Znaleźli przedwojenną zabudowę ulicy Dwornej
Tajemniczego odkrycia w Łomży dokonali archeolodzy z Firmy Izis w Białej Podlaskiej. Robotnicy remontujący gruntownie i dogłębnie od ponad miesiąca ulicę Dworną, jedną z kilku najstarszych w ponad 602-letnim mieście nad Narwią, musieli się zatrzymać w sąsiedztwie skrzyżowania między muzeum a apteką. Przed skrzyżowaniem ulicy Dwornej z Giełczyńską w piątek, 18. września 2020 r., na światło dzienne wychynął rząd wielkich głazów, leżących cicho metr - dwa metry pod ziemią.
Kierujący pracami archeolog Mieczysław Bienia wstępnie informuje, że to prawdopodobnie bardzo solidne, masywne i szerokie pozostałości przedwojennego budownictwa w tym miejscu. Od terenu, gdzie znaleziono fundamenty domów sprzed 100 czy znacznie więcej lat, jest równie niedaleko do rozległych działek przy klasztorze Panien Benedyktynek, gdzie stał dwór książęcy i królewski, jako i do średniowiecznej Katedry, budowanej w latach 1504-1525. Wcześniej archeolodzy znaleźli w tym roku na Giełczyńskiej fundamenty budowli i studni, na Rządowej pozostałości kościoła i hotelu i na Starym Rynku fundamenty średniowiecznego i renesansowego ratusza z zabudowaniami, m.in., wieży z karcerem i karczmy.
W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się na rogu z Rządową i Woziwodzką ulica Radziecka - prowadząca do Domu Rady Miasta. Oprócz fundamentów budowli, ekipa Pana Bienia odkryła 3 studnie, w tym 2 drewniane i jedną murowaną, i podziemny zbiornik wodny z cegły. Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki zapowiedział pod koniec lipca 2020 r., że powstaną 2 lub 3 warianty zagospodarowania Starego Rynku podczas spotkania z Sygnatariuszami Listu Otwartego do prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I czekamy.
Mirosław R. Derewońko
List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego