Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 31 października 2020 napisz DONOS@

Z Festiwalu w San Sebastian do Kina Millenium

Główne zdjęcie
Reżyser Piotr Domalewski na planie filmowym "Jak najdalej stąd" (fot. Bogumił Osiński / WMFF Olsztyn)

Najnowszy film „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego z Łomży nie pokonał rywali na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian (Hiszpania). - Film Piotra „I never cry” dobrze przyjęto w San Sebastian, dostał pięciominutową owację, ale bez nagród - mówi Mama aktora, scenarzysty i reżysera Wiesława Domalewska. Najświeższe dzieło laureata Złotych Lwów (za „Cichą noc” 3 lata temu na festiwalu filmowym w Gdyni) można obejrzeć w Kinie Millenium.

Utalentowany syn zadedykował "Jak najdalej stąd" Mamie Wiesławie i Tacie Krzysztofowi, o czym dowiemy się z dedykacji na końcu "Moim Rodzicom". - Piotr nie napisał, że mieszkamy w Łomży, jednak Łomża w jego filmie się pojawia - uchyla rąbka tajemnicy scenariusza Pani Wiesława. Przed biurem pośrednictwa pracy w Dublinie stoi trzech mężczyzn. Rozmawiają, skąd pochodzą, aż nagle jeden z nich mówi, że jest z Łomży. A gdzie ta Łomża się znajduje...? Przy drodze na Mazury, po lewej stronie znajduje się "mak". Jest też w filmie drugi, wyraźny akcent łomżyński. Rolę właściciela warsztatu samochodowego, przyjaciela ojca Oli - głównej bohaterki - gra pochodzący z Łomży aktor Marek Sawicki, który grał ważną rolę w "Obcym", w średniometrażowym filmie Piotra Domalewskiego.

Premiera odbyła się w piątek, 25. września, w Cinema City na Sadybie w Warszawie. Galę poprowadził krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, a wśród gości byli, m.in. rodzice i rodzeństwo twórcy, producent Jan Kwieciński ze Studio Akson, Jerzy Kapuściński i producentka "Cichej nocy" Ewa Jastrzębska ze Studia Munka, która pochodzi z Łomży i jest również absolwentką I LO imienia Tadeusza Kościuszki. 

Film 37-letniego Piotra Domalewskiego, absolwenta SP nr 10 i I LO w Łomży, opowiada o 17-latce Oli. Dziewczyna jedzie do Irlandii, żeby odebrać ciało ojca, który zginął w wypadku w legalnej pracy. Film został w San Sebastian pokazany w sekcji New Directors – Nowi Reżyserzy. Obejmuje ona debiutantów i twórców 2. filmu pełnometrażowego. Z dziełem łomżanina konkurowało o Złotą Muszlę 10 filmów, np. z Hiszpanii, Holandii i Chin. 

Główną bohaterkę Olę z Olsztyna zagrała debiutantka Zofia Stafiej - wyrusza do nieznanego kraju na spotkanie z nieżyjącym ojcem. Ze studentką Łódzkiej Filmówki na ekranie zobaczymy znanych aktorów: Kingę Preis i Arkadiusza Jakubika oraz youtubera na wózku Dawida Tuleja. Od pierwszej sceny "Jak najdalej stąd" Ola / Zosia pokazuje wyrazisty charakter -podczas egzaminu na prawo jazdy. Zdjęcia zrealizował po mistrzowsku Piotr Sobociński Junior, znany, m.in., z "Wołynia", "Bogów" i "Drogówki" oraz "Cichej nocy". Wzrusza piękna, subtelna i nastrojowa muzyka Hani Rani, laureatki Paszportu "Polityki".
Na ekranie Kina Millenium w Łomży "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego ma być wyświetlane o godz. 20.15 do 8. października. 

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę