Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, ale ma być
Początek wakacji od lat w Łomży wiązał się z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W miniony czwartek 25. czerwca miał rozpocząć się on po raz 27. Miał potrwać aż 11 dni... Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jego organizację w planowanym kształcie, ale Jacek Szymański i Jarosław Cholewicki nie zrezygnowali z festiwalu, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego dwa online – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Najłatwiej byłoby zrezygnować, ale nie ma o tym mowy – cały świat został „uszczęśliwiony” pandemią, nikt nie wie ile to potrwa, dlatego nasz festiwal odbędzie się, chociaż w skromniejszym wymiarze i z pewnymi ograniczeniami.
Tegoroczna edycja festiwalu miała obejmować blisko 20 koncertów w wielu miejscowościach i imprez dodatkowych, na przykład projekcję dokumentalnego filmu „Pavarotti”, ale po 11. marca trzeba było te plany zweryfikować.
– W żadnym razie nie chcieliśmy rezygnować z organizacji imprezy, bo jeśli raz zrezygnuje się z formy cyklicznej, to nie będzie do czego wracać – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego festiwal Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Wiadomo było, że część koncertów wypadnie, więc jest to wariant mocno okrojony, ale realny, dostosowany do budżetu.
Będą więc dwa festiwalowe weekendy: 24.- 26. lipca oraz 31 lipca-2. sierpnia. Festiwal rozpocznie transmisja online koncertu „Najchętniej grał na bramce“ z drozdowskiego muzeum w wykonaniu Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika i Rafała Lewandowskiego.
– Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem świętego Jana Pawła II – mówi Jacek Szymański. – Dlatego przygotowaliśmy kameralny koncert z muzyką, którą Karol Wojtyła lubił, np. pieśni „Madonno, czarna Madonno” czy „Abba ojcze”, żeby oddać hołd naszemu wielkiemu rodakowi.
Dwa kolejne dni upłyną pod znakiem koncertów na żywo. W łomżyńskiej katedrze program „Od Bacha do współczesności” zaprezentują organistka Katarzyna Olszewska i sopranistka Anna Kinga Osior, a w Dąbrówce Kościelnej odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny „...A dusza tak jak serce...”, poprzedzony artystyczną oprawą mszy świętej. Pierwszy blok festiwalowych koncertów zakończy transmisja online występu „Serce na wietrze” zespołu ROK Band pod kierunkiem pianisty Grzegorza Sekmistrza i z wokalistką Agnieszką Żemek-Pawczyńską, wykonującego przebojowe piosenki Derwida – Witolda Lutosławskiego.
Drugi weekend festiwalu Drozdowo-Łomża rozpocznie koncert „Od Bacha do współczesności” w kościele Krzyża Świętego w wykonaniu organisty Jerzego Kukli oraz tenora Jacka Szymańskiego.
Ci sami artyści, wraz z basem Dariuszem Wójcikiem, następnego dnia w łomżyńskiej katedrze wykonają koncert „In omnibus Christus”, dedykowany pamięci biskupa Stanisława Stefanka.
– Biskup Stefanek był dla naszego festiwalu postacią wyjątkową i bardzo zasłużoną – podkreśla Jacek Szymański. – To on sprawił, że świątynie zaczęły rozbrzmiewać muzyką. Był też naszym sponsorem, dobrym duchem festiwalu oraz melomanem, bo przecież wielokrotnie gościł na naszych koncertach i z przyjemnością słuchał muzyki – ten koncert to nasz hołd dla księdza biskupa.
Festiwal zakończą w niedzielę 2. sierpnia dwa koncerty „Matce Bożej anielskiej” w kościołach Jedwabnego i Stawisk, gdzie poza ulubieńcami festiwalowej publiczności Jackiem Szymańskim i Dariuszem Wójcikiem wystąpią organista Mateusz Rzewuski i sopranistka Marlena Borowska.
– Chciałoby się tych koncertów więcej, ale wiadomo jaka jest sytuacja – podsumowuje dyrektor Cholewicki. – Będziemy apelować do publiczności o stosowanie się do wszystkich rygorów, zachowywanie dystansu i noszenie maseczek, żeby bezpiecznie cieszyć się muzyką. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a w tym roku organizatorem festiwalu, obok Regionalnego Ośrodka Kultury, jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego; wsparło nas również Starostwo Powiatowe w Łomży.
Wojciech Chamryk