Unijne projekty odmieniają szkołę w Marianowie
Ponad 40 milionów złotych to wartość projektów współfinansowanych ze środków unijnych, realizowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. Dzięki nim ta zasłużona placówka ma szansę stać się najnowocześniejszą i jeszcze bardziej ekologiczną placówką rolniczą w regionie, oferując swym uczniom znacznie większe możliwości rozwoju oraz zdobycia wszechstronnego wykształcenia.
Dzień dzisiejszy Marianowa to walka o nowoczesną i atrakcyjną bazę dydaktyczną. W tym celu w szkole realizuje się liczne projekty, współfinansowane ze środków unijnych. Opiewają one na łączną kwotę ponad 40 milionów złotych. Warto wspomnieć o niektórych z nich. Otóż, w latach 2019- 2020 roku są realizowane projekty podnoszące przede wszystkim przedsiębiorczość, kompetencje zawodowe i interpersonalne, odgrywające zasadniczą rolę nie tylko w zarządzaniu sobą, lecz także w funkcjonowaniu na rynku pracy i w środowisku społecznym.
Mowa o „Stażach zawodowych-szansą na rozwój uczniów i nauczycieli ZSCKR w Marianowie”, adresowanych do 52 uczniów i 3 nauczycieli i „Zagranicznych praktykach szansą na sukces”, adresowanych do 60 uczniów i 4 opiekunów. Dodatkowo od roku bieżącego rozpoczyna się realizacja kolejnego przedsięwzięcia, podnoszącego kompetencje kluczowe uczniów, projektu „Wykwalifikowany Specjalista z ZSCKR w Marianowie”. W ramach tego projektu prowadzone będą zajęcia z przedmiotów zawodowych i maturalnych. Ponadto uczniowie zdobędą nowe uprawnienia, między innymi: spawacza TIG, operatora koparko-ładowarki, operatora wózka widłowego, operatora obrabiarki CNC, operatora drona, kurs kierowcy kategorii B i C oraz wiele innych szkoleń.
Warty wspomnienia jest też projekt „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego” , realizowany w w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jego celem jest poprawa komfortu uczniów, słuchaczy i nauczycieli w korzystaniu z bazy dydaktycznej i zaplecza oraz warunków prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu, zwiększenie liczby specjalistów o kwalifikacjach odpowiadających aktualnym wymogom pracodawców, zmniejszenie bezrobocia wśród młodych osób oraz wydłużenie aktywności zawodowej, w końcu poprawa salda migracji zewnętrznych poza teren gminy.
Godny podkreślenia jest też największy realizowany obecnie projekt, „Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych...” . W jego ramach przewiduje się m. in. ocieplenie powierzchni zewnętrznych, docieplenie stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji c.o. i c.w.u. oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. Głównym celem przyświecającym temu przedsięwzięciu jest poprawa efektywności energetycznej. \
Korzyści z realizacji tych projektów jest wiele. Najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki nim szkoła ma szansę stać się najbardziej nowoczesną i ekologiczna placówką rolniczą w regionie - to kierunek, w którym nader konsekwentnie zmierza dyrektor placówki Sławomir Łomotowski.
tekst płatny