Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Unijne projekty odmieniają szkołę w Marianowie

Ponad 40 milionów złotych to wartość projektów współfinansowanych ze środków unijnych, realizowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. Dzięki nim ta zasłużona placówka ma szansę stać się najnowocześniejszą i jeszcze bardziej ekologiczną placówką rolniczą w regionie, oferując swym uczniom znacznie większe możliwości rozwoju oraz zdobycia wszechstronnego wykształcenia.

Dzień dzisiejszy Marianowa to walka o nowoczesną i atrakcyjną bazę dydaktyczną. W tym celu w szkole realizuje się liczne projekty, współfinansowane ze środków unijnych. Opiewają one na łączną kwotę ponad 40 milionów złotych. Warto wspomnieć o niektórych z nich. Otóż, w latach 2019- 2020 roku są realizowane projekty podnoszące przede wszystkim przedsiębiorczość, kompetencje zawodowe i interpersonalne, odgrywające zasadniczą rolę nie tylko w zarządzaniu sobą, lecz także w funkcjonowaniu na rynku pracy i w środowisku społecznym.
Mowa o „Stażach zawodowych-szansą na rozwój uczniów i nauczycieli ZSCKR w Marianowie”, adresowanych do 52 uczniów i 3 nauczycieli i „Zagranicznych praktykach szansą na sukces”, adresowanych do 60 uczniów i 4 opiekunów. Dodatkowo od roku bieżącego rozpoczyna się realizacja kolejnego przedsięwzięcia, podnoszącego kompetencje kluczowe uczniów, projektu „Wykwalifikowany Specjalista z ZSCKR w Marianowie”. W ramach tego projektu prowadzone będą zajęcia z przedmiotów zawodowych i maturalnych. Ponadto uczniowie zdobędą nowe uprawnienia, między innymi: spawacza TIG, operatora koparko-ładowarki, operatora wózka widłowego, operatora obrabiarki CNC, operatora drona, kurs kierowcy kategorii B i C oraz wiele innych szkoleń.

Warty wspomnienia jest też projekt „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego” , realizowany w w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jego celem jest poprawa komfortu uczniów, słuchaczy i nauczycieli w korzystaniu z bazy dydaktycznej i zaplecza oraz warunków prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu, zwiększenie liczby specjalistów o kwalifikacjach odpowiadających aktualnym wymogom pracodawców, zmniejszenie bezrobocia wśród młodych osób oraz wydłużenie aktywności zawodowej, w końcu poprawa salda migracji zewnętrznych poza teren gminy.


Godny podkreślenia jest też największy realizowany obecnie projekt, „Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych...” . W jego ramach przewiduje się m. in. ocieplenie powierzchni zewnętrznych, docieplenie stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji c.o. i c.w.u. oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. Głównym celem przyświecającym temu przedsięwzięciu jest poprawa efektywności energetycznej. \


Korzyści z realizacji tych projektów jest wiele. Najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki nim szkoła ma szansę stać się najbardziej nowoczesną i ekologiczna placówką rolniczą w regionie - to kierunek, w którym nader konsekwentnie zmierza dyrektor placówki Sławomir Łomotowski.

tekst płatny

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę