Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Aneks na patronat MKiDN

Główne zdjęcie
fot. KMiDN

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży znalazła się w gronie 5 instytucji kultury, którym Ministrstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużyło wsparcie finansowe. W uroczystości podpisania aneksów do umów, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektorzy i organizatorzy instytucji. Łomżę reprezentowali prezydent miasta Mariusz Chrzanowski i dyrektor Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że podpisanie aneksów do umów o współprowadzeniu  instytucji kultury „wpisuje się w politykę kulturalną, która jest prowadzona w Polsce od wielu lat”. Dodał, że w ostatnich latach te działania zostały zintensyfikowane.
- Państwo polskie staje się odpowiedzialne za kulturę w całym kraju. Realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu kultura najwyższej jakości będzie mogła funkcjonować równomiernie w całej Polsce – mówił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Zwiększyliśmy znacznie liczbę instytucji współprowadzonych na terenie całej Polski przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2016 roku jest 14 nowych instytucji z dziedziny teatru, muzyki i sztuki współprowadzonych przez MKiDN, a łącznie 32 nowe instytucje kultury – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Jedną z nich jest Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Umowa na współprowadzenie instytucji została podpisana w 2018 r. Aneks przedłuża okres jej obowiązywania do 31 grudnia 2023 r. Łomżyńska Filharmonia ma otrzymywać z ministerstwa po 405 tys. zł rocznie.

Jak przekazuje Ministerstwo, dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Kameralna w Łomży poszerzyła swoją działalność statutową. Wsparcie MKiDN to więcej koncertów abonamentowych, nowe kierunki współpracy międzynarodowej (Litwa, Ukraina) oraz więcej wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W tym czasie Filharmonię odwiedziło wielu wybitnych artystów i dyrygentów z całego świata np. Manfredo Di Crescenzo, Anton Niculescu, Jon Fylling, Amaury du Closel, Juan Carlos Lomonaco, Christos Grimpas czy Andrea Vitello. Filharmonia mogła rozpocząć organizację koncertów kameralnych „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” realizowanych przy współpracy z Muzeum Przyrody – Dworem Lutosławskich w Drozdowie. Dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego łomżyńscy filharmonicy powiększyli swój dorobek fonograficzny do czternastu płyt, z których jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK oraz dwie – do International Classical Music Awards.

Poza Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, dziś podpisane aneksy dotyczą także: Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Teatru Muzycznego w Łodzi. 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę