Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci

Główne zdjęcie
Foto archiwalne: Zwycięzca Piotr Piątek podczas finału konkursu im. Jana Kulki w roku 2015.

Piotr Piątek z Kołobrzegu zwyciężył w XVIII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, powtarzając w ten sposób swój sukces z roku 2015. – Nie spodziewałem się, że uda mi się tu znowu wygrać i jestem bardzo szczęśliwy! – mówi Piotr Piątek. – Ogromnie żałuję, że nie mogłem znowu przyjechać do Łomży, bo atmosfera tego poetyckiego spotkania była wtedy wspaniała i cieszyłem się, że znowu czegoś takiego doświadczę – może uda się za rok albo za kolejne pięć lat, zgodnie z moim nazwiskiem! Dalsze miejsca zajęli: Elżbieta Galoch, Rafał Baron, Marian Lech Bednarek i Katarzyna Caryńska, a autorką najciekawszego zestawu wierszy o tematyce łomżyńskiej okazała się Aleksandra Jokiel. Ogłoszenie wyników odbyło się w sieci, na stronie organizującego konkurs Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.

Miała być trzydniowa poetycka impreza z finałową galą i koncertem Elżbiety Adamiak, ale pandemia pokrzyżowała plany organizatorów. Wyniki ogłoszono więc online, bo jak podkreślał prowadzący imprezę dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło do tego spotkania doszło w czasie specyficznym, ale z racji sporego zainteresowania – wpłynęły zestawy wierszy od 154 poetów z całego kraju – o odwołaniu czy nieroztrzygnięciu konkursu nie było mowy. Nie zabrakło rzecz jasna podczas tej krótkiej transmisji wierszy, bowiem twórczość patrona konkursu Jana Kulki zaprezentował Krzysztof Zemło, a zwycięzców Piotra Piątka i Aleksandry Jokiel Tomasz Bogdan Rynkowski, ale najwięcej emocji wywoływało oczekiwanie na końcowy werdyt. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący jury Paweł Podlipniak, ceniony poeta, zwycięzca konkursu im. Jana Kulki w roku 2016. Jak podkreślił obradował zdalnie z pozostałymi jurorami, to jest Markiem Kucakiem (zwycięzcą ubiegłorocznego konkursu) i Tomaszem Bąkiem, a w większości przypadków byli nad wyraz zgodni co do poszczególnych nagród. 

I nagrodę w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Zakłady Spożywcze BONA w Łomży, głównego sponsora konkursu od początku jego istnienia, otrzymał 47-letni Piotr Piątek z Kołobrzegu; z zawodu lekarz stomatolog, a z zamiłowania poeta i autor trzech tomików wierszy, laureat wielu konkursów poetyckich i literackich, triumfator łomżyńskiego konkursu w roku 2015. 

– Wydaje mi się, że z roku na rok coraz bardziej się rozwijam, co znajduje odzwierciedlenie w moich wierszach – mówi Piotr Piątek. – Każdy taki sukces bardzo cieszy, jest dodatkową motywacją żeby dalej drążyć temat, rozwijać się i nie spoczywać na laurach, co byłoby najgorsze. 

II nagrodę wynoszącą 700 zł, ufundowaną przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Perspektywa” w Łomży oraz Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową otrzymała za zestaw wierszy Ela Galoch z Turka, nauczycielka religii i historii w I liceum Ogólnokształcącym w Turku i Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku. III nagrodę  – 600 zł ufundowane przez organizatora konkursu Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży – zdobył za zestaw wierszy 49-letni Rafał Baron z Gdańska : tłumacz, wykładowca, krytyk muzyczny, laureat licznych konkursów i autor dwóch tomików wierszy, autor najlepszego wiersza  o tematyce łomżyńskiej w konkursie 2015.

IV nagroda, 500 zł od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, powędrowała do autora zestawu wierszy Mariana Lecha Bednarka z Czernicy koło Rybnika, 64-letniego poety, publicysty, prozaika, malarza. Autora siedmiu tomików wierszy i dwóch zbiorów prozy, twórcy własnego teatru, w którym zrealizował 23 spektakle, laureata 16 nagród teatralnych i 14 literackich. 

Kolejna IV nagroda, również wynosząca 500 zł i ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, przypadła w udziale 28-letniej psycholog Katarzynie Caryńskiej z Sopotu, poezją interesującą się już od czasów szkoły średniej, ale piszącą niespełna od roku. Zdobyła już w tym czasie wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim  im. Leona Wyczółkowskiego oraz publikowała w miesięczniku literackim „Akant”. 

Nagrodę prezydenta miasta Łomży w wysokości 1000zł za zestaw wierszy o tematyce łomżyńskiej jury przyznało 45-letniej Aleksandrze Jokiel z Chojęcina w Wielkopolsce; członkini Kępińskiego Koła Literatów i autorce dwóch tomików wierszy, zajmującej się również tworzeniem biżuterii, ozdób i artystycznego rękodzieła we własnej pracowni, prowadzącej też artystyczne warsztaty. 

– Nie mam na koncie aż tylu poetyckich sukcesów, więc każde takie wydarzenie jest dla mnie znaczące i ogromnie się z niego cieszę! – mówi  Aleksandra Jokiel. – Nie byłam nigdy w Łomży, ale pisząc wiersz „Obok Hanki” zerknęłam do internetu, zobaczyłam łomżyński rynek, ławeczkę pani Bielickiej, klasztor kapucynów, Domek Pastora i wyobraziłam sobie, że tamtędy spaceruję.

Szkoda, że nie mogłam w tym roku przyjechać na wręczanie nagród, ale może będzie jeszcze okazja, bo pisanie jest dla mnie równie ważne jak inne formy mojej aktywności – to wszystko się splata, pozwala mi wciąż być twórczą i na pewno będą powstawać kolejne wiersze. 

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę