Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Szpitale MSWiA w Białymstoku i wojewódzki w Łomży dostały mniej pieniędzy za maj

Miało być dwa razy więcej pieniędzy, tymczasem NFZ zmienił zasady. Szpital MSWiA w Białymstoku i wojewódzki w Łomży za maj dostały około 8,5 mln zł mniej od Funduszu niż się spodziewały.

Jeszcze w maju oba szpitale były jednoimiennymi placówkami zakaźnymi. Poza ryczałtem, który miały przed epidemią, miały też dostawać drugie tyle pieniędzy w związku z leczeniem pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Łomżyński szpital był jednoimiennym od połowy marca, a białostocki od połowy kwietnia. W tych miesiącach NFZ płacił im stawkę prawie dwa razy większą niż przed epidemią.

Wszystkie szpitale, które przyjmowały pacjentów chorych i z podejrzeniem COVID-19 były finansowane na zasadach innych niż dotychczas. Otrzymywały ryczałt - czyli stałą, miesięczną kwotę, oprócz tego zapłatę za każde wykonane świadczenie związane z COVID-19 i oprócz tego pieniądze za gotowość do udzielania covidowych świadczeń, czyli za każde puste łóżko oczekujące na pacjenta.

Za marzec i kwiecień podlaskie szpitale jednoimienne i zakaźne otrzymały ponad 24 mln zł z tytułu świadczeń związanych z COVID-19, w tym prawie 18,5 mln zł za samą gotowość.

Dodatkowo - jak informuje NFZ - tylko w kwietniu dostały 32 mln zł ryczałtu standardowego.

W maju szpitale dostały mniej pieniędzy

Za maj jednoimienne szpitale zakaźne dostały już jednak stawkę o wiele niższą niż w kwietniu i marcu. Dodatkowo dowiedziały się o tym pod koniec przepracowanego miesiąca.

Małgorzata Jopich z Podlaskiego NFZ tłumaczy, że dyrektorzy na początku maja byli informowani, że mogą być zmiany w finansowaniu. Dodaje, że dotyczy to wszystkich szpitali jednoimiennych w kraju i oddziałów zakaźnych, które zajmowały się pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19.

W Podlaskiem takie szpitale dostały w sumie ponad 10,5 mln zł mniej niż w poprzednim miesiącu. Małgorzata Jopich dodaje, że i tak trafiło do nich 9 mln zł więcej niż przed epidemią.

Po decyzji o wprowadzeniu korekty - podlaski NFZ - jak mówi Małgorzata Jopich - wypłaci w sumie szpitalom jednoimiennym i z oddziałami zakaźnymi prawie 21,5 mln zł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę