Piotr Domalewski z nominacją do Paszportu "Polityki"
"Za reżyserię fabuły „Jak najdalej stąd”, realistyczne kino, w którym jest miejsce i na diagnozę społeczną, i na czułe spojrzenie na człowieka" - oto uzasadnienie, że Piotr Domalewski z Łomży, reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor rocznik 1983, zasłużył na prestiżowe wyróżnienie w świecie kultury. Dumni z twórcy "Cichej nocy" (Złote Lwy w Gdyni 2017 i Orły 2018) mogą być zarówno Rodzice: Wiesława i Krzysztof, jak i SP nr 10 oraz I LO w Łomży, których Piotr jest absolwentem.
W prezentacji twórczości Piotra Domalewskiego organizatorzy swoistego "konkursu" z 7 obszarów kultury (m.in., teatr, literatura i muzyka) przypominają, że zaczynał jako aktor Teatru Wybrzeże w Gdański i występował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrze Roma w Warszawie. Popularności przydały mu role w „Barwach szczęścia”, „Czasie honoru”, „Historii Roja”. Rozwijał także umiejętności pisarskie i reżyserskie, studiując na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do uzasadnienia nominacji Piotra Domalewskiego, z którym o Paszport "Polityki" w kategorii filmu rywalizują: Maciej Cuske i Jan Holoubek (a nie ma nominacji np. aktor Maciej Musiałowski z "Hejtera" Jana Komasy czy Patryk Vega z "Pitbullem") dodano argumenty.
Film o kompleksach Polaków wobec Zachodu
"W 2017 r. ostry, refleksyjny, oparty na wyrazistych dialogach, wiarygodnej psychologii dramat rodzinny i pełnometrażowy debiut reżyserski Domalewskiego „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, dziesięć Orłów Polskiej Akademii Filmowej i pierwszą nominację do Paszportu POLITYKI. Równie perfekcyjnie skonstruowany i zagrany dramat społeczny „Jak najdalej stąd”, zdaniem Barbary Hollender, portretuje ludzi, którzy nie nadążyli za transformacją, zostając ze swoimi rozbudzonymi ambicjami w świecie bez perspektyw. „Znać tu dobrą szkołę Kena Loacha – realistyczne kino, w którym jest miejsce i na diagnozę społeczną, i na czułe spojrzenie na człowieka. W filmie Domalewskiego ta ostra diagnoza dotyczy Polaków, naszego stosunku do Zachodu – roszczeniowego, pełnego kompleksów i nieufności, cwaniactwa, zadawnionego poczucia krzywdy” – chwali Tadeusz Sobolewski".
O randze i wartości nominacji do nagrody Paszporty "Polityki" Piotra Domalewskiego najlepiej świadczą nazwiska i dorobek przedstawicieli Kapituły w dziedzinie filmu: Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Maciejewski (Szkoła Filmowa w Łodzi, Onet.pl), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy i konsultant scenariuszowy; wykładowca Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej), Karolina Pasternak („Newsweek”), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Rafał Syska (Narodowe Centrum Kultury Filmowej, EKRANy), Grażyna Torbicka (niezależna dziennikarka, dyrektorka festiwalu Dwa Brzegi).
Nazwiska laureatów Paszportów POLITYKI - w tym, być może, również naszego wyjątkowego 37-letniego łomżyniaka z I LO - poznamy podczas gali 12. stycznia 2021, transmitowanej przez TVN.
Mirosław R. Derewońko
„Cicha noc” i Piotr Domalewski w Łomży
„Cicha noc” Domalewskiego ma 11 nominacji do Orłów 2018