Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Rozśpiewane Gwiazdkowe Nutki online

Antoni Kamiński, Oliwia Winiarek, Olga Szlesińska i Oliwia Moczydłowska zwyciężyli w X Festiwalu Piosenki Świątecznej Gwiazdkowe Nutki 2020. Jury doceniło jeszcze 18. innych wokalistów, z których najmłodsza Olga Święćkowska ma zaledwie cztery lata. Zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury i Fundację Sztuk i Dialogu impreza odbyła się w formie online, jedynej możliwej w obecnej sytuacji.

Pandemia uniemożliwiła Regionalnemu Ośrodkowi Kultury organizację dorocznej familijnej  imprezy bożonarodzeniowej, której główną atrakcją, obok Mikołajkowych targów twórczości artystycznej, był zawsze Festiwal Piosenki Świątecznej Gwiazdkowe Nutki. Jubileuszowy, bo już 10. festiwal, jednak odbył się, ale w dostosowanej do obecnych rygorów formie online. Młodzi wokaliści z Łomży i powiatu łomżyńskiego nadesłali łącznie 32 nagrania popularnych kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych. Zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe, a konkursowe wykonania oceniało jury w składzie: Anna Kaptór-Starachowska, Iwona Gumińska-Kropiewnicka, Justyna Wawrzyniak i niżej podpisany. 

W kategorii przedszkolaków zwyciężył 6-letni Antoni Kamiński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, wyprzedzając swą koleżankę i rówieśniczkę Emilię Góralczyk oraz duet pięciolatków z PP9 w Łomży, Zuzannę Olejnik i Mateusza Piotrowicza. Wyróżnienia zdobyli: 4-letnia Olga Święćkowska i 5-letni Miłosz Ciuchnicki, oboje z PP9 oraz 6-letnia Zuzanna Góralczyk z Piątnicy. 

Wśród uczniów klas I-III najlepsza okazała się 8-letnia Oliwia Winiarek z Jeziorka. Kolejne miejsca zajęli: 9-letnia Dominika Szabłowska (SP Konarzyce) oraz 7-letni Filip Piotrowski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), a z wyróżnień cieszyły się Gabriela Żelechowska, śpiewająca piosenkę „Łomża pachnie świętami” autorstwa Ireny Dąbrowskiej oraz Olga Wierzbowska (SP10 Łomża).
W kategorii klas IV-VI I nagrodę wyśpiewała 10-letnia Olga Szlesińska z Łomży, podopieczna Bernarda Karwowskiego z MDK-DŚT, wyprzedzając rówieśnika i kolegę z MDK Aleksandra Szymańskiego, tyle, że kształcącego się pod kierunkiem Magdy Sinoff oraz 11-letnią Maję Niksę, wychowankę Studia Wokalnego ROK i Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: 11-latka Dominika Pogroszewska, 10-letnia Amelia Piotrowska z Wizny, jej rówieśniczka, łomżynianka Anna Dziewa oraz rodzinny duet Aleksandra i Zuzanna Skopek, uczennice III i V klasy SP Kupiski.
Wśród uczniów klas VII, VIII oraz szkół średnich najlepsza okazała się licealistka Oliwia Moczydłowska. Druga była Katarzyna Boguska, 14-letnia uczennica SP Jarnuty oraz podopieczna Magdy Sinoff, trzecia siódmoklasistka Aleksandra Sokołowska,  wyróżniono zaś licealistkę Sylwię Filter. 

Warto zauważyć, że pomimo braku zajęć w szkołach i w domach kultury na konkurs nadesłano sporo zgłoszeń, a uczestnicy, szczególnie ci bardziej doświadczeni ze starszych kategorii wiekowych, reprezentowali już wysoki poziom, co przełożyło się na większą liczbę nagród i wyróżnień. W konkursowym repertuarze nie brakowało też ciekawostek, bo poza piosenką „Łomża pachnie świętami” zabrzmiał też inny lokalny utwór napisany na tę okazję, 7-letni Konrad Korytkowski z Miastkowa śpiewał „Zimowy dzień”, autorstwa swojego brata Rafała. 

Festiwal odbył się dzięki współpracy Fundacji Sztuk i Dialogu i Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży-Instytucji Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Łomży i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a organizatorzy liczą, że za rok będą mogli zorganizować 11. edycję imprezy w dotychczasowej, najciekawszej dla samych uczestników oraz publiczności, formie. 

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę