Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Międzynarodowe sukcesy Damiana Śliwińskiego

Główne zdjęcie
Damian Śliwiński

Damian Śliwiński został podwójnym laureatem międzynarodowego The Riga Symphony Festival na Łotwie. Zdobył tam Złotą Symfonię, to jest odpowiednik I miejsca w kategorii „Piosenka w języku ojczystym“ oraz Srebrną Symfonię w kategorii „Światowy hit“. To dalszy ciąg pasma sukcesów utalentowanego artystycznie 17-latka, również niedawnego laureata międzynarodowych festiwali na Litwie, w Hiszpanii i we Włoszech oraz dwóch konkursów ogólnopolskich.

Lista krajowych i zagranicznych osiągnięć Damiana Śliwińskiego wydłuża się z każdym kolejnym miesiącem. Po niedawnym zwycięstwie w kategorii wiekowej 14-17 lat pop vocal na międzynarodowym festiwalu „My XXI wiek” w Bułgarii oraz kolejnych, krajowych sukcesach, choćby podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca ,,Muszelki Wigier” 2020 w Suwałkach, zdobył aż dwie nagrody podczas międzynarodowego festiwalu online na Łotwie. 

Zwycięstwo w kategorii piosenek śpiewanych w języku ojczystym zapewniło mu perfekcyjne wykonanie niełatwej piosenki „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, II miejsce w kategorii światowych hitów wyśpiewał zaś dzięki „Let Her Go“ z repertuaru Passengera, swojej ulubionej piosence. 

– Przed rozpoczęciem obrad zliczyłem 27 jurorów, którzy w końcowej fazie festiwalu zostali przedstawieni wszystkim uczestnikom konkursu – przybliża kulisy swego sukcesu Damian Śliwiński. – Z początku byłem w lekkim szoku, iż tyle osób będzie oceniało moje występy, jednak jak się okazało byli poprzydzielani po trzech do każdego z uczestników. Mnie oceniało jury z Mołdawii, Estonii i Rosji w „Piosence w języku ojczystym“, zaś przy „Światowym hicie“ z Białorusi, Rumunii i Rosji. Ze smutkiem dodam, iż nie było ani jednego jurora z Polski, gdzie z Rosji było czterech, trzech z Estonii, dwóch z USA, dwóch z Rumunii i dwóch z Bułgarii, natomiast po jednym z Portugalii, Izraela, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Czeskiej Republiki, Malty i innych krajów.

Sukcesy na Łotwie nie są jedynymi osiągnięciami uzdolnionego ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w ostatnich miesiącach, bo praktycznie każdy jego konkursowy występ, krajowy czy zagraniczny, kończy się przynajmniej wyróżnieniem.

– Damianowi dwa tygodnie temu szczęście dopisało również na Litwie, na Międzynarodowym Festiwalu „Sonata Of The Stars” – podaje Bogusława Śliwińska. – Zdobył II miejsce w nominacji ,,In Memoriam” oraz wyróżnienie II stopnia w innej nominacji, zaś na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii na Festiwalu „Univer Song” przyznano Damianowi wyróżnienie. W październiku we Włoszech zdobył II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Orpheus In Italy.

Sukcesy na festiwalach międzynarodowych organizowanych w Polsce otworzyły Damianowi dalszą drogę, między innymi możliwość udziału w wielu festiwalach organizowanych w Europie, jak i poza nią.

Sam udział to już ogromne wyróżnienie, a co dopiero zostać laureatem... Z kolei w Malborku, w Ogólnopolskim Konkursie „Wielcy Nieobecni” w kategorii 16-21 lat zajął III miejsce, a w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Nowym Targu II miejsce.

Na podstawie dotychczasowego rozwoju młodego wokalisty można zakładać, że jego obecne sukcesy to dopiero wstęp do kolejnych laurów. Tym bardziej, że pomimo młodego wieku Damian Śliwiński podchodzi do muzycznej pasji bardzo profesjonalnie: nie tylko wciąż kształci się wokalnie, ale rozwija również umiejętności instrumentalne i coraz częściej komponuje. 

Wojciech Chamryk 

Fot: archiwum Damiana Śliwińskiego

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę