Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jak w ratuszu umieją liczyć – np. uczniów w Łomży

Ilu uczniów w Łomży zacznie w roku szkolnym naukę w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich? - takie pytanie zadaliśmy tydzień temu w środę Grzegorzowi Danilukowi, który kieruje kancelarią prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego. „W szkołach ponadpodstawowych trwa wciąż nabór uzupełniający. Precyzyjne dane zawarte w Systemie Informacji Oświatowej będą dostępne 10. września” - odpowiedział kierownik Daniluk. Ostrzegliśmy zatem kierownika, że jeśli nie poda danych na rok szkolny, to napiszemy, że wydział oświaty ciągle nie wie, ilu jest uczniów...

Środowy szantaż - ujawnienia braku podstawowej wiedzy na temat sytuacji w oświacie urzędników odpowiedzialnych za oświatę i opłacanych z podatków mieszkańców Łomży - okazał się skuteczny. Na 2 tygodnie przed 1. września 2020 r.  – przypominamy niezorientowanym, że od czasów przed wojną 1939 roku to data początku roku szkolnego w Polsce – otrzymaliśmy odpowiedź z ratusza.
„W placówkach podległych miastu (szkoły i przedszkola) naukę rozpocznie blisko 18 tysięcy uczniów. Pozdrawiam Grzegorz Daniluk Kierownik, Kancelaria Prezydenta Miasta”.
18 tysięcy ludzi w wieku od lat około 3 do lat 19 to blisko jedna trzecia mieszkańców Łomży. Postanowiliśmy więc upewnić się, czy to rzeczywista liczba uczniów, zaczynających w Łomży nowy rok szkolny 2020/2021. Zadzwoniliśmy do naczelnika wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży Pawła Piwowarskiego, który tę liczbę - prawie 18 tysięcy uczniów, licząc z przedszkolakami, potwierdził.

Około 11 tysięcy 360 uczniów. Być może...

Tymczasem w przeddzień nowego roku szkolnego - w poniedziałek, 31. sierpnia 2020 -  do redakcji 4lomza.pl nadszedł mail z ratusza. „Uprzejmie informuję, że w ostatnim mailu, dotyczącym liczby uczniów w łomżyńskich szkołach i przedszkolach, w których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, przez pomyłkę podane zostały błędne dane” - pozdrawia Grzegorz Daniluk Kierownik, Kancelaria Prezydenta Miasta. „Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży przekazuje, że liczba uczniów, którzy rozpoczną rok szkolny 2020/2021 w szkołach i przedszkolach, w których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, wynosi około 11 360”.

Według drugiej wersji rachunków z ratusza: w przedszkolach publicznych – 1 476, w szkołach podstawowych – 5 290, w szkołach ponadpodstawowych – 4 594. „Są to liczby szacunkowe” - słusznie zastrzega Grzegorz Daniluk. Zapytaliśmy wcześniej kierownika: „może ma Pan wiedzę, ilu potencjalnie zacznie rok szkolny również w placówkach niepublicznych?”. „Nie posiadamy takich informacji” - uzyskaliśmy odpowiedź.
Może to i lepsze, nie wiedzieć nic, niż dezinformować ludzi...

Mirosław R. Derewońko 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę