Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Naukowcy z Łomży pomogą zbudować dużego drona

Główne zdjęcie
Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik oraz Paweł Pisarczyk z Phoenix Systems (fot. J Bochenko/PWSIiP)

Nowoczesne drony do przewozu towarów i osób mogą mieć łomżyński ślad. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podpisała list intencyjny z firmą Phoenix Systems z Warszawy. Łomżyńska uczelnia ma być naukowym partnerem w projekcie badawczo-rozwojowym, który miały doprowadzić do powstania bezzałogowego statku powietrznego. Nie wiadomo kiedy dron miałby powstać, ale Phoenix Systems ma zabiegać o dofinansowania na projekt w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Jak przekazuje Jolanta Święszkowska z PWSIiP Phoenix Systems z Warszawy to dynamicznie rozwijająca się firma informatyczna, która stworzyła pierwszy polski system operacyjny czasu rzeczywistego dla Internetu Rzeczy Phoenix-RTOS, stawia na innowacje takie jak Smart Gird,  opracowuje patenty, współpracuje z producentami z Doliny Krzemowej oraz amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Podpisany przez rektora PWSIiP dr hab. Dariusza Surowika i Pawła Pisarczyk z Phoenix Systems list intencyjny zakłada, że instytucje będą współpracować na rzecz podniesienia atrakcyjności edukacyjnej i dostępności nowych technologii. 
– Współpraca z firmą opracowującą systemy operacyjne czasu rzeczywistego wzmocni naszą dydaktykę oraz naukę, upraktyczni te dwa aspekty. Zamierzamy prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze oraz komercyjne. Zyskaliśmy partnera o międzynarodowej renomie, który widzi potencjał w naszej uczelni, ma doświadczenie w pozyskiwaniu grantów badawczych oraz olbrzymie ambicje, aby być w przyszłości polskim odpowiednikiem firmy Microsoft – informuje prof. nadzw. dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.    

Pierwszym wspólnych zadaniem ma być realizacja projektu badawczo-rozwojowego polegającego na opracowaniu bezzałogowego statku powietrznego i uzyskaniu certyfikatu lotniczego DO178C. Jak przekazuje Jolanta Święszkowska naukowcy z łomżyńskiej uczelni mają wspierać firmę  Phoenix Systems w opracowaniu algorytmów, oprogramowania, konstrukcji dronów, które miałby służyć do przewozu towarów i osób. Szczegóły współpracy nie są podawane, ale realizacja projektu uzależniona jest od pozyskania dofinansowania. 
- List intencyjny to także zaproszenie studentów Informatyki PWSIiP do odbywania w Phoenix Systems praktyk i staży oraz pisania pod jej auspicjami aplikacyjnych prac dyplomowych – podaje Święszkowska zaznaczając, że szczegółowe zadania strony będą określać zawierać odrębne umowy.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę