Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 lutego 2023 napisz DONOS@

Finał poetyckiego konkursu w sieci

Wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne zostały odwołane, ale XVIII Konkurs Poetycki im. Jana Kulki zostanie rozstrzygnięty. – 9. maja o godz. 19:00 zapraszamy na specjalnie przygotowaną relację online z finału naszego konkursu – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Został on ogłoszony jeszcze przed pandemią, autorzy nadsyłali wiersze – nie mogliśmy ich zawieść! – Jestem wzruszona i szczęśliwa, że konkurs nie został odwołany – dodaje Barbara Kulka. – Jan w żadnym konkursie nie miał tak licznej publiczności jak ta, która będzie w sobotę śledzić ogłoszenie wyników w internecie – cieszę się, że technologia przyszła nam w sukurs, że poezja zawsze przetrwa, jak sytuacja nie byłaby trudna!

Poetycki konkurs imienia Jana Kulki (1937-200), jednego z najwybitniejszych polskich poetów, przez blisko ćwierć wieku związanego z Łomżą, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Każdego roku napływają nań utwory od setek poetów z całego kraju, a od dwóch lat impreza trwa już przez trzy dni, składając się z cyklu powiązanych wydarzeń poetycko-literacko-muzycznych. 
W tym roku miało być podobnie, ale po 12. marca sytuacja zmieniła się diametralnie. Nie będzie więc trzydniowej, poetyckiej imprezy z finałową galą i koncertem Elżbiety Adamiak, konkurs zostanie jednak rozstrzygnięty. Transmisja z ogłoszenia wyników rozpocznie się w sobotę 9. maja o godz. 19:00 na Facebooku MDK-DŚT.
– Wpłynęły 154 zestawy wierszy, część powstała specjalnie na ten konkurs – mówi Krzysztof Zemło. – W związku ze zmianą sytuacji musieliśmy też zmodyfikować regulamin i jury w składzie: Tomasz Bąk, Marek Kucak i przewodniczący Paweł Podlipniak obradowało online. Nie przyjadą też do nas poeci, nie będą mogli odebrać nagród osobiście, zaprezentować swoich utworów – bardzo tego żałuję, bo było to ogromną zaletą tego konkursu, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Nie będzie też koncertu Elżbiety Adamiak, ale już teraz mogę powiedzieć, że zaprosimy ją na przyszłoroczny finał konkursu, bo to artystka wyjątkowa, a w Łomży gościła ostatnio kilkanaście lat temu. 
Podczas transmisji online Paweł Podlipniak przedstawi wyniki konkursu, wybrane wiersze nagrodzonych autorów będzie czytać Tomasz Bogdan Rynkowski, aktor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Dyrektor Krzysztof Zemło odczyta również wiersz Jana Kulki wybrany przez panią Barbarę, zaplanowano też podsumowanie. Tradycyjnie towarzyszący konkursowi tomik z wierszami laureatów zostanie wydrukowany, będzie też można pobrać go w formie pliku PDF ze strony MDK. Poeci będą pewnie z niecierpliwością czekać na werdykt, bowiem nagrody są nader zacne. I nagrodę w wysokości 2000 zł ufundowały Zakłady Spożywcze BONA w Łomży, niezawodny sponsor główny konkursu od jego początków. II nagroda w wysokości 700 zł została ufundowana przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową i Spółdzielnię Mieszkaniową „Perspektywa” w Łomży, III nagroda w wysokości 600 zł przez Miejski Dom Kultury– Dom Środowisk Twórczych w Łomży, a dwie IV po 500 zł przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, zaś nagrodę  w wysokości 1000 zł za wiersz o tematyce łomżyńskiej funduje tradycyjnie prezydent Miasta Łomża. 
– Sama jestem bardzo ciekawa jak to wszystko wypadnie – podsumowuje Barbara Kulka. – To dla nas wszystkich zupełnie nowe doświadczenie, ale wygląda na to, że duch poety czuwa nad nami i udało się zrobić wszystko, żeby konkurs imienia Jana przetrwał w tych trudnych czasach. Mamy też z MDK-DŚT plany wydawnicze, bo obecny nadmiar wolnego czasu wykorzystałam na przygotowanie nowego tomu wierszy wybranych Jana Kulki. Będzie to wybór zbierający jego różne wiersze: od pierwszego młodzieńczego, publikowanego tylko w gazecie, przez te już znane aż do ostatniego z roku 2000, napisanego na moje imieniny, dotąd niepublikowanego i niedawno odczytanego przeze mnie z rękopisu. Będzie tego ponad 200 stron, a wydanie tej książki jest planowane na przyszłoroczny konkurs – mam nadzieję, że odbędzie się on już bez żadnych trudności!

Wojciech Chamryk
tekst sponsorowany


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę