Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Miejski Dom Kultury wznawia działalność

Główne zdjęcie
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych

Po ponad dwóch miesiącach wymuszonej okolicznościami aktywności wyłącznie w sieci Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych znowu otwiera swe podwoje. Wracają zajęcia wokalne, teatralne i plastyczne, będzie też streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności. – Oczywiście wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny, będą to więc głównie zajęcia indywidualne w grupach do 10 osób – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Stopniowo chcemy wrócić do pełnej aktywności, a na razie sprawdzamy jakie będzie zainteresowanie. Planujemy też koncerty i inne wydarzenia, na przykład dwa weekendy Café Kultura w sierpniu.

Od połowy marca budynek Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ucichł. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano wszystkie zajęcia z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, nie było koncertów, spotkań i wystaw z udziałem publiczności. Życie kulturalne placówki przeniosło się do sieci: w niej transmitowano otwarcia wystaw w Galerii Pod Arkadami, recital Magdy Sinoff czy finał XVIII Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Online odbywały się też różne zajęcia z instruktorami MDK, a do tego na stronie placówki regularnie zamieszczano liczne propozycje wydarzeń kulturalnych w sieci, w ramach akcji #mdkpelnakulturawdomu. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem posty z propozycjami kulturalnymi miały ponad 95 tysięcy odbiorców, a autorskie wydarzenia online od blisko dwóch tysięcy do ponad 18 tysięcy widzów.
– Takie zainteresowanie bardzo nas cieszy, bo świadczy o tym, że ta akcja była potrzebna – mówi dyrektor Zemło. – Nie zamierzamy tego więc tak zostawić i we wrześniu z naszych rekomendacji kulturalnych stworzymy wirtualny przewodnik po lokalnych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, taką bazę wszystkich imprez związanych ze sztuką w Łomży i w regionie. Podstawą naszej działalności są jednak zajęcia, warsztaty czy wydarzenia kulturalne z udziałem ludzi i z ogromną ulgą przyjęliśmy fakt, że możemy zacząć wracać do normalnego funkcjonowania. 

Na razie zaplanowano powrót indywidualnych zajęć wokalnych z Bernardem Karwowskim oraz Magdą Sinoff,  różnych form teatralnych z Joanną Klamą oraz zajęć plastycznych z Anną Bureś. Wszystko dla maksymalnie 8-10 osób, z obowiązkiem dezynfekcji rąk i sal po każdych zajęciach. Wracają też próby chóru Amici, streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności dla pań, a w razie zainteresowania rodziców również zajęcia baletowe dla starszej grupy wiekowej. Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy z powodu ograniczonej liczby uczestników.
– Czasem są to działania z pogranicza kultury, jak choćby streching, ale trzeba otwierać się, szukać nowych rozwiązań i wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców – zauważa Krzysztof Zemło. – Co ważne do końca czerwca zakończy się pierwszy etap remontu naszego budynku, polegający na wymianie okien, uszczelnieniu dachu i zmianie elewacji. We własnym zakresie remontujemy wnętrza, unowocześniamy je i wprowadzamy zmiany – ten budynek bardzo tego potrzebował i będzie to z korzyścią dla wszystkich. 
Są też plany powrotu do pełnej aktywności wydarzeniowo-koncertowej. Koncerty w klubie PopArt nawet co dwa tygodnie, powrót coraz popularniejszej sceny jazzowej, spektakle, a do tego duże wydarzenia jak doroczna impreza wakacyjna Café Kultura na Starym Rynku.
– W tym roku będą to dwa weekendy z Café Kultura, w cyklu sobota-niedziela oraz piątek-sobota-niedziela – zapowiada Krzysztof Zemło. – Zaprosiliśmy różnych wykonawców, od reggae, country przez jazz aż do piosenki francuskiej, co myślę zainteresuje różne grupy słuchaczy. Planujemy też różne warsztaty i zajęcia, co będzie ciekawym dopełnieniem oferty koncertowej. Do tego w sierpniu będziemy też chcieli wyjść z naszą ofertą kulturalno-warsztatową na łomżyńskie osiedla, pokazać mieszkańcom Łomży czym się zajmujemy i zachęcić ich do udziału bądź korzystania z tego, co proponujemy. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę