wydać w ciągu trzech lat 5 760 tys. złotych.