Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kultura w sieci na czas pandemii

Nie ma koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, spotkań autorskich, zajęć dla młodszych i starszych, nie można wypożyczać książek w bibliotekach. Wszystkie łomżyńskie instytucje i placówki kulturalne są zamknięte z powodu pandemii wirusa COVID-19. Życie kulturalne przeniosło się więc do sieci. Zdalnie można oglądać rejestracje przedstawień Teatru Lalki i Aktora i koncertów orkiestry Filharmonii Kameralnej, wysłuchać bajek z biblioteki, a nawet uczestniczyć w zajęciach z instruktorami MDK-DŚT. To dopiero początek ekspansji łomżyńskiej kultury online. Jan Miłosz Zarzycki zapowiada wyjątkowy, zdalny koncert łomżyńskich filharmoników z Jackiem Szymańskim, a dom kultury ruszył z akcją „MDK-DŚT Pełna Kultura w domu”, w ramach której Magda Sinoff w najbliższą sobotę zaprasza na koncert „Czas nas uczy pogody”.

Placówki kulturalne w kraju są zamknięte do odwołania. Nie znaczy to, że ich pracownicy siedzą bezczynnie, bo pracują w swych instytucjach albo zdalnie, starając się nie stracić kontaktu z widzami, czytelnikami czy swymi podopiecznymi. Łomżyńskie nie są tu wyjątkiem. 
– Ta sytuacja bardzo pokrzyżowała nam plany – mówi dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk. – Musieliśmy przełożyć premierę najnowszego spektaklu „Lew i ptak“, odwołać wszystkie przedstawienia i wydarzenia w naszym teatrze. Cały czas jednak pracujemy – jest to praca organizacyjna i przygotowawcza, bo przed nami 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka we wrześniu i premiera spektaklu „Mała Syrenka“ w październiku. Nie oznacza to jednak, że widzowie nie będą mieli dostępu do kultury i teatru, bo sukcesywnie będziemy zamieszczać na naszej stronie rejestracje różnych spektakli. 
Na http://teatrlomza.pl/spektakle-teatralne-online/  można już oglądać „Sklep z zabawkami“ w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka oraz Ubogiego księcia“ w reżyserii Stanisława Ochmańskiego. Kolejne spektakle będą pojawiać się na niej sukcesywnie, począwszy od misterium „Pasja” Michela de Ghelderode w reżyserii Wiesława Hejno, pierwszego całościowego wystawienia tego spektaklu w Polsce oraz „Magicznego sklepu”  dla młodszych widzów, na motywach opowiadania Herberta George'a Wellsa, ze scenariuszem i w reżyserii Jarosława Antoniuka.

Wszystko wskazuje również na to, że do końca bieżącego sezonu nie usłyszymy już na żywo orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Dlatego również ta instytucja zaczęła zamieszczać w sieci swoje koncerty, poczynając od prawykonania w listopadzie ubiegłego roku, napisanego dla niej przez Sławomira Czarneckiego „Narew Concerto“, dostępnego w dobrej jakości obrazu i dźwięku na
.

Orkiestra przygotowuje też koncert online, mający być pierwszym z cyklu takich występów. 
– Każdy z naszych muzyków ćwiczy w domu i samodzielnie nagrywa swoją partię – mówi dyrektor FKWL Jan Miłosz Zarzycki. – Zostaną one połączone w całość przez Mateusza Goca i do tego podkładu na żywo online zaśpiewa tenor Jacek Szymański – zależało mi na tym, żeby w tym trudnym czasie był to ktoś pochodzący z Łomży, żeby pokazać naszą solidarność. Jeden utwór, to jest słynny „Kanon“ Pachelbela, jest już praktycznie gotowy. Pracujemy nad kolejnymi, na przykład francuską pieśnią miłosną „Plaisir d'amour”Jeana-Paula-Égide'a Martiniego i planujemy, że ten koncert pojawi się na naszej stronie http://www.filharmonia.lomza.pl/ albo jeszcze przed Wielkanocą, albo tuż po niej. 
Są też plany innych rejestracji, choćby audycji popularyzatorskiej autorstwa znanego dziennikarza Pawła Sztompke, który zaprezentuje w niej album Filharmonii Kameralnej „Trzej tenorzy w nadnarwiańskim grodzie”, przedstawiając muzykę, jej wykonawców oraz kulisy powstania poszczególnych kompozycji, od arii operowych, przez operetkowe do neapolitańskich pieśni. 

W MDK, w bibliotece i nie tylko
1. kwietnia Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych rozpoczął akcję „MDK-DŚT Pełna Kultura w domu“, zapraszając na swej stronie http://www.mdk.lomza.pl/ do śledzenia nie tylko autorskich propozycji instruktorów placówki, ale też udziału w wybranych wydarzeniach kulturalnych w sieci z kraju i ze świata.
– Mamy utrudniony dostęp do wydarzeń kulturalnych, więc Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych postanowił na to zareagować – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Na stronie internetowej i Facebooku MDK będziemy codziennie zamieszczać propozycje kulturalne online, w telewizji i stacjach radiowych. Pojawią się także propozycje online instruktorów MDK – m.in.  Wirtualna Galeria Fotografii Przemysława Karwowskiego, warsztaty plastyczne Anny Bureś, konsultacje wokalne Magdy Sinoff i Bernarda Karwowskiego, ćwiczenia dykcyjne Joanny Klamy, balet z Olesią Scheremet, pilates z Anną Kośnik, streching Macieja Dąbrowskiego i inne atrakcje, które narodzą się z potrzeby chwili. W sobotę na godzinę 19:00 zapraszamy zaś na koncert online Magdy Sinoff „Czas nas uczy pogody”.
– Początkowo planowałam zrobić to z Olą Raszczyk i Justyną Zarębą, ale przy ostatnich obostrzeniach nie ma już o tym mowy – mówi Magda Sinoff. – Będę więc śpiewać sama, transmisja będzie szła przez mój telefon – właśnie szukamy w MDK jak najlepszego pod względem akustycznym miejsca. Tytułową piosenkę „Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewskiej wybrałam oczywiście nieprzypadkowo, bo teraz bardzo potrzebujemy pogody, optymizmu i siły ducha. Zaśpiewam też inne polskie, bardzo znane i lubiane piosenki – zapraszam w sobotę przed monitory na godzinkę dobrej muzyki!

Warto też zaglądać na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej http://www.mbp-lomza.pl/  oraz biblioteczne blogi jej filii. Ten Filii nr 2 http://bibliotekaf2.blogspot.com/ przedstawia propozycje spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem rozrywek dostępnych w sieci oraz lektur online. 

Filia nr 6 https://filianr6lomza.blogspot.com/ ma propozycję poszerzoną o głośne czytanie wierszy, opowiadań i fragmentów książek, głównie literatury dziecięcej. Czytają je oprócz bibliotekarzy również artyści, poeci i miłośnicy literatury, nie tylko z Łomży, a nowe propozycje pojawiają się codziennie. 

Do sieci przenoszą się też wystawy. Już można oglądać na profilu Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego
https://www.facebook.com/galeria.sztuki.lomza/?fref=ts zdjęcia z wystawy litografii Witolda Warzywody, której otwarcie było planowane na 14. marca. 

MDK-DŚT zapowiada zaś wirtualny wernisaż najbliższej wystawy w Galerii Pod Arkadami. 

Wojciech Chamryk  


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę