Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża

Główne zdjęcie
Dariusz Wójcik, Anna Kinga Osior i Jacek Szymański

Poświęcony św. Janowi Pawłowi II koncert „Najchętniej grał na bramce“ w wykonaniu Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika i Rafała Lewandowskiego rozpoczął 27. edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Artyści zaśpiewali ulubione pieśni i piosenki Papieża Polaka, z „Barką“ i „Góralu, czy ci nie żal“ na czele, dopełniając ich słowa fragmentami jego tekstów i wspomnień innych osób, dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II w latach 1978-2005. – Cieszę się, że Drozdowo jest wciąż stolicą tego festiwalu i ponownie go tutaj zaczynamy! – mówił Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny imprezy, zapraszając słuchaczy na kolejne festiwalowe koncerty w sobotę i w niedzielę oraz w kolejny weekend.

Z racji stulecia urodzin Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego i późniejszego papieża, Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem świętego Jana Pawła II. Znalazło to odbicie również w programie tegorocznego festiwalu Drozdowo-Łomża, ponieważ Jacek Szymański przygotował z przyjaciółmi kameralny koncert z muzyką, którą Karol Wojtyła lubił oraz pieśniami mu poświęconymi lub zainspirowanymi przez jego papieską posługę. Do udziału zaprosił sopranistkę  Annę Kingę Osior, basa i współtwórcę festiwalu od jego początków Dariusza Wójcika oraz pianistę Rafała Lewandowskiego. A skoro za klawiaturą  w salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie zasiadł prawdziwy wirtuoz nie mogło obyć się bez otwierających koncert Chopinowskich fraz; dopiero potem rozległy się pieśni i piosenki. Śpiewane zwykle jednocześnie przez troje solistów, bądź dzielących pomiędzy siebie poszczególne zwrotki z zespołową kulminacją w refrenie. Ulubiona pieśń papieża „Barka” popłynęła jako pierwsza; po niej zabrzmiała refleksyjna „Miasto moje Wadowice” oraz podniosły hymn „Błogosław Boże Papieża”. 

Wśród piosenek chętnie śpiewanych przez Karola Wojtyłę jeszcze w młodzieńczych latach była XIX-wieczna „Góralu, czy ci nie żal”; lubił też wywiedziony z tekstu św. Tomasza z Akwinu hymn „Panis Angelicus” Césara Francka, tak więc tych utworów również nie mogło zabraknąć. Repertuarową ciekawostką była z kolei pieśń „Janie Pawle teraz przyjdź” do słów biskupa Józefa Zawitkowskiego, a koncert zwieńczyły dwa słynne utwory, „Czarna Madonno” i „Abba Ojcze”, hymn VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze, ze słowami dominikanina Jana Góry.

Pieśni były dopełniane narracyjnymi fragmentami papieskich dzieł i poświęconych mu wspomnień czy memuarów, układających się w życiorys naszego wielkiego rodaka, uwzględniający nie tylko momenty dziejowe, jak konklawe w roku 1978 czy zamach Ali Ağcy, ale też pokazujące Jana Pawła II jako zwykłego człowieka, miłośnika narciarstwa czy krajoznawczych wycieczek.    

Słuchało tego wszystkiego na żywo kilkadziesiąt osób w salonie, na tarasie i w dworskim parku. 

Jeszcze dzisiaj artyści i organizatorzy zapraszają na  na godzinę 19:00, na koncert wokalno-organowy do łomżyskiej katedry. W niedzielę 26. lipca odbędą się dwa koncerty: na żywo w Dąbrówce Kościelnej i online z siedziby ROK, gdzie zespół Grzegorza Sekmistrza z wokalistką 

Agnieszką Żemek-Pawczyńską wykona piosenki Witolda Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid. Na weekend 31. lipca- 2. sierpnia również zaplanowano cztery koncerty organowo- wokalne, w tym pamięci biskupa Stanisława Stefanka z udziałem Jerzego Kukli, Dariusza Wójcika i Jacka Szymańskiego w łomżyńskiej katedrze oraz finałem festiwalu w Stawiskach. 

 

Wojciech Chamryk

Foto: Dariusz Wójcik,  Anna Kinga Osior i Jacek Szymański
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Jacek Szymański
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Anna Kinga Osior i Rafał Lewandowski
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Jacek Szymański
Foto:
Foto: Anna Kinga Osior
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Rafał Lewandowski
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto:
Foto: Dariusz Wójcik i Anna Kinga Osior
Foto: Wcestarosta łomżyński Maria Dziekońska i starosta łomżyński Lesz Marek Szabłowski
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Dariusz Wójcik, Anna Kinga Osior i Jacek Szymański
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto: Rafał Lewandowski, Dariusz Wójcik, Anna Kinga Osior i Jacek Szymański
Foto: Muzeum Przyrody-Dworek Lutosławskich w Drozdowie
Foto:
Foto: Jacek Szymański

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę