O łomżyniaku, który zmienił płeć, i przygodach innych
Wielki powrót Stacha Konwy do Lasu Jednaczewskiego ogłasza tytuł na okładce, zaś zdjęcie Marka Maliszewskiego z 4lomza.pl pokazuje wielki pień dębowy na tle zielonej gęstwy drzew. Tak wielki, że drewniana figura Chrystusa zdaje się nieduża. Poniżej - tablica ku pamięci bohatera Kurpiów, co może i tutaj zginął około 1733 r. za króla Polaka. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach będą dbać o pomnik, a my zobaczmy, co ciekawego mają "Wiadomości Łomżyńskie" na 48 stronach. We Wrocławiu jest Cukiernia Łomżanka? Adam Kalinowski się ożenił? Co?! Polska flaga biało-czarna! Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskiego (+54).
Ukazał się najnowszy, jesienny, 63. numer kwartalnika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, nad którym czuwa niestrudzenie Wawrzyniec Kłosiński. Redaktor zaprosił na łamy prezesa Jerzego Michalaka, aby opowiedział o działalności producenta betonów Prefbet w Śniadowie. Okazuje się, że prezes zatrudnia ok. 150 osób i realizuje marzenia z pasją podróżnika, bo odwiedził 75 państw.
Znana malarka Teresa Adamowska zachęca do napisania wspomnień, ażeby powrócić do zielonych lat dzieciństwa i młodości, gdy świat wydaje się najpiękniejszy: czystszy, prostszy i pełen nadziei...
Miś jest wiecznie głodny wspomnień
Łomżanie na weselach i pod bombami
25-letni łomżyniak Adam Kalinowski, znany z ulicznego śpiewu i grania w Trójmieście i "Idola" w telewizji, wziął ślub z Kingą z Parczewa, którą poznał na studiach przed 6 laty. Niech im szczęście towarzyszy w rytmie serc, niegasnących od Miłości. "Wiadomości" pokazują radosną Parę Młodą z roku 2020 i publikują opowieść o innej romantycznej miłości z zimy 1926, Leona Chalamońskiego. Urodził się w 1908 r., uczył się na cukiernika w Łomży, gdzie w 1935 założył cukiernię, a po wielu wojennych i powojennych perypetiach - działającą od 1946 do dziś przy ul. Ruskiej we Wrocławiu.
Prof. Adam Cz. Dobroński przybliża dzieje Elżbiecina i rodziny Ławińskich, nie zapominając Jana Horoszko, weterana wojny polsko-rosyjskiej 1920, który od 1923 stał się właścicielem domu i 6 ha ziemi ze szkółką owocową. 17 lat później jego dzieci z wnukami spotka deportacja na tajgi Syberii.
"Wiadomości" publikują fragmenty pamiętnika Benedykty Kraszewskiej "Łomża pod bombami" o wrześniowych ucieczkach z domów i tragediach 1939: "Jesteśmy za Starą Łomżą. Miasto się pali". Dr Jerzy Jastrzębski z muzeum przybliża dzieje cerkwi pułku ołonieckiego, a Dorota Sokołowska z Radia Białystok - fortów carskich sprzed ponad 100 lat w Piątnicy. Redaktor Kłosiński powraca do tematu Braci Łomżyniaków, rozmawiając z sąsiadką rodziny Braci Szczechowskich Zofią Bieniek.
Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskiego (+54)
Grzeczni Chłopcy
Rozważania o historii i współczesności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz mieszkańców snują, np. Krystyna Borkowska - wojna, Maria Tocka - o operacji zmiany płci łomżyniaka w 1934 r., Karolina Skłodowska - o zmarłym 15 lat temu malarzu Jerzym Swoińskim. Teresa Adamowska wspomina cenionego nauczyciela plastyki i malarza, Sybiraka Kazimierza Wojewodę, który zmarł w 2020... Z numeru dowiemy się o Festiwalu Walizka w czasie pandemii i o wakacyjnym cyklu koncertów Cafe Kultura MDK - DŚT na Starym Rynku, rozpoczętym przez Grzecznych Chłopców, swingujących z wokalistą, gitarzystą Grzegorzem Duszakiem. Z Kroniki Łomżyńskiej, którą z pietyzmem prowadzi prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, poznamy skrót - kalendarium dziesiątków wydarzeń w mieście. Redaktor Adam Dąbrowski po wyborach na prezydenta, gdy wygrał w dwóch turach Andrzej Duda, uważa, że flaga narodowa powinna być symbolicznie biało-czarną - chyba dla prostaków i agentów.
Dobry kwartalnik za 6 zł można nabyć, m.in., w siedzibie TPZŁ przy ul. Sienkiewicza 8 w Łomży.
Mirosław R. Derewońko