Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Kolędowanie po kurpiowsku

Główne zdjęcie
Zdjęcie zarchiwalne

Konkurs „Kolędowanie po kurpiowsku” to kolejna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Pandemia uniemożliwia organizację konkursów i przeglądów folklorystycznych w dotychczasowej formie, stąd pomysł regionalnego konkursu online. Dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać nagrania kolęd w kategoriach solistów, grajków i grup kolędniczych. Przewidziane są po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z tych kategorii, tym bardziej warto spróbować swych sił.

Regionalny Ośrodek Kultury-Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego, od lat kultywuje i chroni ludowe tradycje regionu, organizując choćby Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie czy Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. 

Obecna sytuacja wymusza inne rozwiązania, stąd liczne działania edukacyjne i popularyzujące folklor, realizowane przez ROK w sieci, na przykład w ramach projektu „Okno na kulturę”, teraz zaś konkurs online, podtrzymujący dawne tradycje ludowego kolędowania na Kurpiach.

Konkurs online „Kolędowanie po kurpiowsku” adresowany jest do mieszkańców powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego. 

Uczestnicy podzieleni są na kategorie dzieci i młodzieży oraz dorosłych, prezentujących kolędy w wersji wokalnej bądź instrumentalnej w podziale na śpiewaków-solistów, grupy kolędnicze oraz grajków (występujących solo lub zespołowo do trzech osób). – Każdy uczestnik ma samodzielnie zaśpiewać lub zagrać polską kolędę (minimum dwie zwrotki utworu) – podają organizatorzy. – Grajkowie: gra na tradycyjnych instrumentach (jak to kiedyś z kolędowaniem chadzano: skrzypce, basetla, klarnet, bębenek, dopuszczamy do udziału harmonię i akordeon). Soliści śpiewacy i grupy kolędnicze: śpiew w gwarze kurpiowskiej bez towarzyszenia instrumentalnego (a capella). 

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie linku do nagranego filmu ze śpiewaną lub graną przez uczestnika/uczestników kolędą, a owo nagranie nie może być wcześniej udostępniane publicznie. Zgłoszenia należy przesłać, wraz z linkiem do filmu zamieszczonego na ogólniedostępnym YouTube, na adres mailowy organizatora: roklomza@4lomza.pl  do 1. lutego. 

Zgłoszenia i komunikacja w sprawie konkursu oraz cały proces regulaminowy odbywać się będzie za pośrednictwem komunikacji elektronicznej i telefonicznej – podkreślają organizatorzy. – Jury przyzna po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej kategorii (soliści, grupy kolędnicze, grajkowie) z podziałem na kategorie wiekowe (dorośli i dzieci oceniani oddzielnie). 

Wyniki konkursu i zamieszczenie nagrań na stronach Regionalnego Ośrodka Kultury planowane jest na 11. lutego, a wszystkie informacje na temat „Kolędowania po kurpiowsku”, łącznie z kartą zgłoszenia, regulaminem konkursu i szczegółami technicznymi, dotyczącymi jakości i rozdzielczości nagrań, można znaleźć na stronie: http://rok.4lomza.pl/index.php?wiad=1177

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę