Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się

– Konkurs odbędzie się w innej formie, bo online, ale nawet przez chwilę nie dopuszczaliśmy myśli, że zrezygnujemy z organizacji jego jubileuszowej edycji, nie damy się pandemii!– mówi ks. Andrzej Godlewski, dyrektor konkursu i proboszcz organizującej go parafii Krzyża Świętego w Łomży. Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się 6. marca. Zgłoszenia – nagrania występów można nadsyłać do 1. marca, a na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs krasomówczy „Radość spod kapelusza” to jedyna taka impreza w kraju, upamiętniająca wybitną aktorkę Hankę Bielicką (1915-2006), nie tylko najsłynniejszą łomżyniankę, ale też niezapomnianą wykonawczynię humorystycznych monologów. 

W Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego znajduje się salonik Hanki Bielickiej, otwarty w roku 2005 z udziałem artystki, wyjątkowa ekspozycja złożona z pamiątek, dokumentów, płyt, fotografii i estradowych strojów ze słynnymi kapeluszami włącznie. 14 dotychczasowych edycji konkursu odbyło się w Centrum Katolickim, a zwiedzanie saloniku było zawsze ogromną atrakcją dla uczestników i gości spoza Łomży.

– Latem, kiedy pandemia trochę zelżała, mieliśmy nawet kilka grup, chcących zobaczyć pamiątki po Pani Hance – mówi ks. Andrzej Godlewski. – W obecnej sytuacji jednak nie mogliśmy ryzykować i ogłaszać konkursu w dotychczasowej formie, bo przecież nikt nie wie jaka sytuacja będzie w marcu. Stąd decyzja o przeniesieniu „Radości spod kapelusza” do sieci, żeby nie odwoływać imprezy w ostatniej chwili. 

W konkursie mogą uczestniczyć soliści, uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich, mogący reprezentować nie tylko swą szkołę, ale też na przykład dom kultury; można też zgłaszać się indywidualnie. Do wyboru są dwie kategorie: monolog/wiersz oraz piosenka kabaretowa. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie do 1. marca, do godziny 15:00, karty zgłoszenia wraz z oświadczeniem na adres mailowy bgosk@vp.pl oraz prezentacji wideo o czasie do siedmiu minut za pomocą strony www.wetransfer.com na adres mailowy muzykanakonkurs@gmail.com Można też wysłać pendrive lub płytę z nagraniem konkursowej prezentacji listem poleconym na adres organizatora (ul. Zawadzka 55, 18-403 Łomża). Szczegóły dotyczące jakości nagrywanego obrazu i dźwięku, planu, rozdzielczości obrazu, etc., podobnie jak wszystkie inne informacje na temat konkursu, można znaleźć na stronie https://www.krzyz.lomza.pl/index.php/aktualnosci/616-radosc-spod-kapelusza-2021-informacje

Konkursowe jury, pod kierunkiem profesora Akademii Teatralnej w Warszawie Jana Zdziarskiego, po obejrzeniu wszystkich uczestników wybierze tych najlepszych. Pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii wiążą się z nagrodami pieniężnymi. Jest też przewidzana specjalna nagroda Grand  Prix dla uczestnika, który zdeklasuje konkurentów, obejmująca również oryginalny kapelusz autorstwa artystki Teresy Adamowskiej oraz dodatkowe nagrody pozaregulaminowe, fundowane przez instytucje, stowarzyszenia czy sponsorów.

– Mózgiem naszego konkursu była i jest Bogumiła Wierzchowska-Gosk, szefowa komitetu organizacyjnego imprezy – podkreśla ks. Andrzej Godlewski. – Pomimo choroby wykonuje ogromną pracę, wszystkie zgłoszenia i kwestia rejestracji uczestników są na jej głowie. Zresztą od lat mamy zgrany zespół, obejmujący Alicję Żelazną oraz Andrzeja Goska i Zbigniewa Zalewskiego, którzy w tym roku odpowiadają za sprawy związane z odbieraniem nagrań i żeby wszystko zagrało w sensie technicznym. Staramy się, żeby konkurs w obecnej sytuacji odbył się w formie jak najlepszej z możliwych – mieliśmy świętować w tym roku jubileusz, ale przekładamy go na 16. edycję, licząc, że odbędzie się ona już bez żadnych przeszkód; również dzięki temu, że w tym roku nie będzie przerwy. 

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę