Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Znaleźli przedwojenną zabudowę ulicy Dwornej

Główne zdjęcie
archeolog Mieczysław Bienia

Tajemniczego odkrycia w Łomży dokonali archeolodzy z Firmy Izis w Białej Podlaskiej. Robotnicy remontujący gruntownie i dogłębnie od ponad miesiąca ulicę Dworną, jedną z kilku najstarszych w ponad 602-letnim mieście nad Narwią, musieli się zatrzymać w sąsiedztwie skrzyżowania między muzeum a apteką. Przed skrzyżowaniem ulicy Dwornej z Giełczyńską w piątek, 18. września 2020 r., na światło dzienne wychynął rząd wielkich głazów, leżących cicho metr - dwa metry pod ziemią.

Kierujący pracami archeolog Mieczysław Bienia wstępnie informuje, że to prawdopodobnie bardzo solidne, masywne i szerokie pozostałości przedwojennego budownictwa w tym miejscu. Od terenu, gdzie znaleziono fundamenty domów sprzed 100 czy znacznie więcej lat, jest równie niedaleko do rozległych działek przy klasztorze Panien Benedyktynek, gdzie stał dwór książęcy i królewski, jako i do średniowiecznej Katedry, budowanej w latach 1504-1525. Wcześniej archeolodzy znaleźli w tym roku na Giełczyńskiej fundamenty budowli i studni, na Rządowej pozostałości kościoła i hotelu i na Starym Rynku fundamenty średniowiecznego i renesansowego ratusza z zabudowaniami, m.in., wieży z karcerem i karczmy.
W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się na rogu z Rządową i Woziwodzką ulica Radziecka - prowadząca do Domu Rady Miasta. Oprócz fundamentów budowli, ekipa Pana Bienia odkryła 3 studnie, w tym 2 drewniane i jedną murowaną, i podziemny zbiornik wodny z cegły. Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki zapowiedział pod koniec lipca 2020 r., że powstaną 2 lub 3 warianty zagospodarowania Starego Rynku podczas spotkania z Sygnatariuszami Listu Otwartego do prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I czekamy.

Mirosław R. Derewońko

 

Dworna zamknięta dla ruchu

List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

Foto: archeolog Mieczysław Bienia
Foto: archeolog Mieczysław Bienia
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: archeolog Mieczysław Bienia
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę