Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Fałszywe alarmy bombowe w kilkunastu szkołach w regionie

Kara więzienia i pokrycie kosztów akcji grozi osobie, która wysłała we wtorek (1.09) do szkół maile z wiadomością, że w placówkach jest ładunek wybuchowy.

Jak potwierdza Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, takie wiadomości, przed rozpoczęciem roku szkolnego, otrzymali dyrektorzy kilkunastu placówek.

- Policjanci otrzymali zgłoszenie o wiadomościach mailowych wpływających do szkół na terenie województwa podlaskiego. W tych wiadomościach były informacje o tym, że na terenie szkoły znajduje się ładunek wybuchowy. Takich zgłoszeń odnotowaliśmy ponad 10. Były to oczywiście fałszywe alarmy, nigdzie nie została przeprowadzona ewakuacja - mówi Marcin Gawryluk.

Policjanci przypominają, że dysponują sprzętem i technologią, która pozwala im wykryć sprawców takiego fałszywego alarmu. A konsekwencje mogą być bardzo poważne.

- Pamiętajmy, że od wielu lat w Policji funkcjonują wydziały do walki z cyberprzestępczością. I policjanci prędzej czy później docierają do podejrzanych o wywołanie takich fałszywych alarmów. A takie bezmyślne zachowania nie są oczywiście bezkarne. Sprawcy takich alarmów poza odpowiedzialnością karną muszą liczyć się z pokryciem kosztów ewentualnej ewakuacji. A te koszty sięgają często kilkudziesięciu tysięcy złotych - dodaje Marcin Gawryluk.

Za wywołanie fałszywego alarmu można trafić do więzienia nawet na osiem lat. Karę mogą ponieść nawet osoby, które skończyły już piętnaście lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę