Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 października 2020 napisz DONOS@

Soundtrack czasu pandemii

Główne zdjęcie
Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK

Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK zdobyła dwie nagrody podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack: drugą oraz językową za najlepszą interpretację piosenki angielskiej. Jury doceniło też innych reprezentantów Łomży: Kacpra Żmudę (wyróżnienie oraz nagroda za muzykalność) oraz Julię Borkowską (wyróżnienie językowe). – Absolutnie niczego się nie spodziewałam, żadnej nagrody! – mówi 13-letnia Katarzyna Boguska, najmłodsza i robiąca coraz większe postępy uczestniczka konkursu, wyróżniona w jego ubiegłorocznej edycji.

Soundtrack 2020 odbył się, ale pandemia koronawirusa dała mu się bardzo we znaki. Do Łomży nie dotarł Jakub Wocial z Teatru Rampa, mający być przewodniczącym jury, więc w ostatniej chwili zastąpiła go w tej roli wybitna wokalistka, bardzo nad Narwią lubiana, obecna na festiwalu od jego początku, czyli sama Grażyna Łobaszewska. 

– Znalazłam się tu w zastępstwie, ale  mam nadzieję, że godnym, nie tylko dlatego, że z Magdą znamy się już od wielu lat – mówi Grażyna Łobaszewska. – Kiedy więc dostałam telefon od Madzi, że z jakichś powodów ma być zmiana osobowa, to po czterech miesiącach siedzenia w domu każdy wyjazd jest fajny, a do Łomży bardzo lubię wracać. 

Szeregi uczestników również uległy znacznemu przerzedzeniu: na festiwal wpłynęły 23 zgłoszenia z całego kraju, a ostatecznie potwierdzonych było 12. Jednak koniec końców w sobotni wieczór w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych przed jury w składzie: Grażyna Łobaszewska, Małgorzata Wagner, Urszula Durzyńska i niżej podpisany, stanęło zaledwie siedmioro młodych wokalistów w wieku 13-17 lat – w ostatniej chwili odpadli niemal wszyscy przyjezdni, w tym z Katowic, Warszawy, Sulejówka czy ze Szczytna. Same przesłuchania nie trwały więc zbyt długo, chociaż każdy z uczestników śpiewał dwie piosenki, anglojęzyczną obowiązkowo, polską dodatkowo.

Z racji niewielkiej ilości uczestników oraz niezbyt wysokiego poziomu jury nie zdecydowało się przyznać ani Grand Prix, ani pierwszej nagrody. Drugą otrzymała Katarzyna Boguska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Jarnutach i utalentowana wokalistka Studia Wokalnego eMDeK, wyróżniona już podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, śpiewająca „Dni, których nie znamy“ Marka Grechuty i Anawy, ponadczasowy utwór wykorzystany niedawno w filmie „Planeta singli“. Najmłodsza uczestniczka konkursu okazała się również najlepsza w kategorii anglojęzycznej (Małgorzata Wagner i Urszula Durzyńska doceniły jej wykonanie „Mamma Mia“ Abby w balladowej, bardzo subtelnej wersji), a oba te sukcesy przyniosły jej łącznie 600 złotych. Laureatka III nagrody, 17-letnia Maria Sawicka z Białegostoku, otrzymała 200 zł. 16-letni Kacper Żmuda (Studio Wokalne ROK Łomża), również zdobył dwie nagrody: wyróżnienie i sto złotych za tytułową piosenkę filmu „Kurier“ Krzysztofa Zalewskiego oraz za muzykalność – profesjonalny mikrofon, ufundowany przez sklep muzyczny Kam-i  – za wykonanie evergreenu „Eye Of The Tiger“ Survivor z filmu „Rocky“. Wyróżnienie językowe w wysokości stu złotych za utwór „When She Loved Me“ z „Toy Story 2“ otrzymała 17-letnia łomżynianka Julia Borkowska, również podopieczna Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali też nagrody dodatkowe, choćby bony podarunkowe, a wartością dodaną festiwalu było dla nich również to, że przez trzy dni mogli uczestniczyć w różnych zajęciach, prowadzonych przez Joannę Klamę, instruktorkę Teatru Aktywnego MDK-DŚT (warsztaty teatralne), Martę Białobrzeską z Ambasady Zdrowia i Urody (warsztaty makijażu scenicznego), Grażynę Łobaszewską (warsztaty wokalne), Urszulę Durzyńską (warsztaty językowe) i Małgorzatę Laskowską z BlackSand (wizerunek sceniczny).

W niedzielę odbył się koncert finałowy. Nie mogło tu obyć się bez krótkiego recialu szefowej jury Grażyny Łobaszewskiej, wykonującej na finał piosenki ze swej najnowszej płyty „Sklejam się“, dopełnione utworem „Już drogę znasz“ z albumu „Przepływamy“. Zaśpiewali też rzecz jasna zwycięzcy i wyróżnieni: Katarzyna Boguska, Maria Sawicka, Kacper Żmuda i Julia Borkowska, a zbiorowo, bo z udziałem uczestników konkursu, eMDeK-u i zespołu kobiecego wykonano „Zacznij od Bacha“, „Dni, których nie znamy“, „Czerwone jabłuszko“ i „Sercem patrz“. 

– Mimo pandemii trzynasta edycja festiwalu odbyła się! – podsumowuje Magda Sinoff, inicjatorka Soundtracku i jego kierownik artystyczny. – I mam takie głosy, że dzieci po prostu chciały zaśpiewać przed publicznością, nie chciały już niczego nagrywać i wysyłać filmów – zależało im na normalnym kontakcie ze słuchaczami, jurorem, no i między sobą, bo przecież część z nich zna się z różnych imprez. Wiele osób nie dojechało, bo trzynastka bywa czasem pechowa, mieliśmy więc festiwal regionalny, ale dla nas jednak dobra, bo impreza odbyła się, kiedy wiele innych festiwali zostało odwołanych – liczę, że za rok zobaczymy się już w większym składzie i w bardziej sprzyjających okolicznościach. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: MDK-DŚT

Foto: Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę